Liczy się już tylko streaming. Disney wycofuje się z wydawania płyt w kolejnym kraju

Disney podjął decyzję o wycofaniu się ze sprzedaży płyt DVD i Blu-ray w kolejnym regionie. Studio stawiające w ostatnich latach na rozwijanie swojego serwisu streamingowego zdecydowało się o zaprzestaniu dystrybucji fizycznych nośników w Australii.

Disney rezygnuje ze sprzedaży płyt DVD i Blu-ray w Australii

Rynek wydań płytowych kurczy się ostatnimi czasy w oczach, co obserwujemy między innymi na polskim podwórku. Z dystrybucji w naszym kraju wycofali się na przestrzeni kilku poprzednich lat dwaj duzi dystrybutorzy – Imperial CinePix i Filmostrada – i jedynym poważnym graczem w Polsce pozostał już tylko Galapagos. Perspektywa ostatecznego upadku sprzedaży płyt DVD i Blu-ray nie jest jednak domeną wyłącznie naszego kraju. Disney podjął właśnie decyzję o tym, że wycofa się z rynku fizycznych nośników w Australii. Wcześniej spółka zakończyła wydawanie filmów na płytach w Ameryce Łacińskiej i większości państw Azji.

Ostatnim filmem Disneya, który zostanie wydany w Australii, będzie produkcja „Strażnicy Galaktyki 3” – premierę zaplanowano na sierpień. Wcześniej wypuszczone filmy będą dostępne w sprzedaży u poszczególnych dostawców do wyczerpania zapasów. Studio nie planuje dystrybuować na tym rynku zarówno swoich kolejnych kinowych nowości, jak i starszych tytułów katalogowych.

Sprawdź też: Superbohaterski HIT zawitał na Netfliksa. Pierwszy raz pojawił się w 4K!

Możemy być pewni, że niedługo podobna decyzja zostanie podjęta w stosunku do rynków europejskich – na początku zapewne z wyłączeniem kilku największych państw takich jak Wielka Brytania czy Francja. Nie ma jednak złudzeń co do tego, że prędzej czy później Disney wycofa się z takich krajów jak Polska i będzie koncentrował się wyłącznie na promowaniu serwisu streamingowego Disney+.

źródło: thedigitalbits.com  / zdj. Luca Lorenzelli / Depositphotos / Disney