Lily Gladstone i Scorsese znowu razem. Ich nowy film to połączenie Kafki i Orwella

Na fali historycznej nominacji do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej aktorka Lily Gladstone ujawniła ponowną współpracę z Martinem Scorsese. Legendarny filmowiec zajmie się wyprodukowaniem obrazu inspirowanego powieścią „Podziemie pamięci”. Scenariusz przygotował Charlie Kaufman.

Lily Gladstone zawalczy z policją pamięci. Aktorka dołącza do nowego projektu Martina Scorsese

Lily Gladstone, która w najnowszym filmie Scorsese, czyli „Czasie krwawego księżyca, wcieliła się w rolę Mollie Burkhart, pojawi się w dystopijnym dramacie science fiction na motywach powieści Yōko Ogawy. W oryginalnym tekście porównywanym do słynnych prac Franza Kafki i George'a Orwella japońska pisarka wprowadziła świat, w którym władze poddają swoich obywateli przymusowej, kolektywnej amnezji. Procesu, w którym zapominają oni o relacjach z innymi ludźmi i o codziennych zwyczajach dogląda specjalna policja pamięci. Główną rolę w fabule pełni pewna pisarka, która usiłuje zapewnić schronienie przed policją swemu redaktorowi. Mężczyzna nie stracił pamięci i zachęca ją, by kontynuowała pracę nad swoją powieścią.

Literacki pierwowzór debiutował w Japonii jeszcze w połowie lat 90. Anglojęzyczny przekład ukazał się jednak dopiero w roku 2019. Powieść znalazła się pośród finalistów Międzynarodowej Nagrody Bookera oraz takich prestiżowych wyróżnień jak World Fantasy Award czy National Book Award. W Polsce „Podziemie pamięci” ukazało się w 2022 roku nakładem wydawnictwa Tajfuny.

Sprawdź też: Ryan Gosling rozczarowany nominacjami do Oscarów. Aktor zamieścił oświadczenie

Lily Gladstone Czas krwawego księżyca

The Hollywood Reporter donosi, że Martin Scorsese zajmie się produkcją wykonawczą filmu (obok samej Yōko Ogawy). Za zaadaptowanie powieści na potrzeby scenariusza odpowiada z kolei Charlie Kaufman, autor takich psychologicznych produkcji jak „Być jak John Malkovich”, „Zakochany bez pamięci” czy „Może pora z tym skończyć”.

Z kolei za kamerą filmu pojawi się Reed Morano, którą możecie znać przede wszystkim z jej pracy przy serialach „Opowieść podręcznej”, „Siła” oraz „Sekcja rytmiczna”. W 2018 roki amerykańska filmowczyni przedstawiła widzom niezależny dramat sci-fi „I Think We're Alone Now”. W obsadzie tamtej produkcji pojawili się między innymi Peter Dinklage („Gra o Tron”) i Elle Fanning („Wielka”)

Źródło: The Hollywood Reporter / zdj. depositphotos / Apple TV+