Marvel ma problem. „Ant-Man i Osa: Kwantomania” to jeden z najgorzej ocenianych filmów MCU

Przez lata Marvel cieszył się niemal niezachwianą pozycją wśród krytyków oraz kinowej widowni. Pierwsze poważne skazy na jego wizerunku pojawiły się pod koniec 2021 roku, kiedy na ekrany kin wszedł film „Eternals” w reżyserii Chloé Zhao. Produkcja była pierwszą odsłoną MCU, która otrzymała „zgniłego pomidora” od krytyków i od tego czasu twórcy MCU coraz częściej zbierają słabsze noty zarówno od widzów, jak i recenzentów, a czarę goryczy może przelewać właśnie „Ant-Man i Osa: Kwantomania”.

Po pierwszym weekendzie film o przygodach Scotta Langa może liczyć na 48% pozytywnych recenzji, co oznacza, że jedynie o włos wyprzedza najgorzej oceniają produkcję Marvela, czyli „Eternals”, które pozytywnie oceniło 47% krytyków. Obydwie produkcje zebrały jednak tę samą ocenę – średnia not wynosi w ich przypadki tylko 5,6 w dziesięciostopniowej skali.

Pod kilkoma względami trzeci film o przygodach Ant-Mana okazał się jednak bezsprzecznie najgorszą produkcją w historii MCU. Pod każdym względem jest to najgorzej oceniany film serii o mrówczym superbohaterze. Dodatkowo z dotychczasowych filmów Marvela nie miał aż tak kiepskiego wyniku w agregatorze recenzji Metacritic, gdzie „Kwantomania” może liczyć na zaledwie 48 punktów w stupunktowej skali. Co więcej, jest to też pierwszy film MCU, który zszedł poniżej 50 punktów – to wynik słabszy nawet od wspomnianego „Eternals”, które może liczyć na 52 punkty. Tak źle film Marvela nie był też oceniany jeszcze przez topowych krytyków serwisu Rotten Tomatoes. Na 62 recenzje, pozytywnie oceniają go zaledwie 22 teksty, co daje odsetek 35% pozytywnych recenzji. Ponownie jest to rezultat słabszy od „Eternals”, które może liczyć na 36% pozytywnych ocen przy 69 opiniach.

Sprawdź też: „Ant-Man i Osa: Kwantomania” – recenzja filmu. Kochanie, zmniejszyłem dzieciaki.

Film nieco lepiej wypada w oczach samych widzów i na Rotten Tomatoes pozytywnie ocenia go 84% głosujących przy ocenie na poziomie 4,2 w pięciostopniowej skali, ale jeśli już sięgniemy po bardziej miarodajne wyniki z IMDB, to okaże się, że „Kwantomania” ex aequ z produkcją „Incredible Hulk” jest trzecim najgorzej ocenianym filmem w historii MCU – ich średnia nota to 6,6, a gorzej oceniano jedynie produkcje „Eternals” i „Thor: Miłość i grom” – oba tytuły zasłużyły według widzów na ocenę 6,3. Warto też zwrócić uwagę na ocenę widzów w serwisie Cinemascore. W tym przypadku kinowa widownia wystawiła trzeciemu „Ant-Manowi” notę B, co do tej pory zdarzyło się w przypadku filmów MCU tylko raz, ponownie przy okazji „Eternals”. Taką samą ocenę zbierały natomiast tak fatalnie przyjęte produkcje jak „Batman v Superman”, „Catwoman”, „Elektra”, „Bloodshot” czy „Zielona Latarnia”.

Fatalne przyjęcie wśród krytyków nie musi jeszcze oznaczać, że film okaże się finansową porażką, ale gdy źle oceniają go także widzowie, to Marvel może mieć poważny problem. Jeśli nawet w pierwszy weekend nowy „Ant-Manspełni oczekiwania wytwórni, która oczekuje wpływów na poziomie 100 mln dolarów w USA, to w kolejnych tygodniach spadki mogą okazać się wyjątkowo bolesne dla szefów Disneya i postawić pod jeszcze większym znakiem zapytania sukcesy kolejnych produkcji MCU. Tym bardziej że jest  to już czwarty z kolei film MCU z oceną poniżej 7 na IMDB.

@filmozercy #AntMan3 to najgorsza produkcja #MCU #Marvel #AntManAndTheWasp #Kang #loki #jonathanmajors #AntMan #antmaniosakwantomania #avengers #AntManAndTheWaspQuantumania #recenzja ♬ Healing, sleep and meditation-Reiki - Red Blue Studio

zdj. Marvel