Michael Caine opowiada o najlepszym filmowym doświadczeniu swojego życia

Biorąc pod uwagę, jak wiele widowisk opartych na postaciach komiksowych doczekało się w ostatnich latach wyróżnień w postaci prestiżowych nagród, a zarazem wiązało się z potężnymi wynikami w globalnym boxoffisie, wyróżnienie tych filmów, które w przyszłości uznawane będą za prawdziwe gatunkowe klasyki swoich czasów, jest zadaniem niełatwym. A jednak, Michael Caine nie ma najmniejszych wątpliwości, że tytuł ten powędruje do trylogii o Mrocznym Rycerzu, w której to wcielił się w postać Alfreda Pennywortha.

W najnowszym wywiadzie aktor przywołuje swoje pierwsze spotkanie z Christopherem Nolanem, autorem trylogii:

Przyszedł pod drzwi frontowe mojego domu, miał ze sobą scenariusz. Widziałem go przez szybę, ale nie mogłem go rozpoznać. W momencie, w którym mi się, przedstawił, to wiedziałem dokładnie, kim jest, bo byłem ogromnym fanem jego trzech mniejszych filmów.

Batman: Początek”, który zadebiutował w kinach w 2005 roku, miał stać się jednym z najlepszych filmowych doświadczeń dla Caine'a:

Powiedziałem mu wtedy, że jestem za stary na Batmana. „Chcesz żebym zagrał lokaja? Jakie miałbym mieć dialogi? Chciałby Pan jeszcze jeden napój, a może trochę śmietanki?” No więc zrobiłem ten film i było to jedna z najlepszych rzeczy, jakie zrobiłem w swoim życiu.

Uznanie dla reżysera nie pozostało z resztą bez odzewu, bowiem Christopher Nolan zatrudnił Caine'a przy każdym ze swoich filmów, poczynając właśnie od „Batman: Początek”. W tym samym wywiadzie aktor skomentował także popularne żarty, które krążą wokół jego współpracy ze słynnym reżyserem i określają Caine'a jako szczęśliwy talizman filmów Nolana:

Wszystkie filmy, które z nim zrobiłem (trylogia Mrocznego Rycerza), zgarnęły ponad miliard dolarów. Więc musi mnie wziąć do każdego filmu, nawet jak nie ma dla mnie roli. Do „Dunkierki” nagrałem tylko głos, ale i tak pojawiłem się w napisach końcowych.

Wszystkie filmy Nolana, w których zagrał Cain, zarabiały odpowiednio:

  • Prestiż” (2006) – 109 mln dolarów
  • Mroczny Rycerz” (2008) – 1,004 mld dolarów
  • Incepcja” (2010) – 829 mln dolarów
  • Mroczny Rycerz powstaje” (2012) – 1,081 mld dolarów
  • Interstellar” (2014) – 677 mln dolarów

źródło: Comicbook.com / zdj. Warner Bros.