„Na noże 2”, „Pinokio od del Toro”, „Matylda: Musical” i wiele więcej. Mamy program 66. edycji BFI w Londynie

Zgodnie z zapowiedziami poznaliśmy dziś pełny program zbliżającej się wielkimi krokami 66. edycji BFI, czyli Festiwalu Filmowego w Londynie, który już w październiku na dwa tygodnie przemieni stolicę Anglii w kinowe centrum świata. Do ogłoszonych wcześniej projektów, wśród których znalazły się m.in. „Glass Onion: A Knives Out Mystery” oraz „Matylda: Musical” organizatorzy wydarzenia dodali wiele głośnych tytułów, które zdobić będą repertuary kin i platform streamingowych nadchodzącego sezonu.

Najciekawsze tytuły 66. edycji Festiwalu Filmowego w Londynie

Tak jak każdego roku, londyński festiwal filmowy wyróżniać będą znamienite gale, dzięki którym uczestnicy wydarzenia będą mogli przedpremierowo obejrzeć kinowe hity nadchodzących jesienno-zimowych miesięcy. Wśród seansów galowych 66. edycji BFI w Londynie - będacych jednocześnie najbardziej wyczekiwanymi tytułami imprezy - znalazły się takie tytuły:

 • Matylda: Musical” (reż. Matthew Warchus) - Gala otwarcia
 • Glass Onion: A Knives Out Mystery” (reż. Rian Johnson) - Gala zamknięcia
 • „Imperium światła” (reż. Sam Mendes)
 • „Duchy Inisherin” (reż. Martin McDonagh) 
 • „Bardo” (reż. Alejandro G. Iñárritu)
 • „Podejrzana” (reż. Chan-wook Park) 
 • „Living” (reż. Oliver Hermanus)
 • „Guillermo del Toro: Pinokio” (reż. Guillermo del Toro)
 • „Jednym głosem” (reż. Maria Schrader) 
 • „Syn” (reż. Florian Zeller) 
 • „Till” (reż. Chinoye Chukwu) 
 • „Wieloryb” (reż. Darren Aronofsky)
 • „Biały szum” (reż. Noah Baumbach)
 • „Cud” (reż. Sebastián Lelio)

Harry Styles, Jennifer Lawrence czy Tilda Swinton. Londyn rozbłyśnie gwiazdami w sekcji Pokazów Specjalnych

daniel-craig-w-filmie-na-noze-2-netflix.jpg

Wiele ciekawych propozycji znalazło się także w sekcji Special Presentations 66. edycji BFI. Wśród tytułów wliczonych przez organizatorów do specjalnych pokazów możemy znaleźć zarówno filmy pokazywane przedpremierowo (doceniony na festiwalu w Sundance horror pt. „Nanny czy dramat LGBT „My Policeman z Harrym Stylesem w roli głównej), jak i odrestaurowane cyfrowo klasyki, takie jak reżyserski debiut Gary'ego Oldmana pt. „Nic doustnie” z 1997 roku.

Do najbardziej intrygujących tytułów tej sekcji należy również zaliczyć gwiazdorskie projekty, wśród których znajdziemy dramat psychologiczny „Causeway z Jennifer Lawrence i Brianem Tyree Henrym, „Allejuhah” z rolami Judi Dench i Dereka Jacobiego czy „The Eternal Daughter z Tildą Swinton, która występuje w kryminale Joanny Hogg w jednej z ról głównych. Spośród specjalnych pokazów wyróżnić trzeba także festiwalowe perełki takie jak nagrodzony Złotą Palmą irański „Holy Spider” czy wielkiego zwycięzcę canneńskiej imprezy, czyli „W trójkącie w reżyserii Rubena Östlunda.

Sprawdź też: Sam Mendes, Anya Taylor-Joy, Harry Styles i Steven Spielberg. Program 47. edycji Festiwalu w Toronto i zdjęcia z najgłośniejszych premier

Kto w tym roku powalczy o Best Film Award? Wszystkie tytuły Konkursu Głównego

Harry Styles w filmie My Policeman dla Amazon.jpeg

W tym roku o najważniejszą nagrodę 66. edycji BFI (The Best Film Award) powalczy osiem filmów z różnych miejsc świata. W oficjalnej selekcji konkursu - z której ze statuetkami wyjeżdżali wcześniej m.in. Jacques Audiard czy Kelly Reichardt - znalazly się następujące tytuły: „Argentina, 1985” w reżyserii Santiago Mitre, kanadyjski „Brother” od Clementa Virgo, dramat historyczny „W gorsecie” z główna rolą Vicky Krieps, „The Damned Don't Cry” od Fyzala Boulify, „Enys Men od Marka Jenkina, „Godland” w reżyserii Hlynura Pálmasona, syryjski „Nezouh” od Soudade Kaadan oraz „Saint Omer” od cenionej dokumentalistki Alice Diop. 

Wymienione wyżej tytuły oraz sekcje tworzą tylko część z obszernego katalogu 66. edycji londyńskiego BFI. Zainteresowanych pozostałymi pokazami, wydarzeniami pobocznymi oraz harmonogramem imprezy zachęcamy do zapoznania się z pełnym programem festiwalu, który znajdziecie w tym miejscu. Oprócz festiwalowego centrum, które ponownie mieścić się będzie na terenie Southbank Centre, filmy będzie można obejrzeć również w kilku innych kinach, a także miastach w Wielkiej Brytanii i online za pośrednictwem BFI Player.

Rzuć okiem na: Festiwal w Wenecji 2022 – lista filmów. W tym roku Polacy nie powalczą o Złotego Lwa

66. edycja BFI w Londynie potrwa od 5 do 16 października stacjonarnie, a także do 23 października online. 

Źródło: BFI / Zdj. BFI / Netflix / Amazon