Nadchodzi 33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Kto pojawi się na imprezie?

Znamy termin tegorocznej edycji Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier. Jacy goście w tym roku zawitają do Łodzi na największą komiksową imprezę w Polsce? Ujawniono nazwiska pierwszych artystów oraz ceny biletów.

33. edycja Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier odbędzie się w dniach 24-25 września w Atlas Arenie w Łodzi.  W tym roku na imprezie ponownie będzie można spotkać najsłynniejszych polskich i zagranicznych twórców komiksowych oraz zatracić się w zakupach na największych targach komiksowych w Polsce. Nie zabraknie też warsztatów twórczych i kolejnych przyciągających uwagę wystaw.

Po pandemicznych obostrzeniach z zeszłego roku w tej edycji festiwal wraca na dobre do zapraszania gości zagranicznych. Największą gwiazdą imprezy będzie Kim Jung Gi – artysta podziwiany przez rzesze grafików na całym świecie, posiadający zagorzałych i lojalnych fanów w Korei, Japonii, Chinach, Europie oraz w Ameryce Północnej i Południowej. Jego talent, umiejętności i niezwykła pamięć, dzięki której potrafi narysować wszystko co zobaczy sprawiają, że często bierze udział w spotkaniach, podczas których rysuje na żywo bardzo skomplikowane i wielowątkowe ilustracje. Jest niezwykle precyzyjny, doskonale zna ludzką i zwierzęcą anatomię, którą konfrontuje z grafiką urządzeń i maszyn, dbając przy tym z zegarmistrzowską precyzją o detale. To właśnie Kim Jung Gi jest współtwórcą plakatu tegorocznej imprezy, który powstał pod kierownictwem Adama Radonia, a kolor i typografię opracował Krzysztof Ostrowski. Kim Jung Gi zaprojektował także mural namalowany jesienią ubiegłego roku na budynkach Centrum Komiksu i Narracji Interaktywnej powstającego w kompleksie EC1.

Na festiwalu polscy artyści mieszkający na stałe w Belgii. Będzie można spotkać między innymi Zbigniewa „Kasa” Kasprzaka i Grażynę „Grazę” Fołtyn-Kasprzak (Kas to rysownik m.in. komiksów „Yans”, „Halloween Blues” i „Shooting Star Marylin Monroe”, Graza jest uznaną kolorystką komiksową). Ich pobyt w Łodzi dopełni monograficzna wystawa prezentująca dorobek twórczy obojga artystów.

Oczywiście na publiczność czekać będą także spotkania z innymi twórcami komiksu z całego świata, ponownie pojawi się także strefa autografów, gdzie autorzy rysują dedykacje w zakupionych albumach komiksowych oraz targi komiksowe. Nie zabraknie warsztatów praktycznych ze znanymi rysownikami i scenarzystami, wystaw, prelekcji, paneli dyskusyjnych, premier, a także konkursów — w tym konkursów cosplay i gali rozdania nagród festiwalowych, podczas której przyznawane są Komiksusy i nagroda Humoris Causa im. Papcia Chmiela (autora „Tytusa, Romka i A’Tomka”). Nowością będzie strefa literacka poświęcona twórczości J. R. R. Tolkiena ze specjalnym konkursem cosplay odnoszącym się do twórczości tego pisarza. Strefa i konkurs zostaną zorganizowane przez Wydawnictwo Zysk i S-ka.

Tegoroczną festiwalową nowością jest zmiana formuły konkursu na krótką formę komiksową. Od tego roku będzie to konkurs na projekt publikacji komiksowej. Zgłoszona praca powinna mieć objętość co najmniej 8 i maksymalnie 12 gotowych plansz stanowiących przeznaczony do kontynuacji spójny, logiczny fragment komiksu. Oprócz plansz zgłoszona praca powinna zawierać streszczenie całej opowieści, przy czym planowany album powinien mieć co najmniej 32 strony i nie więcej niż 100 stron objętości. Po raz pierwszy należy przesyłać plansze wyłącznie w wersji cyfrowej. Termin nadsyłania prac upływa z dniem 31 lipca 2022 roku. Organizatorzy zaplanowali przyznanie Grand Prix oraz trzech nagród.

Względem poprzedniego roku powiększy się natomiast strefa gier komputerowych, konsolowych i planszowych, z blokiem teoretycznym wypełnionym spotkaniami z badaczami i twórcami gier. Tegoroczny MFKiG zaoferuje interaktywne stanowiska dla zwolenników tak starszych, jak i współczesnych platform gamingowych, a także bogaty program merytoryczny, który wypełnią dyskusje nt. dziedzictwa oraz perspektyw polskiego gamedevu. W sekcji „retro” skoncentrujemy się na rywalizacji pomiędzy kolejnymi generacjami konsol Sega i Nintendo, której apogeum przypadło na lata 90. XX wieku. Będzie okazja, by chwycić za pad i osobiście przekonać się, jakimi atutami dysponowały urządzenia tych firm. Osoby preferujące bardziej aktualne rozwiązania sprzętowe otrzymają do dyspozycji najnowsze komputery i konsole oraz okazję, by zmierzyć się z innymi amatorami gier zręcznościowych. Dla najlepszych przewidziano atrakcyjne nagrody rzeczowe. Pole do popisu będą mieli także miłośnicy gier tanecznych i wirtualnej rzeczywistości. Zmaganiom na ekranach towarzyszyć będą wykłady i rozmowy, udziałem dziennikarzy, badaczy, twórców niezależnych oraz reprezentantów czołówki krajowego gamedevu.

W tym roku standardowa cena biletu na MFKiG wyniesie 60 zł za karnet dwudniowy, 30 zł za ulgowy karnet dwudniowy oraz 40 zł za jednodniową wejściówkę i 20 zł za ulgowy bilet jednodniowy.

33MFKiG-min.jpg

źródło: MFKiG