Największa sieć kin w USA straciła ponad 2 mld dolarów na koronawirusie

Firma AMC Entertainment, do której należy największa sieć kin w USA, ujawniła, że w pierwszym kwartale tego roku spodziewa się starty wynoszącej aż od 2,1 do 2,4 mld dolarów. Jak wynik ten wypada na tle zeszłego roku?

Jak na razie AMC nie przedstawiło jeszcze pełnego raportu finansowego za ostatni okres, ale z ujawnionych informacji wynika, że w zakończonym 31 marca kwartale firma straciła przynajmniej 2 mld dolarów, co w porównaniu z zeszłym rokiem oznacza przynajmniej piętnastokrotny wzrost spadków. W 2019 roku po pierwszym kwartale siec wykazała bowiem tylko 130 mln dolarów straty.

Straty netto za kwartał wzrosły do ​​224,5 mln dolarów, w porównaniu z kwotą 101,8 mln dolarów w tym samym okresie poprzedniego roku. Przychody spadły natomiast do ​​941,5 mln dolarów, w porównaniu z 1,2 mld dolarów. Dokładne wyniki finansowe firmy poznamy 9 czerwca.

Wszystkie 11 tys. kin AMC w całych Stanach Zjednoczonych pozostają zamknięte od połowy marca ze względu na epidemię koronawirusa i wszystko wskazuje na to, że pozostaną zamknięte jeszcze przynajmniej przez kilka tygodni – pierwszą dużą premierą będzie najpewniej „Tenet” w reżyserii Christophera Nolana, który ma wejść na ekrany 17 lipca. Sieć kin zwolniła ze względu na pandemię około 600 pracowników. Jak na razie AMC utrzymuje jednak, że jeśli uda się wężownic działalność kin latem tego roku, to sieć będzie w stanie utrzymać się na rynku – wcześniej w tym roku AMC zaciągnęła dług w wysokości 500 mln dolarów, aby zwiększyć swoją płynność finansową.

źródło: variety.com / zdj. amc