Netflix traci zainteresowanie wśród Polaków! Te dwie platformy zyskały najwięcej

Polski rynek serwisów streamingowych zmienił się nieco na przestrzeni ostatniego roku i możliwe, że przechodzi właśnie interesującą transformację. Choć Netflix cały czas utrzymuje pozycję niekwestionowanego lidera, to jego dominacja z roku na rok słabnie. Coraz więcej osób interesuje się w naszym kraju także innymi platformami, które zyskują większy udział w rynku. Oto jak dziś wygląda sytuacja w branży streamingowej w Polsce.

Netflix nadal liderem rynku, ale jego popularność w Polsce słabnie

Z najnowszych danych za pierwszy kwartał 2025 roku wynika, że Netflix posiada 29% udziałów w polskim rynku, co nadal czyni go najpopularniejszą platformą w kraju. Jednak warto zwrócić uwagę na to, że w ujęciu rocznym serwis stracił 4% udziałów, co pokazuje, że coraz więcej polskich widzów szuka alternatyw dla najpopularniejszego streamera świata.

Od wielu lat za plecami Netfliksa toczy się zacięta walka o drugie miejsce w rankingu najpopularniejszych serwisów streamingowych w naszym kraju. Cały czas w tej walce przewagę utrzymuje serwis Max (dawniej HBO Max), który osiągnął w tym kwartale 17% udziałów i powoli można stwierdzić, że ugruntowuje swoją pozycję jako najpoważniejszy rywal lidera.

Sprawdź też: Max z kolejnym hitem! Film z polskim akcentem podbija TOP 10. Czy warto obejrzeć?

Platforma przyciąga widzów z Polski m.in. lokalnymi treściami (dzięki integracji z TVN), a także dużymi filmowymi premierami oraz serialami z DC czy HBO. Po tym, jak dowiedzieliśmy się, że spółka Warner Bros. Discovery jednak nie zamierza pozbywać się grupy TVN, możemy zakładać, że serwisowi Max będzie łatwiej kontynuować walkę o utrzymanie pozycji drugiej najpopularniejszej platformy w Polsce.

Tuż za dawnym HBO Max znajduje się natomiast Prime Video, które może pochwalić się wynikiem na poziomie 14% udziałów (+2%). Co warte odnotowania, serwis Amazona zyskał 2% w ujęciu rocznym, co wyraźnie pokazuje, że agresywna strategia inwestycyjna w produkcję takich głośnych seriali jak m.in. „Fallout”, „The Boys”, „Reacher” zaczyna przynosić efekty również w Polsce.

Za plecami pierwszej trójki znalazły się serwisy Disney+ (również wzrost o 2%), Apple TV+ i Player odpowiadające razem za jedną trzecią całkowitego popytu na treści w Polsce. Disney+ przyciąga uwagę widzów przede wszystkim dzięki takim markom jak Marvel, Pixar, Star Wars, a Apple TV+ nieustannie stawia na tworzenie wysokobudżetowych produkcji z gwiazdami, co pozwala jej na kreowanie wizerunku wyjątkowo jakościowej platformy.

Podczas gdy część platform notuje wzrosty, są też wyraźni przegrani. Na przestrzeni roku serwis Viaplay, który ogłosił wycofanie się z wielu rynków europejskich, stracił w Polsce 3% udziałów, co może być efektem ograniczonej oferty i problemów organizacyjnych. Z najnowszego raportu wynika, że krajobraz streamingowych platform w Polsce staje się coraz bardziej zróżnicowany. Widoczna jest konsolidacja rynku, a użytkownicy coraz częściej rotują między platformami, kierując się nowymi premierami, dostępnością hitów i ceną subskrypcji.

just watch polska 2025.jpg

Raport dotyczący udziałów w rynku streamingowego w Polsce za pierwszy kwartał 2025 roku. Dane pochodzą z aktywności ponad 700 tys. użytkowników JustWatch w Polsce — są to m.in. kliknięcia, filtrowanie platform i oznaczanie obejrzanych tytułów.

zdj. Netflix / Justwatch