Nie żyje Emilian Kamiński. Polski aktor zmarł w wieku 70 lat

Nie żyje polski aktor i reżyser Emilian Kamiński. Zmarł w wieku 70 lat po długiej i ciężkiej chorobie.

Informację o śmierci aktora przekazali w mediach społecznościowych przedstawiciele Teatru Kamienica. W oficjalnym komunikacje czytamy:

Dziś o godzinie 7.30, po długiej i ciężkiej chorobie zmarł Emilian Kamiński, twórca i dyrektor Teatru Kamienica, aktor i reżyser. Odszedł przy rodzinie, w swoim domu w Józefowie.

Nie ma słów, które potrafiłyby wyrazić smutek i żal pozostawiony w naszych sercach…
Pogrążeni w cierpieniu
Rodzina i Pracownicy teatru

Aktor od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem. Na początku tego roku Kamiński przyznał w jednym z wywiadów, że niedawno przeszedł poważną operację wynikającą z problemów z oddychaniem. Zmarł nad ranem 26 grudnia w otoczeniu rodziny, w swoim domu w Józefowie.

Emilian Kamiński urodził się 1952 roku w Warszawie. Ukończył Technikum Ekonomiczne nr 8 w rodzinnym mieście, a następnie rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej. Na deskach teatru zadebiutował w 1975 roku w Teatrze na Woli. Wystąpił wówczas w sztuce „Pierwszy dzień wolności” w reżyserii Tadeusza Łomnickiego. Na ekranie kin pierwszy raz pojawił się dwa lata później za sprawą filmu „Akcja pod Arsenałem” w reżyserii Jana Łomnickiego. Przypadła mu wówczas skromna rola jednego z żołnierzy Szarych Szeregów. W 1980 roku przedstawił się szerszej publiczności rolą Roberta w „Tangu ptaka”. Podczas swojej długoletniej kariery aktorskiej związany był między innymi z Teatrem Narodowym (1977-1983), w którym wystąpił między innymi w sztukach „Mąż i żona” (1977), „Sen srebrny Salomei” (1977-78), „Dziady” (1978-79), „Treny” (1979) czy „Bracia Karamazow” (1979-80). W 1985 roku większą rozpoznawalność wśród publiczności przyniosła mu rola malarza Jerzego Zawidzkiego w kinowej i telewizyjnej ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego „Szaleństwa panny Ewy”. W kolejnych latach związał się z Teatrem Ateneum, gdzie zadebiutował w roli reżysera. Występował także na deskach teatrów Komedia (1989, 2002), Rozmaitości (1990) i Powszechnego im. Zygmunta Hübnera. W 2009 roku rozpoczął działalność własnego Teatru Kamienica. Na małym ekranie występował w serialach „Klan”, „Bulionerzy”, „M jak miłość”. Zagrał też w filmach „U Pana Boga w ogródku”, „U Pana Boga za miedzą”. Miał także bogaty dorobek dubbingowy. Fanom „Króla lwa” na zawsze będzie kojarzył się z głosem Pumby.

zdj. Teatr Kamienica