Nie żyje Janusz Majewski, reżyser filmu „C.K. Dezerterzy”

Nie żyje polski reżyser Janusz Majewski. Wśród jego najpopularniejszych filmów znalazły się komediowe klasyki takie jak „C.K. Dezerterzy” czy „Złoto dezerterów”. Zmarł dzisiaj w nocy w wieku 93 lat.

Nie żyje polski reżyser Janusz Majewski

Żegnamy dzisiaj Janusza Majewskiego, jednego z najbardziej cenionych i znanych reżyserów w historii polskiego kina, który znany był między innymi jako autor kultowych komedii „C.K. Dezerterzy” czy „Złoto dezerterów”. Majewski był także scenarzystą i wykładowcą akademickim oraz prezesem Stowarzyszenia Filmowców Polskich, na którego czele stał przez dwie kadencje w latach 1983–1990. Od roku 2006 był Honorowym Prezesem Stowarzyszenia. Odszedł w wieku 92 lat, pozostawiając niezatarte ślady w polskiej kinematografii.

Janusz Majewski urodził się w 1931 roku we Lwowie. Nie od początku edukacji związany był jednak z kinem. W 1955 ukończył architekturę na Politechnice Krakowskiej. Dopiero pięć lat później został Absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi.

Sprawdź też: „Echo” – recenzja serialu od Disney+. Tak źle w Marvelu jeszcze nie było.

W jego filmografii znalazły się takie tytuły jak: „Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię” (1969), „Lokis” (1970), „Zazdrość i medycyna” (1973), „Zaklęte rewiry” (1975), „Sprawa Gorgonowej” (1977), „Lekcja martwego języka” (1979), „Excentrycy, czyli po słonecznej stronie ulicy” (2015), a jego filmografię zamyka film „Czarny Mercedes” z 2019 roku będący ekranizacją jego kryminalnej powieści. Później stworzył jeszcze film dokumentalny „Jazz Outsider” opowiadający o Adamie Jędrzejowskim, perkusiście jazzowym, który na przełomie lat 50. i 60. XX wieku współpracował z najwybitniejszymi multiinstrumentalistami gatunku.

Pracował również przy telewizyjnych produkcja, a najsłynniejszą z nich była „Królowa Bona” emitowana przez Telewizję Polską w latach 1980-1981. Tytułową rolę zagrała w nim Aleksandra Śląska, a na ekranie towarzyszyli jej Zdzisław Kozień, Jerzy Zelnik oraz Anna Dymna. Za swoje życiowe osiągnięcia odebrał Nagrodę Specjalną Platynowe Lwy na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Polską Nagrodę Filmową Orzeł.

zdj. Stowarzyszenie Kin Studyjnych