Nie żyje William Hurt. Amerykański aktor miał 71 lat

Zmarł William Hurt, amerykański aktor filmowy i teatralny nagrodzony Oscarem za rolę w filmie „Pocałunek kobiety pająka”. Miał 71 lat.

Urodził się 20 marca 1950 roku w Waszyngtonie jako syn urzędnika Departamentu Stanu USA i pracownicy korporacji Time Inc. Oboje jego rodziców zmarło na raka. Ojciec chorował na nowotwór wątroby, a matka na raka trzustki. Sam zmagał się z nieuleczalnym nowotworem prostaty od 2018 roku. Zmarł na tydzień przed swoimi 72. urodzinami. O jego odejściu poinformował syn, który w komunikacie przekazał, że Hurt do końca przebywał z rodziną.

W 1968 roku William Hurt ukończył Middlesex School w Concord, gdzie zaczął interesować się aktorstwem i brał udział w zajęciach szkolnego kółka teatralnego. Cztery lata później skończył studia na wydziale Teologii uniwersytetu w Medford. W 1972 roku rozpoczął także studia muzyczne na nowojorskiej Juilliard School. Swoją karierę aktorską zaczynał trzy lata później na deskach nowojorskiego teatru. Od 1977 roku związany był z awangardową grupą Circle Repertory Theatre i występował na scenie Off-Broadwayu.

Jego debiut na ekranie przypadł na 1977 rok, kiedy pojawił się w serialach „Kojak” i „Najlepsze rodziny”. Trzy lata później zadebiutował na dużym ekranie w dramacie science fiction pod tytułem „Odmienne stany świadomości” w reżyserii Kena Russella. Rola młodego naukowca eksperymentującego z czasem przyniosła mu pierwszą nominację do Złotego Globu. Już rok później otrzymał główną rolę w thrillerze „Naoczny świadek”, w którym wystąpił obok Sigourney Weaver.

W 1985 roku zagrał w filmie „Pocałunek kobiety pająka”. Rola homoseksualisty przebywającego w brazylijskim więzieniu przyniosła mu pierwszego i jedynego Oscara w karierze. Otrzymał również za tę kreację nagrodę BAFTA i statuetkę w Cannes. Nominację do Oscara wywalczył jeszcze trzykrotnie. Dwie z nich otrzymał już w 1987 i 1988 roku odpowiednio za role w filmach „Dzieci gorszego Boga” oraz „Telepasja”. Ostatni raz Akademia wyróżniła go w 2006 roku za rolę w „Historii przemocy”.

W ostatnich latach szerszej publice przedstawił się rolą Sekretarza Rossa w filmach Marvela. Ostatnio mogliśmy oglądać go między innymi w filmie „Czarna Wdowa”. W jego filmografii znajduje się ponad 100 produkcji. Wśród nich takie tytuły jak: „Ostateczne poświęcenie”, „Humans”, „Robin Hood”, „8 części prawdy”, „Incredible Hulk”, „Mr. Brooks” czy „Wszystko za życie”. Często pojawiał się też w serialach. Do najpopularniejszych z nich należą: „Walka z Goliatem”, „Pantheon”, „Trzy dni Kondora”, „Beowulf”, „Układy” oraz „Diuna”.

zdj. Marvel