Nowy horror twórcy „Nawiedzonego domu na wzgórzu” z rekordem Guinnessa. Chodzi o ilość jump scare’ów

Choć Mike Flanagan najczęściej unika w swoich produkcjach niesławnej metody straszenia znanej jako jump scare, jego najnowsza produkcja dla Netfliksa, miniserial „Klub Północny”, przebiła pod względem użycia tej techniki ostatni rekord Guinnessa

Jump scare, czyli efekt uzyskany przez nagłe sprzężenie z sobą obrazu i efektu dźwiękowego nie cieszy się zbyt dobrą opinią pośród miłośników horroru, którzy często utożsamiają tę technikę z tanim sposobem wywołania przerażenia. Do głośnych krytyków „skokostrachów” należy też sam Mike Flanagan. „Nienawidzę ich” – tłumaczył twórca „Nocnej mszy” i „Nawiedzonego domu na wzgórzu” podczas panelu nowego dreszczowca na nowojorskim Comic-Conie. „Przez większość mojej kariery ludzie przychodzili do mnie, gdy pracowałem nad scenariuszem i mówili dodaj więcej jump scare'ów. W przypadku [„Klubu Północnego”] pomyśleliśmy sobie, że opróżnimy magazynki [od razu], wpakujemy tyle jump scare'ów ile się tylko da wpakować do jednej sceny. Z nadzieją, że pod koniec nie będą robiły już żadnego efektu”.  

Odcinek, który przykuł uwagę londyńskiej organizacji Guinness World Records to „The Final Chapter”, czyli pierwszy epizod serii. Warto dodać, że w mocno zainspirowanym tradycjami azjatyckiego kina grozy jump scare nie celuje w autentyczne przerażanie widowni, a oddaje przerysowaną formę opowiadania. W odcinku naliczono aż dwadzieścia jeden szybkich uderzeń dźwięku i obrazu. Podczas fanowskiego konwentu w Nowym Jorku, na scenie pojawił się Andrew Glass, juror Rekordów Guinnessa i oficjalnie potwierdził przed twórcami „Klubu Północnego” przebicie ostatniego wyniku. Moment ten możecie zobaczyć w udostępnionym przez Netfliksa materiale poniżej.

Sprawdź też: Nicholas Hoult kolejną gwiazdą „Nosferatu”? Aktor negocjuje rolę w nowym filmie Eggersa 

„Klub Północny” – o czym opowiada serial Netfliksa? Oficjalny opis i obsada produkcji

Za tych przed nami, za tych po nas. Za nas teraz i za innych. (...) W hospicjum dla nieuleczalnie chorej młodzieży ósemka pacjentów spotyka się co noc o północy, aby opowiadać sobie historie o duchach — i zawiera pakt, że następny z nich, kto umrze, da grupie znak z zaświatów.

Serial na podstawie uwielbianej serii książek Christophera Pike’a, którą na ekran przenieśli twórcy „Nawiedzonego domu na wzgórzu”.

Za „Klub Północny” jako reżyserzy odpowiadają Emmanuel Osei-Kuffour(„Black Box”) i Axelle Carolyn („Nawiedzony dwór w Bly”), Viet Nguyen („Chilling Adventures of Sabrina”), Morgan Beggs („Tajemnice Smallville”) i Michael Fimognari, operator z którym Flanagan współpracował między innymi przy „Doktorze Sen”.  

W obsadzie pojawiają się między innymi Iman Benson („Alexa & Katie”), Larsen Thompson („Boléro”), Crystal Balint („The Bletchley Circle”) i Patricia Drake („Stowarzyszenie Wędrujących Dżinsów”). W młodych członków tytułowego klubu wcielą się AdiaIgby Rigney, Ruth Codd, William Chris Sumpter, Aya Furukawa, Annarah Shephard i Sauriyan Sapkota. Spośród stałych współpracowników Flanagana, na ekranie pojawiają się też Samantha Sloyan i Matt Biedel. Wszystkie odcinki serialu są od kilku dni dostępne w ofercie Netfliksa

Źródło: Netflix/com / zdj. Netflix