O tym filmie będzie głośno! Agnieszka Holland opowiada o uchodźcach na granicy polsko-białoruskiej

Do sieci w końcu trafił zwiastun filmu pt. „Zielona granica”, czyli nowego filmu w reżyserii Agnieszki Holland („Pokot”, „W ciemności”). Międzynarodowa koprodukcja podpisana nazwiskiem legendarnej polskiej twórczyni zadebiutuje w Konkursie Głównym 80. edycji festiwalu w Wenecji. Zobaczcie, jak przedstawia się obraz traktujący o kryzysie uchodźczym na granicy polsko-białoruskiej.

Zielona granica” to film o kryzysie uchodźczym ukazany z trzech perspektyw

Po przeprowadzce na Podlasie psycholożka Julia staje się mimowolnym świadkiem i uczestnikiem dramatycznych wydarzeń na granicy polsko-białoruskiej. Świadoma ryzyka i konsekwencji prawnych, przyłącza się do grupy aktywistów pomagających uchodźcom, którzy koczują w lasach w strefie objętej stanem wyjątkowym.

W tym samym czasie uciekająca przed wojną domową syryjska rodzina i towarzysząca jej nauczycielka z Afganistanu, nie wiedząc, że są narzędziem politycznego oszustwa białoruskich władz, próbują przedostać się do granic Unii Europejskiej. W Polsce los zetknie ich z Julią oraz młodym pogranicznikiem Janem. Rozgrywające się wokół wydarzenia zmuszą ich wszystkich do postawienia sobie na nowo pytania - czym jest człowieczeństwo?

Sprawdź też: Czy Polacy potrafią kręcić science fiction? Nadchodzi nowa produkcja w klimacie postapo

Kiedy premiera filmu „Zielona granica”? Jest szansa na nominację do Oscara!

Obsadę „Zielonej granicy” tworzą m.in. Maja Ostaszewska, Tomasz Włosok, Piotr Stramowski, Jaśmina Polak, Agata Kulesza, Maciej Stuhr, Jalal Altawil, Beji Djanati Atai czy Mohamed Alarashi. Wraz z Holland scenariusz do filmu napisał Maciej Pisuka („Jesteś Bogiem”) oraz Gabriela Łazarkiewicz-Sieczko. Za zdjęcia odpowiada Tomasz Naumiuk

Zielona granica” trafi do polskich kin dokładnie 22 września. Dodajmy, że - obok wspomnianego już Biennale - nowy projekt Holland doczeka się prestiżowych pokazów przedpremierowych na Festiwalu Filmowym w Nowym Jorku czy kanadyjskim TIFF, co zwiększa szanse produkcji w kwestii zagwarantowania sobie oscarowej nominacji.

Może zainteresuje Cię: Myśleliście, że to już koniec? „Kogel Mogel” powróci z 5. częścią!

Źródło i zdj. Kino Świat