O tym filmie będzie głośno. „Biała odwaga”, czyli historia o kolaboracji Górali z nazistami

Jeszcze tej zimy do polskich kin trafi film „Biała odwaga” w reżyserii Marcina Koszałki. Produkcja opowie historię dwóch podhalańskich rodów wystawionych na najtrudniejszą próbę podczas drugiej Wojny Światowej. W losy głównych bohaterów wplątany zostanie temat kolaboracji części podhalańskich Górali z nazistami.

Biała odwaga” – film o trudnych wyborach w czasie II wojny światowej

Jeszcze w trakcie realizacji „Biała odwaga” wzbudzała kontrowersje, a w jego sprawę angażowali się ówczesny Minister Kultury Piotr Gliński oraz Zbigniew Ziobro. Film spotkał się z protestami ze strony Związku Podhalan i przedstawicieli Góralskiego Veta, a od produkcji stanowczo odciął się też Instytut Pamięci Narodowej, który przekonywał w oświadczeniu, że nie miał żadnego wpływu na kształt fabuły i zawarte w nim wątki historyczne. Jeden z jego przedstawicieli dokonał jednocześnie krytycznej oceny wstępnych wersji scenariusza, wskazując wiele błędów dotyczących kontekstu historycznego. Sam reżyser przekonywał natomiast w wywiadzie dla Onetu, że ma czyste sumienie i film jest obiektywny oraz w uczciwy sposób przedstawia wydarzenia, które miały miejsce na Podhalu. „Nie ma żadnych wypaczeń. Daleko nam od oskarżań o zdradę. Jesteśmy bardzo obiektywni, a nawet z pewną troską przedstawiamy los górali” - zapewniał Marcin Koszałka.

Jest koniec lat 30. na Podhalu. Utalentowany taternik, potomek znakomitego góralskiego rodu Jędrek Zawrat lubi życie na krawędzi. Gdy się wspina, wybiera najtrudniejsze drogi, gdy kocha gotów jest poświęcić wszystko. Jego wybranką jest piękna Bronka. Jednak na skutek rodzinnej decyzji ręka dziewczyny zostaje oddana starszemu z braci Zawratów, statecznemu i poważnemu Maćkowi. Dumny Jędrek porzuca rodzinne strony, by szukać zapomnienia wśród krakowskiej bohemy. Na swojej drodze spotyka niemieckiego naukowca i alpinistę Wolframa, który głosi teorię, w myśl której Górale pochodzą od starogermańskiego plemienia Pragotów.

Sprawdź też: Andrew Scott w nowym serialu Netfliksa. Jest potencjał na arcydzieło.

biała odwaga film

Gdy wybucha wojna, Niemcy oferują mieszkańcom Podhala współpracę. Maciej Zawrat wspierany przez wiele wybitnych rodów, zdecydowanie odrzuca tę propozycję. Jednak przekonany przez Wolframa Jędrek, mając nadzieję na odzyskanie ukochanej i ocalenie swojej społeczności przed wojenną zagładą, podejmuje współpracę. Jędrek i Maciej uwikłani w historię, zmuszeni do najtrudniejszych wyborów, kochający tę samą kobietę, staną po przeciwnych stronach sporu, który zdecyduje nie tylko o ich osobistych losach, ale o przyszłości całego regionu.

Premierę filmu „Biała odwaga” zapowiedziano w polskich kinach na 8 marca. W obsadzie są: Filip Pławiak, Julian Świeżewski, Sandra Drzymalska, Jakub Gierszał, Juliusz Chrząstowski, Andrzej Konopka, Wiktoria Gorodecka, Adam Woronowicz.

zdj. Monolith Films