„Obecność 3” wystraszyła „Ciche miejsce 2”. Amerykańskie kina mają nowego lidera

Zgodnie z oczekiwaniami zwycięsko z weekendowej walki w amerykańskich kinach wyszedł horror „Obecność 3: Na rozkaz diabła”. Produkcja zaliczyła lepszy wynik niż obecny od zeszłego tygodnia w repertuarze horror „Ciche miejsce 2”. Dobry wynik horroru Warnera podtrzymuje passę studia, które jest bezsprzecznym liderem 2021 roku na amerykańskim podwórku.

Swój pierwszy weekend w amerykańskich kinach horror „Obecność 3” zakończy z kwotą 24 mln dolarów. To solidny wynik, chociaż nieco skromniejszy od tego, który zakładali analitycy. W weekendowych prognozach po piątkowym wyniku na poziomie 9,8 mln dolarów, spodziewano się kwoty zbliżonej nieco mocniej do 27 mln dolarów. Kwota zebrana przez film wystarczyła jednak do przebicia otwarcia ostatniej produkcji z uniwersum „Obecności”, czyli horroru „Annabelle wraca do domu”, który w 2019 roku zebrał w swój pierwszy weekend 20,2 mln dolarów. Trzecia „Obecność” nie była jednak w stanie nawiązać do swoich bezpośrednich poprzedniczek, które zaliczały weekendowe otwarcia wynoszące odpowiednio 41,8 mln dolarów (2013 rok) i 40,4 mln dolarów (2016 rok).

Warto jednak spojrzeć na wynik filmu z perspektywy studia, dla którego „Obecność 3” jest piątym tegorocznym tytułem, który zajmuje pierwsze miejsce podczas weekendu. W sumie filmy Warnera spędziły na pierwszym miejscu 10 z 23 tygodni 2021 roku. Film „Obecność 3: Na rozkaz diabła” zaliczył także drugie najlepsze otwarcie pandemii dla studia, ustępując jedynie filmowi „Godzilla kontra Kong”.

Na drugim miejscu w kinach znalazła się produkcja „Ciche miejsce 2”, która zebrała od widzów 19,5 mln dolarów i po dziesięciu dniach w amerykańskich kinach ma na koncie 88,6 mln dolarów. Wszystko więc wskazuje na to, że w ciągu najbliższych kilku dni przebije granicę 100 mln dolarów.

Podium zamyka nowe widowisko Disneya, czyli „Cruella” z weekendowym wynikiem wynoszącym 11,2 mln dolarów. Na koncie produkcji znajduje się aktualnie 43,6 mln dolarów.

Do kasy całego amerykańskiego przemysłu kinowego w ciągu weekendu wpadnie około 70 mln dolarów, czyli zaledwie niecałe 10 mln dolarów mniej niż tydzień temu, kiedy kina zebrały 80 mln. W Stanach Zjednoczonych pracuje aktualnie 73% wszystkich placówek kinowych.

zdj. Warner Bros.