Historia bomby Oppenheimera trafi też na Netflix. „Punkty zwrotne” na zwiastunie

Netflix też chce skorzystać na wielkim sukcesie „Oppenheimera”. Na chwilę po tym, jak film Christophera Nolana zgarnął siedem Oscarów, w tym ten dla najlepszego filmu roku, na platformę streamingową trafi serial opowiadający historię bomby atomowej i tego, jak zmieniła współczesny świat.

Oppenheimer i historia jego bomby na Netflix. Jak zmieniła świat?

Już 12 marca na platformie Netflix swoją premierę będzie miała kolejna odsłona dokumentalnego cyklu „Punkty zwrotne”. Tym razem twórcy serialu skupią się na bombie atomowej opracowanej przez zespół Roberta Oppenheimera i tym, jak wpłynęła na współczesny świat i doprowadziła do zimnej wojny.

Serial zbada historię konfliktu pomiędzy USA i ZSRR nazwanego zimną wojną, który trwał od czasu pierwszych prac nad bombą atomową aż po dramatycznie szybką produkcję broni jądrowej w latach po jej zakończeniu, a także lata po upadku ZSRR aż po karierę polityczną Władimira Putina i rosyjską inwazję na Ukrainę.

Oppenheimer kiedy na Netflix

W serialu dokumentalnym znajdziemy ponad 100 wywiadów przeprowadzonych w 7 krajach na całym świecie ukazujących, jak bardzo zimna wojna zmieniła ludzkie losy i historię świata. Pojawią się też relacje ocalałych po zrzuceniu bomby atomowej na Hiroszimę, obszerne relacje z Ukrainy, Niemiec i niektórych byłych republik radzieckich, a także wywiady z siedmiorgiem aktualnych lub byłych przywódców, m.in. prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, a także ważnymi politykami takimi jak sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg, były dyrektor CIA Robert Gates i była sekretarz stanu Condoleezza Rice.

Sprawdź też: Oscarowe filmy – gdzie obejrzeć „Oppenheimera”, „Strefę interesów” i „Biedne istoty”?

Serial będzie też źródłem wiedzy o ważnych postaciach zimnej wojny, m.in. Juliusie i Ethel Rosenbergach, niemieckich przywódcach protestów, które przyczyniły się do zburzenia muru berlińskiego. Zawiera on także jeden z ostatnich długich wywiadów z aktywistą antynuklearnym Danielem Ellsbergiem, który nazwał tajne plany jądrowe Stanów Zjednoczonych „instytucjonalnym szaleństwem”. Serial złoży się z dziewięciu odcinków i ma być analizą trwającego całe dekady konfliktu między Stanami Zjednoczonymi a Związkiem Radzieckim z podsumowaniem w postaci aktualnych wydarzeń, które dowodzą, że wciąż odczuwamy skutki zimnej wojny.

zdj. Netflix