Oscary wprowadzają nową kategorię. Pierwsza zmiana od ponad 20 lat

Amerykańska Akademia Filmowa wprowadza kolejną zmianę w swoich nagrodach. W tym roku zaczęły obowiązywać już nowe zasady dotyczące kwalifikacji filmów do głównej kategorii, a od 2026 roku Oscary rozdawane będą w dodatkowej kategorii.

Oscary z nową kategorią. Będą statuetki dla dyrektorów castingu

Wielkimi krokami zbliża się 96. ceremonia rozdania Oscarów, ale Amerykańska Akademia Sztuki i Wiedzy Filmowej przygotowuje się już do kolejnych rozdań najważniejszych nagród w świecie filmu. Ogłoszono właśnie, że za dwa lata statuetki przyznane zostaną w jeszcze jednej kategorii. Rada Gubernatorów Akademii poinformowała, że wraz z 98. edycją gali nagradzany będzie też najlepszy casting.

Jest to pierwsza zmiana na liście oscarowych kategorii od 2001 roku, kiedy to stworzona została kategoria dedykowana najlepszym filmom animowanym. W ostatnich latach znaczenie osób odpowiedzialnych za castingi do hollywoodzkich produkcji stopniowo przybierało na sile. W 2013 roku utworzono Oddział castingowych reżyserów, który obecnie liczy blisko 160 członków.

Sprawdź też: Disney+ podniósł ceny i stracił ponad 1 mln subskrybentów.

Oscary 2024

Starania o uznanie wysiłków kierowników castingów sięga jeszcze końcówki lat 90. ubiegłego wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze próby zabiegania o to, aby nagradzano castingowe starania Oscarami, ale  wniosek ten nie zyskał wówczas odpowiedniego poparcia w szeregach Akademii.

W zeszłym roku Chad Stahelski odpowiadający za filmy z przygodami Johna Wicka apelował do środowiska filmowego o to, aby Akademia uznała też starania kaskaderów i przyznawała Oscary dla najlepszych ekip odpowiadających za niebezpieczne sceny na planie. Pierwszy Oscar dla kierowników castingu zostanie przyznany w 2026 roku, co oznacza, że do nagrody będą kwalifikowały się filmy wypuszczone do kin już w przyszłym roku.

zdj. depositphotos