Pełny zwiastun filmu „Proces Siódemki z Chicago” od Sorkina

Netflix pokazał właśnie pełny zwiastun nowego filmu Aarona Sorkina pod tytułem „Proces Siódemki z Chicago”, którym platforma chce powalczyć o najważniejsze filmowe nagrody.

Film opowie o procesie z 1969 roku, który rząd wytoczył organizatorom protestów przeciwko wojnie w Wietnamie, do których doszło rok wcześniej w Chicago. Organizatorzy protestów zostali oskarżeni o spisek i podżeganie do zamieszek, a ich proces wywołał poruszenie w całych Stanach Zjednoczonych i sprowokował dyskusję na temat praktyk stosowanych przez rząd USA.

Film miał wejść do niektórych amerykańskich kin już 25 września 2020 roku, a w szerokiej dystrybucji pojawić się 2 października, ale studio Paramount zrezygnowało z kinowej premiery i postanowiło odsprzedać prawa do dystrybucji filmu platformie Netflix. Nowa data premiery została wyznaczona na 16 października. Włodarze Netfliksa postrzegają film Sorkina jako swojego najmocniejszego kandydata w walce o najważniejsze nagrody.

Jest rok 1968. W zamyśle pokojowy protest zorganizowany podczas krajowej konwencji amerykańskiej Partii Demokratycznej zamienia się w brutalne starcie z siłami policji i gwardii narodowej. Organizatorzy demonstracji, w tym między innymi Abbie Hoffman, Jerry Rubin, Tom Hayden i Bobby Seale, zostają oskarżeni o zawiązanie spisku w celu wywołania zamieszek. Proces, który był konsekwencją tego oskarżenia, zapisał się na zawsze w historii sądownictwa.

W obsadzie filmu są Michael Keaton, który zagra Ramseya Clarka, głównego sędziego procesu, William Hurt grający prokuratora Johna Mitchella oraz Frank Langella, Mark Rylance, Eddie Redmayne, Sacha Baron Cohen, Jeremy Strong, Alex Sharp, Kelvin Harrison Jr. i Joseph Gordon-Levitt.

Proces siódemki z Chicago - plakat.jpg

zdj. Netflix