„Pierścienie Władzy” to spektakularna klapa? Większość widzów nie dotrwała do końca sezonu

Od premiery pierwszego sezonu serialu „Pierścienie Władzy”, który miał odmienić streamingowy krajobraz, minęło już ponad pół roku. Amazon zdążył okrzyknąć produkcję wielkim hitem i wejść na plan drugiej serii, ale nowe dane o oglądalności debiutanckich odcinków pokazują, że serialową wersję „Władcy pierścieni” można określić wręcz mianem spektakularnej klapy.

Pierścienie Władzy” są absolutnym rekordzistą pod względem budżetu przeznaczonego na produkcję dedykowaną na rynek streamingowy. Na realizację pierwszego sezonu włodarze platformy Prime Video wydali aż 465 milionów dolarów. Serwis należący do Amazona założył realizację 5. sezonów „Pierścieni Władzy” i aktualnie pracuje nad tworzeniem drugiej serii, która najwcześniej trafi do widzów w 2024 roku.

 Sprawdź też: Będzie serialowy restart „Harry'ego Pottera”! J.K. Rowling zostanie producentką.

Nie ulega wątpliwości, że serialowy „Władca Pierścieni” nie spełnił oczekiwań włodarzy Amazona i samego Jeffa Bezosa, który chciał mieć swoją „Grę o Tron”, a tymczasem serial częściej porównywany był do netfliksowego „Wiedźmina”. Produkcja zebrała mnóstwo negatywnych opinii od widzów i krytykowano ją za poziom realizacji, scenariusz, aktorstwo, niemal za wszystko, co tylko możliwe. Najgłośniej swoje uwagi względem „Pierścieni Władzy” wyrażała spora część fanów twórczości Tolkiena, której nie podobało się to, jak twórcy potraktowali dziedzictwo legendarnego pisarza.

Ponad połowa widzów nie obejrzała całego sezonu „Pierścieni Władzy”

Mieszane przyjęcie przez widownie nie było jednak jedynym problemem Amazona. Serial nie wykorzystał też swojego potencjału na polu oglądalności. Amazon co prawda chwalił się, że pierwsze dwa odcinki „Pierścieni Władzy” w ciągu pierwszych 24 godzin obejrzało 25 milionów widzów na całym świecie – platforma Prime Video działa aktualnie w 240 krajach. Zgodnie z przewidywaniami, była to największa premiera w piętnastoletniej historii serwisu Prime Video, która pobiła wszystkie dotychczasowe wyniki produkcji debiutujących w katalogu. Na chwilę przed premierą finałowego odcinka pierwszego sezonu Jennifer Salke, szefowa wytwórni Amazon Studios twierdziła z kolei, że serial obejrzało prawie 100 mln widzów.

Z nowych danych wynika natomiast, że „Pierścienie Władzy” traciły widownie wraz z kontynuowaniem sezonu i w Stanach Zjednoczonych zaledwie 37% widzów obejrzało cały sezon. Na rynkach międzynarodowych wynik ten wynosił nieco więcej, bo 45%, ale nawet w takim wypadku jest on poniżej poziomu, który pozwalałby określić serial sukcesem. Analitycy zakładają, że przekroczenie bariery 50% jest solidnym, ale nie rewelacyjnym rezultatem.

Najlepsze oglądalności produkcji Prime Video w zestawieniu Nielsena:

  • „Reacher” (8 odcinków) ≈ 1,8 mld
  • „Książę w Nowym Jorku 2” (film) ≈ 1,4 mld
  • „Pierścienie Władzy” (2 pierwsze odcinki) ≈ 1,3 mld
  • „Koło czasu” sezon 1 (3 odcinki) ≈ 1,2 mld
  • „Wojna o jutro” (film) ≈ 1,2 mld
  • „The Boys” sezon 3 (3 odcinki) ≈ 949 mln
  • „The Boys” sezon 2 (3 odcinki) ≈ 891 mln

źródło: hollywoodreporter.com / zdj. Prime Video