Polska cena i data premiery PlayStation 5 ujawniona – ruszył preorder na dwie wersje

Polski oddział Sony ujawnił w końcu datę premiery konsoli PlayStation 5. Wiemy również, ile trzeba będzie zapłacić za obydwie wersje nowego sprzętu japońskiego producenta. Jak cena konsol PlayStation 5 wypada na tle sprzętu Xbox Series X?

Sony potwierdziło, że konsole PlayStation 5 w wersjach z napędem oraz bez trafią na polski rynek dokładnie 19 listopada. Preorder na obydwie wersje konsolo wystartowały już w polskich sklepach, a ich cena wynosi 2299 zł w przypadku standardowej wersji konsoli z napędem oraz 1849 zł w przypadku wersji digital. Poznaliśmy także ceny kontrolera oraz wszystkich akcesoriów, które będą sprzedawane osobno, czyli stacji ładującej, pilota, zestawu słuchawkowego oraz kamery.

Jak ceny konsol Sony wypadają na tle konkurencyjnego Xboksa? Microsoft potwierdził niedawno, że w Polsce jego konsole pojawią się 10 listopada i ujawnił, że ich ceny będą wynosiły 1349 zł w przypadku modelu Xbox Series S i 2249 zł w przypadku wyższego modelu Xbox Series X.

Konsola SONY PlayStation 5 – ruszył preorder

konsola-sony-playstation-5-b-iext62882634.jpg

Konsola SONY PlayStation 5 Digital Edition – ruszył preorder

konsola-sony-playstation-5-digital-edition-b-iext62889314.jpg

Akcesoria do konsoli SONY PlayStation 5 – ruszył preorder

Co wiemy o konsoli PlayStation 5?

Co istotne dla filmowych fanów, nowa konsola PlayStation będzie wyposażona w napęd Ultra HD Blu-ray, który poradzi sobie z odczytywaniem płyt UHD o pojemności do 100 GB. Sony potwierdziło również, że kontroler nowej konsoli będzie ładował się przez USB-C i będzie wyposażony w baterię o większej pojemności.

W przypadku kontrolera nowością będzie także szersze zastosowanie technologii „haptic feedback”, dzięki której kontroler zaoferuje graczowi większą gamę odczuć, które będą uzależnione od konkretnego efektu z danej gry. Bardziej podatne na oddawanie odczuć mają stać się także przyciski L2 i R2 – Sony zapewnia, że gracze będą mogli odczuwać np. naciąganie łuku lub przyspieszanie pojazdu. System nowej konsoli ma być również bardziej elastyczny i pozwalać na instalowanie konkretnych elementów danej gry. Użytkownik będzie mógł wybrać opcję pozwalającą na zainstalowanie tylko trybu singleplayer lub multiplayer. Nie powinien dziwić również fakt, że Sony zamierza zmienić nieco sam interfejs użytkownika. Wygląd zmian nie został zaprezentowany, ale mówi się, że na ekranie konsoli pojawi się więcej informacji dotyczących aktualnie przechodzonych gier oraz ostatnich rozgrywek w trybie wieloosobowym.

Kontroler będzie posiadał wbudowany zestaw mikrofonów mający pozwolić na łatwą i komfortową rozmowę z innymi graczami bez konieczności korzystania ze słuchawek z mikrofonem. Większość przycisków zostanie powielona z kontrolera DualShocka 4, jedyną większą zmianą będzie jedynie usunięcie przycisku Share, który zostanie zastąpiony przyciskiem Create, który również będzie służyć do udostępniania materiałów zapisanych na konsoli.

Konsola ma być oparta na jednostce AMD Ryzen o nowej architekturze Zen 2 bazującej na litografii 7 nm, wyposażonej w osiem rdzeni, oraz posiadać wydajniejszy dysk SSD, który pozwoli na zdecydowanie szybsze przesyłanie danych. W przypadku grafiki nowością w konsoli będzie układ Radeon Navi, ze wsparciem nowej dla konsol technologii oświetlenia ray tracing. Ray tracing pozwala na odwzorowywanie w czasie rzeczywistym odbić światła, co przyczynia się do bardziej realistycznego obrazu. Sony zapewnia, że nowa konsola będzie w stanie sama dostosować starsze tytuły do swojego sprzętu, a niektóre z gier będą mogły także wykorzystać możliwości nowych podzespołów i uzyskiwać lepszą płynność.

Nowa konsola Sony będzie obsługiwała obraz o rozdzielczości 8K i zostanie wyposażona w port HDMI 2.1. PlayStation 5 będzie w stanie wyświetlać obraz w rozdzielczości 4K przy 120 klatkach na sekundę.

Oficjalna specyfikacja konsoli PlayStation 5

 • CPU: 8x Zen 2 Cores at 3.5GHz (variable frequency)
 • GPU: 10.28 TFLOPs, 36 CUs at 2.23GHz (variable frequency)
 • GPU Architektura: Custom RDNA 2
 • Pamięć: 16GB GDDR6/256-bit
 • Szerokość pasma pamięci: 448GB/s
 • Dysk: Custom 825GB SSD
 • IO Przepustowość: 5.5GB/s (Raw), Typical 8-9GB/s (Compressed)
 • Możliwość rozbudowy: NVMe SSD Slot
 • Wyjście zewnętrzne: USB HDD Support
 • Napęd: 4K UHD Blu-ray Drive

zdj. Sony