Polski film o bitwie pod Monte Cassino! Ma być jak w „Szeregowcu Ryanie” [ZWIASTUN]

Doczekaliśmy się pierwszego zwiastuna polskiego filmu o słynnej i zwycięskiej bitwie pod Monte Cassino. Produkcja pod tytułem „Czerwone maki” trafi do kin już na początku kwietnia. W obsadzie znalazło się wiele głośnych nazwisk z Leszkiem Lichotą i Bartłomiejem Topą na czele.

Czerwone maki”, czyli polski film o bitwie pod Monte Cassino!

Historię bitwy oglądamy oczami Jędrka – młodego chłopaka, który przeszedł przez łagrowe piekło i opuścił Rosję wraz z Armią Andersa jako jedna z tysięcy sierot. Czas niewoli zmienił go z chłopca z dobrej rodziny w kombinatora i drobnego złodziejaszka, który zrobi wszystko, aby przetrwać. Zetknięcie się z żołnierzami II Korpusu oraz budząca się miłość do sanitariuszki Poli sprawią jednak, że Jędrek przejdzie głęboką przemianę. Wkrótce na froncie ma dojść do decydującego ataku na broniony przez niemieckie oddziały klasztor położony na wzgórzach Monte Cassino – ta spektakularna bitwa zadecyduje o życiu wielu żołnierzy i dalszym ataku armii aliantów we Włoszech oraz zmieni na zawsze życie Jędrka.

Poza Jędrkiem (Nicolas Przygoda) i Polą (Magdalena Żak) bohaterami filmu są także korespondent wojenny (Leszek Lichota), który staje się mentorem zbuntowanego nastolatka, oraz brat Jędrka Stanisław (Szymon Piotr Warszawski), oficer wojsk pancernych, którego oddział odgrywa kluczową rolę podczas szturmu. Kinowa premiera filmu „Czerwone maki” odbędzie się w polskich kinach 5 kwietnia 2024 roku.

Sprawdź też: Polacy tłumnie ruszyli na nową „Akademię Pana Kleksa”. To historyczny wynik!

To pierwszy polski film fabularny o słynnej bitwie o Monte Cassino, która miała kluczowy wpływ na końcową fazę drugiej wojny światowej. Film kręcono w Chorwacji (Zadar, Nekić, Marasović, Tulove Grede), Bułgarii (Sofia, Varvara), Włoszech (Monte Cassino) oraz w Polsce. Reżyserem produkcji jest Krzysztof Łukaszewicz mający już w swoim dorobku kilka filmów o tematyce wojennej: „Orlęta: Grodno ’39”, „Karbala”, „Generał Nil”.

W filmie fikcja przeplata się z faktami, tworząc magnetyczną i angażującą opowieść, a historyczne wydarzenia zostały tu pokazane przez pryzmat losów pojedynczych bohaterów. „Czerwone maki” inspirowane są najlepszymi produkcjami kina batalistycznego ukazującymi realia II wojny światowej np. „Najdłuższy dzień” (1962), „O jeden most za daleko” (1977), „Szeregowiec Ryan” (1998), „Dunkierka” (2017). Główne role w filmie zagrali: Michał Żurawski, Mateusz Banasiuk, Nicolas Przygoda, Magdalena Żak, Leszek Lichota, Bartłomiej Topa, Szymon Piotr Warszawski i Radosław Pazura.

zdj. Kino Świat