Serialowy „Fallout” w ogniu krytyki! Grafikę tworzy sztuczna inteligencja, a zwiastun wycieka do sieci

Do sieci wyciekł zwiastun serialu „Fallout”, czyli adaptacji kultowej serii gier wideo. Debiutancką zapowiedź projektu ekskluzywnie pokazano na tegorocznej edycji eventu Gamescom, jednak materiał pokazowy przedostał się do internetu. Wideo, które możecie zobaczyć poniżej (i które jest oczywiście w bardzo złej jakości) zdradza kilka informacji odnośnie tego, co możemy zobaczyć w serialu. Kontrowersje w tym miejscu się nie kończą. Okazuje się bowiem, że grafika, którą Amazon pokazał przed kilkoma dniami, została wygenerowana przez AI.

Zwiastun serialu „Fallout” wyciekł do sieci. Zdradza kilka elementów znanych z gier!

Fabuła serialowego „Fallouta” wciąż trzymana jest pod kluczem. O adaptacji wiemy jedynie tyle, że jej akcja zabierze nas do retro-futurystycnego świata Los Angeles lat 50. ubiegłego wieku. Wzorem gier fabuła rozrywać się będzie w ramach alternatywnej historii, w której doszło do wojny nuklearnej. Projekt nie będzie bezpośrednią adaptacją żadnej z dotychczas wydanych gier, lecz swego rodzaju uzupełnieniem uniwersum. Mimo to opublikowany w sieci klip zdradza kilka szczególnych połączeń z serią gier, a nawet z konkretnymi tytułami z cyklu.

Fani doszukali się w materiale nawiązań między innymi do postaci Johna Hancocka znanego z wydanej w 2015 roku gry „Fallout 4”. Część spekulantów łączy bohatera z postacią graną przez Waltona Gogginsa („Django”), która pojawia się w ok. 35 sekundzie filmiku. Już wcześniej wiadomo było, że aktor wcieli się w Ghoula, czyli człowieka zdeformowanego wskutek nuklearnego promieniowania, jednak widoczny w klipie kapelusz może rzeczywiście sugerować obecność w serialu Hancocka, burmistrza osady zwanej Dobre Sąsiedztwo.

W ok. 22 sekundzie zwiastuna pojawia się kolejny znany element z gier, a mianowicie pięciu reprezentantów Bractwa Stali, militarnej organizacji powołanej do tropienia technologii sprzed Wielkiej Wojny. Fani serii doskonale rozpoznają zarówno ich charakterystyczne wojskowe kombinezony i uzbrojenie, jak i ukazanego nieco wcześniej Latacza (w oryginalnej wersji językowej Vertibird), czyli latającą maszynę zbliżoną do helikoptera. Cały klip prezentujemy poniżej.

Sprawdź też: Giganci filmowi pod presją: Ile kosztowałoby zgodzenie się na żądania scenarzystów? Kwota jest symboliczna

Sztuczna inteligencja w natarciu! AI wykorzystano już przy serialu „Fallout”

Grafika z serialu Fallout za Prime Video zostala stworzona przez sztuczną inteligencję.jpg

Możecie pamiętać, że kilka dni temu pokazaliśmy Wam premierową grafikę promującą serialowego „Fallouta” (widoczna powyżej) Teraz okazuje się, że przyjemny dla oka i pozornie niewinny obraz wcale nie został stworzony przez człowieka. Za wykreowaniem ilustracji stoi bowiem sztuczna inteligencja. Podczas gdy czytacie ten tekst, informacja nie jest jeszcze oficjalnie potwierdzona (przedstawiciele Amazona nie zdążyli odnieść się do sprawy), jednak spore grono internautów znalazła ku temu całkiem pokaźną ilość dowodów

Jeśli przyjrzymy się grafice bliżej (tak naprawdę wymaga to jedynie kilku drobnych zbliżeń za pomocą myszki), dostrzeżemy, iż część elementów jej tła odstaje jakością od fragmentów widocznych na pierwszym planie. Jedna z przechadzających się w tle kobiet ma przykładowo trzy nogi zamiast dwóch (jasne, „Fallout 4” rozgrywa się w czasach post-nuklearnych, ale trudno założyć, że jest to efekt zamierzony), napisy na biało-czerwonym budynku są niewyraźnymi gryzmołami, a na dachu innej konstrukcji jakimś cudem wyrosło drzewo, które - jak zakładam - powinno być częścią lasu znajdującego się nieopodal.

Tropy nie byłyby może tak silne, gdyby nie to, że każdy z nich jest swego rodzaju powtórzeniem wszelakich „błędów”, które przytrafiają się pracom wykreowanym przy pomocy sztucznej inteligencji. Jeśli natknęliście się na choćby kilka grafik stworzonych przy użyciu tego oprogramowania, to możecie pamiętać problemy AI z dokładną ilością palców czy osobliwymi przeobrażeniami twarzy postaci tła obrazów. Rzućcie okiem na kilka tweetów wypunktowujących graficzne nieścisłości.

Rzuć okiem na: Sztuczna inteligencja napisze scenariusz, a ludzie zajmą się tylko poprawkami?

Co wiemy o serialu „Fallout”. Kiedy premiera?

Obok wspomnianego już Gogginsa obsadę serialowego „Fallouta” tworzą przede wszystkim: Ella Purnell („Osobliwy dom Pani Peregrine”) czy ulubiony aktor Davida Lyncha - Kyle MacLachlan („Twin Peaks”). Za stworzenie projektu odpowiedzialni są Lisa Joy i Jonathan Nolan, czyli showrunnerzy popularnego „Westworldu” od HBO. Jako główni scenarzyści z projektem związali się: Geneva Robertson-Dworet („Tomb Raider”) oraz Graham Wagner („Dolina Krzemowa”). Dodajmy, że Joy wcześniej określiła serial Amazona mianem „pokręconego, zabawnego, przygodowego i ryjącego banię”.

Fallout” zadebiutuje w ofercie platformy streamingowej Prime Video w 2024 roku.

Źródło: Twitter / Forbes / Zdj. Prime Video / grafika autorstwa użytkownika Tramauhh za DevianArt