Sprawa Iwony Wieczorek w nowym dokumencie. Premiera już za chwilę

Jej zaginięciem przed 13 laty żyła cała Polska. Sprawa Iwony Wieczorek nabrała w ostatnich miesiącach ponownego rozgłosu i stała się przedmiotem nowych dokumentalnych produkcji. Kolejna z nich trafi niedługo na platformę Viaplay. Co wiemy o „Sprawie Iwony Wieczorek”?

Sprawa Iwony Wieczorek w nowym dokumencie od Viaplay. Poszlaki, eksperci i obalone teorie

Serial złoży się z trzech 45-minutowych odcinków. Głos zabierze w nim nie tylko matka zaginionej – Iwona Główczyńska, ale również prowadzący śledztwo, w tym były Nadkomisarz Wydziału Zabójstw Marek Siewiert oraz były Dyrektor biura Kryminalnego Komendy Głównej Policji Marek Dyjasz. W sprawie wypowie się też Janusz Kaczmarczyk, pełniący w tamtych czasach funkcję prokuratora. W odcinkach pojawi się również Krzysztof Rutkowski oraz żona zmarłego dziennikarza śledczego Janusza Szostaka, która przedstawi jego punkt widzenia na temat zaginięcia. Poznamy zdanie prawników, specjalistów kryminologii, administratorkę internetowej grupy o zaginięciu Iwony Wieczorek i dziennikarzy, którzy od lat badają ten temat.

Sprawdź też: Wyczekiwany serial w końcu powróci na Netflix. Jest data premiery ostatniego sezonu!

Ostatnim śladem, jaki pozostał po Iwonie Wieczorek jest krótkie nagranie z monitoringu przy wejściu na plażę numer 63. Z tego miejsca od domu dzielił ją już jedynie kawałek promenady oraz pas Parku Ronalda Reagana w Gdańsku. Niestety, Iwona Wieczorek nigdy nie dotarła do swojego domu. Dziś sprawą zajmują się policjanci z krakowskiego oddziału Archiwum X, słynącego ze stosowania najnowszych technologii i nieszablonowego podejścia do prowadzenia śledztw. Mimo to, fakt, że nadal nie udało się odnaleźć ciała lub trafić na ślad życia Iwony sprawia, że wokół sprawy narosło wiele teorii – również amatorskich. Można je znaleźć zarówno w tradycyjnych mediach, na forach internetowych jak i w social mediach. W serialu eksperci odniosą się do większości z nich.

Serial zawiera pogłębione wywiady z osobami, które były najbliżej śledztwa. Zostaną przeanalizowane nagrania z kamer miejskich, dowody oraz wydarzenia, które miały miejsce przed, w trakcie i po zaginięciu 19-latki. Pojawią się mniej i bardziej znane wątki, takie jak postać mężczyzny z ręcznikiem idącego śladem Iwony, pracowników zakładu oczyszczania miasta, którzy powinni byli widzieć Iwonę zmierzającą do domu. Nie zabraknie tematów związanych ze znajomymi Iwony, sopockiej Zatoki Sztuki i wielu innych. Widzowie zobaczą również wywiad z matką Iwony, która opowie o swojej rozpaczy, bólu i najbardziej wstrząsających chwilach sprzed lat. W serialu pojawi się również wątek dziennikarza śledczego Janusza Szostaka, który korzystał z niekonwencjonalnych metod odnalezienia zaginionej, włączając w to wizyty u jasnowidzów.

Trzyodcinkowy serial dokumentalny „Sprawa Iwony Wieczorek” będzie dostępny w całości od piątku 30 czerwca na platformie streamingowej Viaplay.

zdj. Łukasz Dryżałowski, Jake Vision