Za nami najlepszy odcinek „Szoguna”. Jak Mariko dopełniła plan Toranagi?

Za nami premiera dziewiątego, przedostatniego już odcinka serialu „Szogun”. To właśnie w tym epizodzie doszło do najważniejszych wydarzeń, które odegrają kluczowe znacznie dla przyszłości Japonii. Co wydarzyło się w dziewiątym rozdziale i dlaczego okaże się tak istotne?

Uwaga! Poniższy materiał zawiera kluczowe informacje na temat wydarzeń z dziewiątego odcinka serialu „Szogun”.

Szogun” zbliża się do finału. Jak Mariko dopełniła plan Toranagi?

Na platformie Disney+ możecie oglądać już dziewięć z dziesięciu odcinków serialu „Szogun” będącego ekranizacją powieści autorstwa Jamesa Clavella. Za tydzień czeka nas emisja wielkiego finału całej historii, ale to dziewiąty rozdział i poczynania Mariko okazały się kluczowe dla całego planu Toranagi.

Po wydarzeniach z ósmego odcinka, które miały uwiarygodni w oczach Lorda Ishido kapitulację Toranagi przyszła pora na realizację kolejnego etapu planu mającego doprowadzić do zakończenia walki o przywództwo w Japonii. Mariko została wysłana do Osaki, aby wypełnić zadanie powierzone jej przez swego pana. Tym zadaniem miało być potwierdzenie jego kapitulacji oraz osobiste eskortowanie żon Toranagi do Edo.

Sprawdź też: Polacy mają swoje najpopularniejsze filmy i seriale. „Problem trzech ciał” spada w TOP 10 na Netflix.

Szogun Mariko

Tego typu postępowanie i chęć wyprowadzenia dam z zamku miało postawić Ishido w sytuacji bez wyjścia. Po tym, jak Mariko deklaruje, że zamierza opuścić zamek wspólnie z żonami Toranagi było jasne, że Ishido miał do wyboru tylko dwa rozwiązania: pozwolić Mariko powrócić do Edo, zgodnie z wolą Toranagi, albo przyznać się oficjalnie do tego, że zarówno ona, jak i inne damy szlacheckich rodów są przetrzymywane wbrew ich woli. Każde rozwiązanie wiązało się z osłabieniem Ishido i pozbawiało go przewagi, jaką miał dzięki zakładnikom.

Mariko wypełniła misję zleconą przez Toranagę i chociaż w ostatnim momencie udaje jej się uniknąć śmierci przez popełnienie seppuku i otrzymuje zgodę na opuszczenie Osaki, to bohaterka staje się momentalnie celem zabójców i ostatecznie musi i tak poświęcić swoje życie, aby inni zakładnicy mogli przeżyć i uciec. Śmierć Mariko oraz jej wcześniejsze działania w Osace doprowadzają jednak do poważnego osłabienia władzy Ishido oraz zasiania niepewności i wątpliwości wśród popierających go lordów. Będzie miało to kluczowe znaczenie dla obozu Toranagi i jego planu przejęcia władzy w Japonii. Będziemy mogli przekonać się o tym, już za tydzień przy okazji emisji ostatniego odcinka serialu, który dopełni historię spisaną w książkowym pierwowzorze autorstwa Jamesa Clavella.

Czy Szogun” dostanie drugi sezon? Książkowa saga ma 6 tomów

Szogun sezon 2

O ile historia Blackthorne’a, Toranagi i Mariko zostanie domknięta w ramach 10 odcinków pierwszego sezonu „Szoguna” i nie ma planów na jej kontynuowanie na podstawie własnych scenariuszy, to warto odnotować, że literacki pierwowzór serialu jest zaledwie pierwszym z sześciu tomów tak zwanej „Sagi Azjatyckiej” napisanej przez Jamesa Clavell. Kolejne tomy rozgrywały się jednak w późniejszych latach, a czasami też w innych lokalizacjach, ale zdarzało się, że przez historię przewijali się potomkowie niektórych z głównych bohaterów „Szoguna”. Jeśli więc Disney uzna, że warto rozwijać świat „Szoguna”, to może z łatwością zamienić go w azjatycką antologię.

Sprawdź też: Netflix stawia na klasyki kina. Te filmy po prostu trzeba obejrzeć.

A oceny ostatniego odcinka serialu pokazują wyraźnie, że widzowie są zachwyceni nową produkcją stacji FX. W serwisie IMDB dziewiąty epizod aktualnie ma niewiarygodnie wysoką średnią notę wynoszącą aż 9,7 w dziesięciostopniowej skali. Dodajmy, że żadne z dotychczasowych odcinków serialu nie został oceniony przez widzów niżej niż 8,2 na 10.

zdj. Disney