
Na horyzoncie pojawiła się perspektywa połączenia dwóch legendarnych wytwórni filmowych. Przedstawiciele spółek Warner Bros. Discovery i Paramount Global przeprowadzili rozmowy dotyczące potencjalnej fuzji obydwu medialnych gigantów.
Warner Bros. Discovery i Paramount Global rozmawiają o fuzji
To może być jedna z największych fuzji w historii filmowej branży. David Zaslav stojący na czele Warner Bros. Discovery ostatnio odbył spotkanie z Bobem Bakishem, czyli dyrektorem generalnym spółki Paramount Global. Panowie spotkali się na początku tego tygodnia w Nowym Jorku, a tematem ich rozmów była potencjalna fuzja obydwu firm, do których należą jednej z najstarszych hollywoodzkich wytwórni filmowych. Zaslav poruszył kwestię połączenia spółek również z Shari Redstone, której fundusz National Amusements Inc. jest właścicielem pakietu kontrolnego w Paramount Global.
Szczegóły dotyczące tego, jak miałaby wyglądać fuzja Warnera i Paramount pozostają na razie tajemnicą. Obydwie spółki poczyniły jednak już pierwsze kroki w celu jej zrealizowania. W zdecydowanie lepszej kondycji finansowej na koniec trzeciego kwartału było Paramount Global, które odnotowało długoterminowe zadłużenie wynoszące 15,6 mld dolarów, podczas gdy w przypadku spółki Warner Bros. Discovery jest to kwota 43,5 mld dolarów. Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wartość rynkową obydwu spółek, to zdecydowanym liderem jest tutaj Warner Bros. Discovery z aktualną kapitalizacją rynkową na poziomie 28,4 mld dolarów. Tymczasem Paramount Global wyceniane jest przez rynek na 10,3 mld dolarów.
Sprawdź też: Filmowe petardy na 2024 rok od Prime Video. Kilkanaście filmowych hitów!
Chęć połączenia aktywów obydwu firm wynika z próby poprawy swojej pozycji na rynku rozrywki, który stał się w ostatnich latach wyjątkowo trudnym i konkurencyjnym nawet dla takich marek jak Warner Bros. i Paramount. Zjednoczenie pod jednym szyldem telewizyjnych stacji, wytwórni filmowych, platform streamingowych i praw sportowych obydwu spółek doprowadziłoby do powstania jednego z największych konglomeratów mediowych w historii, który mógłby podjąć rywalizację z takimi gigantami jak Disney, czy Netflix. Fuzja poprawiłaby nie tylko skalę działalności spółek, ale wpłynęła także na możliwość poprawienia ich efektywności operacyjnej. Jednym z kluczowych rynków, na którym Warner i Paramount wzmocniłyby swoją pozycję, byłby streaming. Połączenie ich usług transmisji streamingowych Max (95 mln abonentów na całym świecie) i Paramount+ (63 mln subskrypcji), zdecydowanie zwiększyłoby możliwość rywalizacji z największymi graczami na tym rynku.
W świecie filmu przejęcie Paramount Pictures przez studio Warner Bros. doprowadziłoby do tego, że pod jednym szyldem znalazłyby się takie marki jak Terminator, Transformers, Mission: Impossible, Top Gun, Ciche miejsce, Wojownicze Żółwie Ninja, Ojciec chrzestny, Paranormal Activity, Krzyk, Star Trek, DC Extended Universe, Harry Potter i Władca Pierścieni. W świecie telewizji oferta nowej spółki obejmowałaby takie stacje jak: CNN, HBO, TNT, TBS, Discovery Channel, Cartoon Network, Food Network, HGTV, TLC należące obecnie do Warnera oraz CBS, Comedy Central, MTV, Nickelodeon i BET będące w katalogu Paramount.
Próba połączenia Warnera i Paramount najprawdopodobniej nie zostałaby zablokowana przez amerykańskie organy antymonopolowe, a przynajmniej wzbudziła znacznie mniejsze opory instytucji rządowej. Fuzja obydwu podmiotów opierałaby się przede wszystkim na synergii. Obie firmy chcą, aby fuzja rozpoczęła się już w 2024 roku. Spółka Warner Bros. Discovery może jednak zawrzeć tego typu umowę dopiero w kwietniu 2024 roku ze względu na zapisy obowiązujące ją po doprowadzeniu do ostatniej fuzji firm Discovery i WarnerMedia.
zdj. Warner Bros. Discovery / Paramount Global