To będzie uczta dla kinomanów. Ridley Scott stworzył reżyserską wersję „Napoleona”. Trwa ponad 4 godziny!

Od premiery „Napoleona”, najnowszego historycznego widowiska Ridleya Scotta, dzielą nas jeszcze niecałe trzy miesiące, ale filmowiec zasugerował już, że na pewnym etapie możemy doczekać się wydłużonej wersji tego obrazu. W nowym wywiadzie Scott ujawnił, że istnieje ponad czterogodzinne „cięcie” biografii słynnego francuskiego władcy, w którego wciela się Joaquin Phoenix.

W ambitnym filmowym przedsięwzięciu Scotta prześledzimy początki Napoleona Bonapartego i przyjrzymy się jego drodze na sam szczyt europejskiej potęgi u boku największej miłości, Józefiny. Film z główną rolą Phoenixa ma zgłębić błyskotliwy umysł strategiczny Francuza, który pozwolił mu stać się jednym z najbardziej cenionych przywódców w historii.

W rozmowie z magazynem Empire Ridley Scott potwierdził jednak, że licząca sobie dokładnie 157 minut wersja „Napoleona”, która doczeka się listopadowej premiery w kinach, a następnie – w ramach platformy Apple TV+ nie wiąże się z ostatecznym kształtem tej produkcji. Z wywiadu dowiedzieliśmy się, że istnieje inna, znacznie dłuższa (mierząca aż 270 minut!) wersja biograficznego widowiska, którą Scott chciałby na jakimś etapie zaprezentować widzom.

„Scott ma w posiadaniu fantastyczną, liczącą prawie cztery i pół godziny wersję filmu, która przedstawia znacznie większą część życia Józefiny, nim poznała ona Napoleona” – napisano na łamach Empire. W rolę małżonki francuskiego przywódcy wcieliła się znana z „Cząstek kobiety” i ostatnich odsłon „Mission: Impossible” Vanessa Kirby. „Reżyser liczy na to, że Apple (które zajęło się finansowaniem filmu) zdecyduje się na jakimś etapie dodać rozszerzony film do swojej oferty”. Żadne oficjalne wieści w tej sprawie nie zostały jednak jeszcze przekazane. 

Sprawdź też: To on zorganizował słynny Marsz na Waszyngton. Barack Obama nakręcił o nim film

Scenariusz do „Napoleona” napisał David Scarpa, z którym Scott współpracował przy okazji filmu „Wszystkie pieniądze świata”. Obok samego reżysera, za wyprodukowanie filmu odpowiadają Mark Huffam („Gra o tron”) i Kevin Walsh („Manchester by the Sea”). Muzykę skomponował Martin Phipss („Peaky Blinders”), z kolei operatorem był Dariusz Wolski („Marsjanin”).

Choć „Napoleon” jest oryginalną produkcją Apple TV+, film zawita na wielki ekran zarówno za oceanem, jak i w naszym kraju. Do naszych kin „Napoleon” zawita dokładnie 24 listopada.

Zdj. Apple TV+