Trzy lata po połączeniu spółek Warner Bros. i Discovery medialny konglomerat stojący za takimi stacjami jak CNN i HBO, rozważa przeprowadzenie poważnej restrukturyzacji mającej na celu wyłonienie dwóch niezależnych od siebie spółek, z których jedna zajmowałaby się kinową i streamingową rozrywką, a druga tradycyjnymi kanałami telewizyjnymi. Posunięcie to wynika przede wszystkim z konieczności znalezienia sposobu na poprawę ceny akcji, która od miesięcy utrzymuje się na niekorzystnym poziomie.
Kłopoty spółki Warner Bros. Discovery. Rozważane są różne opcje strategiczne
David Zaslav stojący na czele spółki Warner Bros. Discovery od czasu fuzji przeprowadzonej w 2021 roku przez Warnera i Discovery szuka sposobu na restrukturyzację firmy i poprawienie jej finansowej kondycji. W gabinecie dyrektora generalnego rozważanych jest kilka opcji strategicznych, a jedna z nich zakłada utworzenie nowej firmy, która obejmowałaby studio filmowe Warner Bros. i usługę przesyłania strumieniowego Max. Pozostała część spółki, na którą składają się telewizyjne firmy, miałaby zostać wydzielona do nowej firmy, pozostawiając tym samym większość obecnego zadłużenia grupy wynoszącego 39 miliardów dolarów w drugim z podmiotów.
Kondycja spółki Warner Bros. Discovery pozostawia wiele do życzenia i tylko w ciągu ostatniego roku jej kapitalizacja rynkowa spadła o jedną trzecią, do około 20 miliardów dolarów. Akcje spadły o około 70% od czasu wydzielenia spółki z AT&T i późniejszej fuzji z Discovery przeprowadzonej ponad dwa lata temu. Firma ma problemy na rynku reklamowym, musi radzić sobie z ponoszeniem wysokich kosztów rozwoju usługi streamingowej i cały czas odczuwa jeszcze skutki pandemii COVID-19 oraz zeszłorocznych strajków w Hollywood. Nie pomaga też to, że w kinach cały czas filmy Warnera nie odnoszą tak dużo finansowych sukcesów, a dobre wyniki finansowe przeplatane są spektakularnymi klapami.
Sprawdź też: Wszyscy chcą oglądać Netfliksa! Gigantyczny przyrost użytkowników i świetne wyniki finansowe.
Nieformalnie mówi się, że firma skontaktowała się ostatnio z przedstawicielami konkurencyjnych grup medialnych, aby ocenić zainteresowanie największych graczy fuzją i przejęciem niektórych aktywów. Nie jest to wcale pierwsza tego typu próba, bo wcześniej przedstawiciele Warnera rozmawiali już z firmami NBCUniversal i Paramount. Analitycy zwracają jednak uwagę na to, że ewentualny podział WBD może przynieść poważne konsekwencje dla obligatariuszy. Analitycy Bank of America przekonują, że istnieje duże ryzyko „potencjalnie niszczycielskiego” wpływu na posiadaczy obligacji, podobnego do reakcji, która pojawiła się w momencie, kiedy Lionsgate zdecydowało się na wydzielenie ze swoich aktywów stacji Starz.
O ile strategiczny podział spółki pozostawiłby większość długów w spółce z aktywami telewizyjnymi, co zapewniłoby drugiej firmie zajmującej się streamingiem i kinową rozrywką większą elastyczność i potencjał wzrostu, to pojawiłaby się konieczność wynegocjowania warunków udostępniania praw sportowych i innych treści, które obecnie rozpowszechniane są zarówno na platformach cyfrowych, jak i telewizyjnych kanałach tradycyjnych.
źródło: ft.com / zdj. Warner Bros. Discovery