Warner stracił 1,8 mln abonentów po połączeniu HBO Max z Discovery+

Spółka Warner Bros. Discovery straciła 1,8 mln subskrybentów w ostatnim kwartale, w którym dokonała połączenia swoich streamingowych usług Discovery+ i HBO Max. Same wyniki finansowe spółki okazały się mieszane.

HBO, Max i Discovery+ mają ponad 95 mln klientów

W Stanach Zjednoczonych połączona usługa rozpoczęła swoją działalność 23 maja. Serwis nazwany Max powstał na bazie katalogów oferowanych wcześniej przez platformy HBO Max i Discovery+. Z danych udostępnionych przez firmę wynika, że w drugim kwartale (od 1 kwietnia do 30 czerwca) połączenie usług wiązało się ze zmniejszeniem ogólnej bazy klientów o 1,8 mln. Wynika to z tego, że część konsumentów korzystających do tej pory zarówno z HBO Max, jak i Discovery+ może teraz subskrybować już tylko jeden serwis Max.

Globalna liczba abonentów Warnera wynosi obecnie 95,8 mln. Jest to wynik obejmujący tradycyjne HBO, nowy serwis streamingowy Max oraz działający cały czas samodzielnie serwis Discovery+. Przypomnijmy dla porównania, że w ostatnim kwartale zeszłego roku usługi HBO, HBO Max i Discovery+ zyskały 1,1 mln abonentów i miały wówczas 96,1 mln użytkowników. Pod koniec pierwszego kwartału liczba aktywnych subskrybentów wynosiła 97,6 mln.

Sprawdź też: HBO Max wchłonie Playera? To może być pierwszy krok do połączenia platform.

Jeśli chodzi o wyniki finansowe, to firma zanotowała mieszane efekty. Zacznijmy od tego, że odnotowała stratę (1,24 mld dolarów), co w cenie akcji oznacza stratę na poziomie 51 centów. Okazało się to wynikiem gorszym niż ten, który zakładali analitycy z Wall Street (42 centy). Przychody spadły natomiast o 4% w stosunku do tego samego kwartału w zeszłym roku i wyniosły 10,358 mld dolarów. W tym wypadku również była to kwota mniejsza, ale tylko nieznacznie, od tej, którą prognozowali analitycy. Przychody z reklam spadły do ​​2,45 mld dolarów (2,62 mld dolarów w poprzednim kwartale). Przychody filmowych wytwórni spadły do ​​2,58 mld dolarów.

Z kolei wolne przepływy pieniężne wyniosły aż 1,7 mld dolarów, co oznacza ponad dwukrotny wzrost względem poprzedniego roku (789 mln dolarów). W przypadku streamingu Warner zbliża się do momentu, w którym przysłowiowy Excel zacznie świecić się na zielono. Firma zaktualizowała swoje prognozy i zakłada, że do końca bieżącego roku stanie się rentowna. Wcześniej mówiło się, że stanie się to dopiero w 2025 roku. David Zaslav wprowadził w ostatnich miesiącach wielkie cięcia kosztów i zmienił o 180 stopni poprzednią politykę spółki, która zakładała priorytetowe traktowanie streamingu kosztem kinowej dystrybucji.

zdj. Rafael Henrique / Depositphotos