HBO Max wchłonie Playera? To może być pierwszy krok do połączenia platform

W przyszłym roku na wzór amerykańskiego rynku platforma HBO Max zamieni się w Polsce w serwis streamingowy Max. Wielu z nas zastanawia się jednak, czy zmiana nazwy będzie wiązała się także z połączeniem oferty serwisu Warnera z działającą w Polsce platformą Playera należącą również do spółki Warner Bros. Discovery. Niewykluczone, że pojawił się właśnie pierwszy z sygnałów mogący zapowiadać taki obrót spraw.

W 2024 roku HBO Max zamieni się w Max. Nowy serwis wchłonie Playera?

Spółka Warner Bros. Discovery może pochwalić się w Polsce dwoma serwisami streamingowymi. Już prawie od 10 lat na naszym rynku działa Player będący domem dla seriali emitowanych przez stację TVN, ale stawiający ostatnio także na własne oryginalne produkcje takie jak chociażby „Skazana”, „Chyłka”, „Behawiorysta” czy ostatnio też „Pati”. Oczywiście możemy też od lat korzystać u nas z usługi streamingowej HBO, która w przyszłym roku przejdzie kolejny rebranding i stanie się usługą nazywaną po prostu Max. W Stanach Zjednoczonych do zmiany nazwy doszło już w maju tego roku i przyniosła ona także włączenie do oferty nowej platformy treści dostarczanych do tej pory widzom przez serwis Discovery+.

Sprawdź też: Koniec czekania! Najlepszy serial zeszłego roku wrócił z drugim sezonem.

Warner chce, aby nowa platforma stanowiła miejsce, w którym obok filmów i seriali fabularnych w katalogu znajdą się też produkcje dokumentalne i paradokumentalne oraz programy rozrywkowe. Katalog serwisu został wypełniony oryginalnymi produkcjami Max, serialami i filmami HBO, filmowymi produkcjami wytwórni Warner Bros., produkcjami z serialowo-filmowego uniwersum DC Comics, filmami tworzącymi Czarodziejskie uniwersum Harry'ego Pottera i treściami dla dzieci powstającymi pod szyldem Warnera. Ofertę uzupełniają programy rozrywkowe i filmy dokumentalne takich marek jak HGTV, Food Network, Discovery Channel, TLC, ID i innych. Tak mocne scentralizowanie swojej oferty przez Warnera doprowadziło w Polsce do pojawienia się pytania o przyszłość Playera. Czy wraz z nadejściem serwisu Max do naszego kraju dojdzie do jego wchłonięcia przez nową platformę? Do tej pory Warner nie zabrał w tej sprawie oficjalnego głosu i możemy jedynie czekać na jakieś sygnały mogące nakierować nas na to, jaką strategię spółka przyjmie w naszym kraju.

Oryginalny serial Playera trafi już za chwilę na HBO Max. To początek zmian?

Możliwe, że właśnie mamy do czynienia z taki właśnie sygnałem. Do tej pory Warner wykorzystywał w naszym kraju oryginalne seriale HBO do pokazywania ich na antenie swoich stacji TVN lub TVN7, a czasami także na platformie Player. Swój debiut na kanałach i platformie zaliczył między innymi serial „Wataha”, a w telewizji emitowane były też: „Czarnobyl”, „Ślepnąc od świateł”, a nawet „Sukcesja”. Możemy jednak ujawnić, że niedługo sytuacja się odwróci i oryginalny serial Playera zobaczymy w ofercie serwisu HBO Max.

Już 1 września na platformie HBO pojawią się wszystkie trzy sezony polskiego serialu „Szadź”. Serial kryminalny z główną rolą Macieja Stuhra na początku września zostanie pokazany też na antenie stacji TVN, o czym informowaliśmy już na Filmożercach. Jest to więc kolejna sytuacja pokazująca zacieśnianie współpracy pomiędzy Grupą TVN i HBO Max, ale tym razem dodatkową pozycję do obejrzenia otrzymają widzowie korzystający z serwisu HBO. Na razie jest jeszcze za wcześnie, aby wyciągać na tej podstawie daleko idące wnioski zakładające połączenie katalogów obydwu serwisów, ale niewykluczone, że „Szadź” okaże się tylko pierwszym z wielu seriali Playera, które zawitają niedługo na HBO Max. W tym kontekście warto zauważyć, że premiera serialu na HBO Max nie będzie służyła do bezpośredniego promowania zamówionego na początku tego roku czwartego sezonu „Szadzi” – zdjęcia do nowych odcinków jeszcze nie wystartowały, więc premiery możemy oczekiwać najwcześniej w 2024 roku.

Sprawdź też: Gal Gadot jednak powróci jako Wonder Woman! Aktorka stworzy 3. część z Jamesem Gunnem.

Jeśli chodzi o to, jak mogłoby wyglądać zjednoczenie serwisów Warnera, to przejęcie katalogu Playera przez Max nie musiałoby wcale oznaczać całkowitej likwidacji polskiego serwisu. W Stanach Zjednoczonych, mimo że w ofercie Max znajdują się produkcje Discovery+ serwis ten cały czas działa też jako samodzielna usługa. Nietrudno sobie więc wyobrazić, że w Polsce doczekamy się bliźniaczego rozwiązania i Player zacznie stanowić integralną część oferty serwisu Max, ale pozostanie jednocześnie odrębną usługą. Start Max w Polsce został zaplanowany na pierwsze miesiące 2024 roku, więc na jednoznaczne deklaracje na temat przyszłości Playera spółka Warner Bros. Discovery ma jeszcze dobrych kilka miesięcy.

źródło: Filmozercy.com / zdj. HBO Max / Player