Warner wyrzucił film do kosza bez wiedzy reżysera. To miała być petarda – inne studia składały oferty

Decyzją o zrezygnowaniu z dystrybucji „Coyote vs. Acme”, nowego filmu o przygodach Kojota z kreskówek „Zwariowane melodie”, wytwórnia Warner Bros. ściągnęła na siebie zasłużoną krytykę ze strony zarówno filmowych twórców, jak i komentatorów branży. Teraz – w ramach nowego raportu – wyjawiono, kiedy o posunięciu wytwórni dowiedział się sam reżyser filmu

Warner wyrzucił do kosza kolejny film. Nigdy go nie zobaczymy

Przypomnijmy, że do anulowania planów wobec „Coyote vs. Acme” doszło pomimo, że film jest już od dłuższego czasu ukończony i gotowy do dystrybucji. Włodarze wytwórni podjęli decyzję z tych samych powodów, co przy okazji ubiegłorocznego widowiska „Batgirl”, a więc w celu uzyskania zwrotu podatkowego – w przypadku produkcji na motywach kreskówek z Kojotem ma on wynieść około 30 milionów dolarów. Wkrótce po pierwszych raportach o bulwersującym posunięciu Warnera, sprawę skomentował sam reżyser Dave Green. Na łamach swojego profilu na Twitterze mediach wyznał wówczas, że trzy lata pracy nad „Coyote vs. Acme” niosły z sobą wiele radości i zawodowego spełnienia – zwłaszcza w obliczu znakomitych ocen ze strony testowych widowni – zaś decyzja o zrezygnowaniu z filmu złamała mu serce.

W raporcie zamieszczonym niedawno przez Rolling Stone wyjawiono z kolei, że Warner Bros. nie dał reżyserowi – czy nawet producentom filmu – żadnej wcześniejszej informacji o całkowitej rezygnacji z dystrybucji. W sprawozdaniu magazynu czytamy, że Dave Green i pozostali autorzy „Coyote vs. Acme” dowiedzieli się o wyrzuceniu filmu dopiero po tym, jak wytwórnia podjęła procedurę ubiegania się o ulgę podatkową. Co więcej, decyzję o skasowaniu powzięto, mimo że odkupieniem filmu zainteresowały się inne studia – szefowie Warner Bros. mieli stanowczo zaznaczyć, że nie są zainteresowani sprzedażą. „Jesteśmy przekonani, że ten film okazałby się prawdziwą petardą” – skomentował jeden z producentów. „To dlatego [decyzja Warnera] jest tak frustrująca i zniechęcająca. Nie jestem w stanie jej zrozumieć. Film zostanie odstawiony i nikt z nas nie będzie mógł go zobaczyć”. 

Wyprodukowanie filmu kosztowało około 72 mln dolarów i w jego powstawanie zaangażowane były głośne nazwiska. Jednym z producentów i głównych pomysłodawców filmu był James Gunn. W obsadzie znaleźli się John Cena, Lana Condor i Will Forte. Warto dodać, że nim trafi do archiwum Warnera, jednorazową okazję do obejrzenia „Coyote vs. Acme” otrzymają gwiazdy i twórcy filmu. Specjalny zamknięty pokaz odbędzie się w przyszłym tygodniu w Los Angeles.

źródło: Rolling Stone zdj. Warner Bros.