Widzowie nie chcą wracać do kin. Fatalne wyniki badań w USA

Amerykański przemysł filmowy przez ostatnie miesiące został pozbawiony wpływów z kinowych kas będących jego głównym źródłem dochodu i przez nową falę zachorowań będzie musiał poradzić sobie bez widzów jeszcze przez przynajmniej kilka tygodni. Co gorsze, jak wynika z najnowszego badania, widzowie mają spore obawy przed powrotem do kin i niechętnie spoglądają na kinowe repertuary.

Najnowsze badanie analizujące nastroje wśród widzów pokazuje, że tylko 20% Amerykanów prawdopodobnie zdecyduje się na wizytę w kinie w lipcu, co pokazuje, że ostatnie decyzje o przesunięciu lipcowych premier filmów „Mulan” i „Tenet” ze strony Disneya i Warnera były słuszne. Opóźnienie ich premiery na sierpień nie musi jednak oznaczać, że widowiska spotkają się z dużym zainteresowaniem ze strony widzów, bowiem z przeprowadzonego badania wynika, że zaledwie 7% ankietowanych powróci na sale kinowe natychmiast po ich ponownym otwarciu. Aż 65% badanych uważa natomiast, że powrót do kin od razu po ich uruchomieniu jest z ich perspektywy bardzo mało prawdopodobny.

Co gorsze dla wytwórni, widzowie obawiają się także wizyt w kinie po kilku tygodniach od ich uruchomienia. Po dwóch tygodniach do kin chętnie chce wybrać się zaledwie 8% ankietowanych. Po miesiącu wynik ten wzrasta do 10%, a w obliczu całej drugiej połowy 2020 roku – tylko do 12%. Nieco lepsze wyniki przynosi dopiero pytanie o wizytę w kinie w pierwszych miesiącach 2021 roku. W ankiecie ponad połowa badanych stwierdziła, że chętnie wybrałaby się na film podczas weekendu otwarcia na początku przyszłego roku.

Ankieta wyraźnie pokazuje, że istotnym czynnikiem dla widzów będzie to, jak kina podejdą do zapewnienia swoim klientom bezpieczeństwa. Aż siedmiu na dziesięciu badanych twierdzi, że prawdopodobnie wybierze się do kina, jeśli fotele, kasy i inne miejsca w placówce będą często dezynfekowane. Sześciu na dziesięciu ankietowanych stwierdziło natomiast, że chętniej wybierze się na filmowy seans, jeśli wszyscy widzowie będą musieli nosić maski.

Badanie przeprowadził Morning Consult na zlecenie serwisu The Hollywood Reporter. W ankiecie wzięło udział 2200 osób.

źródło: hollywoodreporter.com / zdj. Warner Bros.