Wiemy już, kto będzie reprezentował Polskę w walce o Oscara. To najnowszy film Jerzego Skolimowskiego „IO”

Polski Instytut Sztuki Filmowej wybrał film, który powalczy o nominację do przyszłorocznych Oscarów. Polskę będzie reprezentował film „IO” wyreżyserowany przez Jerzego Skolimowskiego.

To film „IO” w reżyserii Jerzego Skolimowskiego będzie polskim kandydatem do Nagród Amerykańskiej Akademii Wiedzy i Sztuki Filmowej w kategorii Najlepszy Pełnometrażowy Film Międzynarodowy. Decyzję podjęła siedmioosobowa Komisja Oscarowa pod przewodnictwem producentki Ewy Puszczyńskiej. W tym roku o prawo do reprezentowania naszego kraju w walce o Oscara rywalizowało siedem krajowych produkcji:

  1. „Film Balkonowy”, reż. Paweł Łoziński
  2. „Iluzja”, reż. Marta Minorowicz
  3. „Cicha ziemia”, reż. Aga Woszczyńska
  4. „Kobieta na dachu”, reż. Anna Jadowska
  5. „IO”, reż. Jerzy Skolimowski
  6. „Broad Peak”, reż. Leszek Dawid
  7. „Fucking Bornholm”, reż. Anna Kazejak

Sprawdź też: Chris Rock nie poprowadzi przyszłorocznych Oscarów. Aktor odrzucił propozycję Akademii.

IO” to polsko-włoska koprodukcja opowiadająca historię osiołka, który znajduje się w coraz bardziej zawiłej rzeczywistości. Przekazywane z rąk do rąk zwierzę spotyka na swej drodze zarówno ludzi dobrych, jak i złych. Historia jest filmową alegorią, a tytuł filmu nawiązuje do dźwięku, jaki wydają osły. Obraz otrzymał już Nagrodę Jury w Cannes, znalazł się w konkursach głównych festiwali w Toronto oraz Gdyni, a także był filmem otwarcia Nowych Horyzontów we Wrocławiu. Współautorką scenariusza, obok Jerzego Skolimowskiego, jest Ewa Piaskowska. Autorami zdjęć są: Michał Dymek, Michał Englert i Paweł Edelman. Do polskich kin film „IO” trafi 30 września.

95. gala nagród Amerykańskiej Akademii Filmowej odbędzie się w 12 marca 2023 roku w Dolby Theatre w Los Angeles.

Plakat do filmu IO Gutek Film-min.jpg

zdj. Gutek Film