„Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia” – lista zmian i poprawek w wydaniu Ultra HD Blu-ray

Kilka dni temu oddałem w Wasze ręce analizę techniczną obrazu i dźwięku rozszerzonej wersji filmu „Władca Pierścieni: Drużyna Pierścienia”, a dziś zgodnie z obietnicą przedstawiam listę dziesięciu poprawek oraz zmian, na jakie natrafiłem w trakcie porównywania obrazu w edycji UHD do Blu-raya.

Na wstępie pragnę uspokoić, iż wprowadzone przez Petera Jacksona zmiany są kosmetyczne, a spora część z nich to efekt błędów na etapie postprodukcji, z powodu których wcześniej mogliśmy dostrzec niepożądane przez reżysera elementy obrazu.

Uwaga! Aby móc w pełni skorzystać z zamieszczonych porównywarek, wyświetl pełną wersję strony w przeglądarce internetowej. Porównywarka kadrów nie jest widoczna na wersji AMP.

Wersja rozszerzona – płyta nr 1:

1. Fajerwerki na przyjęciu urodzinowym Bilba Bagginsa.

W edycji UHD dodano efekty świetlne m.in. na moście oraz dachach okolicznych budynków. Zwróćcie uwagę również na drzewa znajdujące się z prawej strony ekranu, które teraz rzucają więcej cieni na ziemi (00:23:34).

2. Las Chetwood.

Aragorn przypadkowo uderza łukiem w stojącą na planie kamerę, powodując tym samym przeskok obrazu. Zostało to poprawione w nowej odsłonie (01:05:45).

Poniżej możecie zobaczyć jak to ujęcie prezentuje się w ruchu.

Wersja rozszerzona – płyta nr 2:

3. Przeprawa przez Góry Mgliste.

Frodo tracąc równowagę upada na śniegu, a my przez krótką chwilę możemy zaobserwować na jego nogach getry, które z kolei zostały usunięte w edycji UHD (00:07:35).

4. Kilka minut później Frodo decyduje o kontynuowaniu wędrówki przez Morię, a w następnym ujęciu naszym oczom ukazują się ruiny mostu wraz z górami na drugim planie, których wierzchołek jest teraz wyraźnie wyższy w stosunku do poprzednich wersji filmu (00:12:08).

5. Moria, chwilę po przejściu Drużyny przez magiczne wrota.

Wprawne oko może zauważyć, iż Gandalf ciągnie za sobą kabel elektryczny, którego zadaniem było zasilanie różdżki (00:16:31). W edycji UHD przewód, co prawda, został usunięty w omawianym ujęciu, ale trzy minuty później ponownie ukazuje się nam w pełnej krasie (00:19:51).

6. Zawalone wrota wejściowe do Morii otrzymały zmieniony wygląd w nowej wersji (00:19:07).

7. Ponownie Moria – ucieczka Drużyny przed Balrogiem.

W edycji UHD poszczególne stopnie schodów kopalni są bardzo dobrze widoczne, podczas gdy na Blu-rayu pozostają czarną otchłanią (00:38:46).

8. Jaskinie Isengardu.

Na UHD zmieniono kilka detali oraz kąt wzniesienia, na którym przemawia Saruman (01:01:24).

9. Pożegnanie Drużyny w Lothlorien.

Na brzegu jeziora po lewej stronie ekranu możemy zaobserwować zarys niezidentyfikowanej postaci w ujęciu, gdy Galadriela przypływa na łodzi. Zagubiona na planie filmu duszyczka została wymazana w nowej wersji (01:02:05).

10. Pod koniec filmu, gdy Frodo ratuje tonącego Sama, w rzece widoczna jest lina przyczepiona do łodzi umiejscowiona u góry ekranu, którą usunięto w edycji UHD (01:31:28).

Niektóre kadry uległy przybliżeniu oraz rozjaśnieniu na potrzeby niniejszej publikacji.

Jeśli natknęliście się na jakiekolwiek inne wizualne zmiany poza wyżej wymienionymi, to koniecznie dajcie znać w komentarzu lub na naszym forum.

zdj. Galapagos / Warner Bros.