„Wszystko wszędzie naraz” o krok od Oscara. Znamy laureatów Amerykańskiej Gildii Reżyserów

Sezon filmowych nagród powoli wchodzi w decydującą fazę. Za nami 75. gala rozdania nagród Amerykańskiej Gildii Reżyserów. W tym roku statuetka za reżyserię filmu fabularnego powędrowała w ręce Daniela Kwana i Daniela Scheinerta odpowiadających za film „Wszystko wszędzie naraz”.

Daniel Kwan i Daniel Scheinert  z „Wszystko wszędzie naraz” o krok od Oscara

Wyróżnienie przez Gildię Reżyserów sprawia, że Daniel Kwan i Daniel Scheinert stała się właśnie murowanymi faworytami w wyścigu po tegorocznego Oscara za najlepszą reżyserię. Od 1948 roku Amerykańska Akademia Filmowa tylko osiem razy wybrała na zwycięzcę w kategorii Najlepszy reżyser innego twórcę niż Gildia reżyserów. Werdykty oscarowej kapituły i Gildii reżyserów były takie same zarówno rok temu, kiedy obydwie statuetki odbierała Jane Campion za film „Psie pazury”, jak i jeszcze rok wcześniej, kiedy nagrodzona została Chloé Zhao za „Nomadland”.

Sprawdź też: Oscary 2022: „Psie pazury” – recenzja filmu. Toksyczna męskość, choroby zakaźne i BDSM, czyli wszystko, co kochamy w westernach.

W ostatnich dziesięciu latach znalazły się tylko dwa wyjątki od tej reguły. W 2019 roku laureatem Gildii Reżyserów był Sam Mendes za film „1917”, a Oscara odebrał finalnie Bong Joon Ho za film „Parasite”. Natomiast w 2013 roku Ben Affleck, który otrzymał statuetkę Amerykańskiej Gildii Reżyserów, nie został nawet nominowany w kategorii reżyserskiej do Oscara. Warto jednak pamiętać, że ostatecznie film Afflecka został wybrany przez Akademię najlepszym filmem roku.

W kategorii reżyserskiego debiutu zgodnie z przewidywaniami nagrodzona została Charlotte Wells za swój pełnometrażowy film „Aftersun”, w którym główną rolę zagrał Paul Mescal. Aktor będzie na oscarowej gali walczył o statuetkę dla najlepszego aktora pierwszoplanowego.

W pozostałych z najważniejszych kategorii wyróżnieni zostali Sam Levinson za reżyserię serialu dramatycznego „Euforia”, Bill Hader za reżyserię jednego z odcinków komediowego serialu „Barry” oraz Helen Shaver za wyreżyserowanie jednego z odcinków miniserialu „Stacja jedenasta”.

Nagrody Amerykańskiej Gildii Reżyserów 2023:

Najlepszy reżyser filmu fabularnego
Daniel Kwan & Daniel Scheinert za „Wszystko wszędzie naraz”

Najlepszy reżyserski debiut
Charlotte Wells za „Aftersun”

Najlepszy reżyser w serialu dramatycznym
Sam Levinson za serial „Euforia” odc. Stand Still Like the Hummingbird”

Najlepszy reżyser w serialu komediowym
Bill Hader za serial „Barry” odc. 710N”

Najlepszy reżyser w filmie telewizyjnym lub miniserialu
Helen Shaver za serial „Stacja jedenasta” odc. Who's There?

Najlepszy reżyser filmu dokumentalnego
Sara Dosa za „Fire of Love”

zdj. A24