Strajk w Hollywood szybko się nie skończy. Ostatnie negocjacje nie przyniosły porozumienia

Wygląda na to, że pomimo ponad stu dni, które upłynęły już od rozpoczęcia strajku scenarzystów, zakończenie protestu nie znajduje się w zasięgu. Nowy raport wskazuje, że negocjacje z producentami, do których doszło w ubiegły piątek, nie doprowadziły do żadnych porozumień pomiędzy dwiema organizacjami

W Hollywood nadal impas. Filmowe wytwórnie nie chcą ustąpić

O sytuacji pomiędzy WGA i AMPTP, czyli ugrupowaniami zrzeszającymi amerykańskich scenarzystów i producentów, napisano w nowym raporcie na łamach magazynu Variety. Czytamy w nim, że pomimo sporych nadziei wiązanych z podjętymi w ubiegły piątek negocjacjami, nie wykrystalizowało się żadne porozumienie pomiędzy organizacjami. Źródła serwisu poinformowały, że choć przedstawiciele hollywoodzkich scenarzystów zdecydowali się na drobne ustępstwa celem szybszego zakończenia strajku, to nie doczekali się symetrycznej odpowiedzi ze strony rzeczników wytwórni. 

Gildia scenarzystów podtrzymała żądania dotyczące minimalnej liczby scenarzystów angażowanych w projekty telewizyjne, ale zgodziła się – w drodze wyjątku – na pomniejszenie swojej propozycji o jednego scenarzystę. W odpowiedzi AMPTP miało życzyć sobie przyznania showrunnerom możliwości zatrudniania scenarzystów do określonej liczby minimalnej – byłaby ona zwiększona tylko w zależności od budżetu danego projektu. Rozwiązanie takie nie spodobało się negocjatorom WGA.

Sprawdź też: Dlaczego sztuczna inteligencja w filmach prawie zawsze jest „tym złym”?

Brak porozumienia w odniesieniu do liczby zatrudnianych scenarzystów stanowił jednak tylko jedną z wielu konfliktowych kwestii pomiędzy organizacjami. Bez porozumienia pozostają między innymi kwestie wypłaty tantiem dla scenarzystów i minimalnego wynagrodzenia podstawowego. Choć wiele raportów wskazywało, że piątkowe rozmowy (które stanowiły pierwszą próbę porozumienia od początku maja) okażą się przełomem dla trwającego od wielu miesięcy konfliktu, negocjatorzy WGA ostrzegają, by nie opierać się na przeciekach i sugerują, że żadne większe postępy w kontekście negocjacji nie zostały osiągnięte.

Na łamach Variety dodano też, że inną z omawianych na bieżąco kwestii jest częściowe kontynuowanie strajku nawet po osiągnięciu porozumienia z AMPTP – jako wsparcie dla protestujących równolegle aktorów. WGA zakłada, że wielu scenarzystów nie będzie chciało wrócić do pracy, dopóki oba strajki nie zostaną ostatecznie zakończone. Jednocześnie gildia zabiega, by – pomimo przymusowego wstrzymania się od pracy na czas protestu – scenarzyści nie utracili prawa do ubezpieczenia zdrowotnego. 

Źródło: Variety / zdj. WGA