Zawinili millenialsi i telefony komórkowe. Ridley Scott o porażce finansowej „Ostatniego pojedynku”

Debiutujący w październiku „Ostatni pojedynek” okazał się jednym z wyżej ocenianych obrazów Ridleya Scotta ostatnich lat, ale w boxoffisie spotkał się z fatalnym odbiorem. Teraz o finansowej porażce dramatu historycznego z Mattem Damonem, Jodie Comer i Adamem Driverem w rolach głównych wypowiedział się sam reżyser.

Ostatni pojedynek” przyniósł globalnie zysk w postaci zaledwie 27 milionów dolarów (przy budżecie wynoszącym niemal czterokrotność tej kwoty). W nowym wywiadzie Ridley Scott za kiepski wynik filmu obwinił widzów z pokolenia Y, Facebooka i telefony komórkowe.

Myślę, że wszystko sprowadza się do tego, że.... widownie, które mamy w dzisiejszych czasach dorastały na tych p****olonych telefonach. Millenialsi [sic] nie chcą być nauczeni czegokolwiek, o ile wiedza nie pochodzi z telefonów komórkowych. Wiem, że to generalizacja, ale myślę, że to samo dzieje się teraz z Facebookiem. Nie wykorzystujemy go we właściwy sposób, przez co najnowsze pokolenie zyskało zły rodzaj pewności siebie. Tak mi się wydaje.

W tej samej rozmowie, Scott dodał, że za komercyjny rezultat „Ostatniego pojedynku” nie wini Disneya i jego kampanii promocyjnej filmu.

Disney fantastycznie poradził sobie z kampanią promocyjną. Szefostwo uwielbia ten film... a obawiałem się, że im się nie spodoba. (...) Takie podjęliśmy decyzje. Takie decyzje podjął Fox. Wszyscy byliśmy przekonani, że jest to niesamowity scenariusz. I nakręciliśmy film. Nie można zwyciężyć za każdym razem. Przy żadnym moim filmie nie zdarzyło mi się czegokolwiek żałować. Na bardzo wczesnym etapie zdałem sobie sprawę, że trzeba być swoim własnym krytykiem. Jedyne, o czym masz mieć opinię to o tym, jaką decyzję właśnie podjąłeś. A później odejdź, upewnij się, że jesteś zadowolony i nie oglądaj się za siebie. Tak działam.

Historia osadzona w realiach czternastowiecznej Francji skupia się na pojedynku między rycerzami Jeanem de Carrougesem i Jacquesem LeGrisem, do którego doszło w grudniu 1386 roku. Był to ostatni oficjalny pojedynek zatwierdzony przez francuskie władze, a dokładniej przez młodego króla Karola IV. Powodem konfliktu była sprawa gwałtu, o który Margerite de Carrouges oskarżyła Jacquesa LeGrisa.  

Źródło: IGN / zdj. Disney