Zeszły rok bez rekordu dla reżyserek. Mniej kobiet stanęło za kamerą kasowych hitów

Według danych zebranych przez uniwersytet San Diego, w zeszłym roku nie udało się ustalić nowego rekordu w odniesieniu do liczby kobiet, które stanęły za realizacją największych blockbusterów. Liczba reżyserek zaangażowanych w najbardziej dochodowe produkcje spadła o równo jeden procent względem 2020 roku.

Badania przeprowadzone na początku ubiegłego roku przez wyodrębnione w ramach uczelni Center for the Study of Women in Television and Film wykazały, że reżyserki odpowiedziały za 18% spośród 250 najlepiej zarabiających filmów. W porównaniu do osiągnięć przemysłu w 2020 roku, ostatnie dwanaście miesięcy było dla artystek nieco mniej inkluzywne. Uwzględniając tę samą liczbę hitów w 2021 roku, opracowanie wskazuje na spadek do 17%. Z kolei w przypadku czołówki stu najbardziej kasowych widowisk roku odnotowano spadek z 16 do 12%. Sprawę skomentowała researcherka odpowiedzialna za zestawienie, doktor Martha Lauzen.

Pozory mogą mylić. Choć Chloé Zhao otrzymała w zeszłym roku Oscara za wyreżyserowanie „Nomadland”, a Jane Campion jest czołową kandydatką w tegorocznym wyścigu za „Psie pazury”, procent reżyserek zmalał w 2021 roku. Opieranie naszej opinii (...) na kilku wyjątkowych przypadkach może doprowadzić do błędnych konkluzji co do szerszej sytuacji zatrudnienia kobiet. 

W ramach badania, Lauzen uwzględniła trwające w 2021 roku wyzwania, z którymi kina radzą sobie w obliczu pandemii koronawirusa. W zestawieniu ujęto wyniki zarejestrowane w tradycyjnym boxoffisie oraz odnotowane (i ujawnione) przez serwisy streamingowe. Dodajmy, że w ramach głównych produkcji streamingowych wyróżniono 10% reżyserek, 13% scenopisarek, 21% producentek wykonawczych i 19% montażystek.   

Są jednak i dobre wiadomości. Mimo spadku odsetka zatrudnionych reżyserek, do wspomnianych 250 blockbusterów zaangażowano o dwa procent więcej kobiet zajmujących różne stanowiska w procesie produkcyjnym i post-produkcyjnym: reżyserek, scenarzystek, producentek, producentek wykonawczych, montażystek i operatorek. Względem 2020 roku doszło do dwuprocentowego wzrostu: z 23 do 25%.  

Źródlo: Deadline / zdj. Disney