Co nowego na 4K UHD? – Filmmaker Mode, „Terminatory”, „Bękarty wojny” i inne

Ostatni tydzień wakacji przyniósł nam sporo ciekawych zapowiedzi, zwłaszcza z europejskich rynków wydawniczych i wprowadził do świata telewizorów obsługujących rozdzielczość 4K nowe standardy, które mają przyczynić się do rozpowszechniania odpowiednich ustawień obrazu. Nie zabrakło przy tym oczywiście pre-orderów na steelbooki i kolekcjonerskie wydania. Sprawdźcie wszystkie zapowiedzi, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

Disney wprowadza swój graficzny szablon na wydania 4K UHD od Foxa

Przez ostatni tydzień tegorocznych wakacji amerykańscy dystrybutorzy odpuścili sobie oficjalne komunikaty dotyczące premier wydań 4K UHD na tamtejszym rynku. Niewiele działo się też na amerykańskim Amazonie, gdzie wystartował jedynie pre-order na wydanie 4K UHD z filmem „To wspaniałe życie” z 1946 roku, który wyreżyserował Frank Capra, oraz w sklepie BestBuy.com, który tym razem nie uruchomił żadnych nowych pre-orderów. Kilka nowych informacji na temat zbliżających się premier zawdzięczamy jednak sklepom Target.com oraz Hdmoviesource.com. Pierwszy z nich pokazał, jak będzie prezentowała się amerykańska okładka wydania z filmem „Stuber”, w którym główne role zagrali Kumail Nanjiani i Dave Bautista. Widzimy na niej, że Disney wprowadza już do filmów powstających w ramach wykupionego niedawno studia 20th Century Fox swój charakterystyczny element na przedniej okładce wydań 4K UHD – srebrny pasek informujący o cyfrowym dostępie do kopii z filmem.

w1asdd9l.jpg

Jeśli spojrzymy na ofertę sklepu Hdmoviesource.com, to zauważymy w niej okładki do wydań z kolejnymi animacjami Disney, o których wspominaliśmy w zeszłym tygodniu, czyli „Zaplątani”, „Vaiana: Skarb oceanu”, „Zwierzogród”, „Wielka Szóstka” i „Księżniczka i żaba”.

Filmowcy wprowadzają nowy tryb do telewizorów – koniec z upłynniaczami i filtrami

Jako że niewiele działo się na amerykańskim rynku wydawniczym, to warto wspomnieć o innym wydarzeniu, które zahacza o tematykę nośników 4K UHD. W tym tygodniu członkowie UHD Alliance – organizacji zabiegającej o szerzenie jak najlepszych standardów jakości obrazu – ogłosili nową inicjatywę mającą na celu wdrożenie do telewizorów znanych firm specjalnego trybu ustawień obrazu o nazwie „Filmmaker Mode”, który będzie eliminował nieprawidłowe, często domyślnie aktywowane ustawienia używane przez większość nieświadomych użytkowników w ramach większości standardowych trybów.

Celem wprowadzenia nowego trybu jest umożliwienie widzom oglądania treści w rozdzielczości 4K przy ustawieniach sprawiających, że odtwarzany materiał wygląda tak, jak chciałby tego reżyser filmu lub serialu. Tryb ma być wykorzystywany zarówno przy treściach z fizycznych nośników, jak i tych transmitowanych przez serwisy streamingowe i telewizję. Nowy tryb nie zastąpi oczywiście profesjonalnej kalibracji telewizora i jego zadaniem będzie przede wszystkim dotarcie do widzów, którzy niekoniecznie orientują się, przy jakich podstawowych ustawieniach obrazu powinny być wyświetlane filmy i seriale. Tryb będzie ograniczał się głównie do wyłączenia wszelkich upłynniaczy i ulepszaczy obrazu, które wprowadzane są nie na etapie tworzenia filmu, a przez algorytmy zaimplementowane w telewizorach. Tryb ma również zadbać o odpowiedni format obrazu i liczbę klatek na sekundę.

Badania UHD Alliance sugerują, że aż 80% osób kupujących telewizory 4K nie zmienia ustawień obrazu po uruchomieniu wyświetlacza. Sprawia to, że ogromna większość widzów skazana jest na wyświetlanie obrazu niepotrzebnie wzbogaconego o różnego rodzaju ulepszenia, takie jak wspomniane upłynniacze czy podbicie ostrości, które sprawiają, że obraz jest daleki od intencji twórców.

Początkowo swoje zaangażowanie we wprowadzenie nowego Trybu Filmmaker (Filmowca) zagwarantowali producenci telewizorów LG, Panasonic i Vizio. Firmy pracują obecnie nad wprowadzaniem tego rozwiązania i cały czas zastanawiają się jeszcze, czy dostęp do Trybu Filmowca będzie dostępny wyłącznie w opcjach w menu, czy być może także za pomocą dedykowanego przycisku na pilocie – takie rozwiązanie sprawiłoby, że funkcja stałaby się zdecydowanie bardziej widoczna dla mniej świadomych użytkowników, którzy nie zagłębiają się w menu ustawień.

Pierwsze modele telewizorów z nowym trybem mają zostać ogłoszone już na targach IFA w Berlinie na początku września tego roku, a następnie na CEDIA w Denver w połowie września. Więcej informacji na temat modeli wyposażonych w ten specjalny tryb możemy spodziewać się na targach CES 2020 w Las Vegas w styczniu 2020 roku. Mówi się, że jeden z producentów zaangażowanych we wdrożenie Trybu Filmowca pracuje nad wprowadzeniem go do swoich starszych modeli za sprawą aktualizacji systemowej. Telewizory posiadające Tryb Filmowca będą oznaczone specjalnym logiem, które ma pomóc w ich wyróżnieniu na tle konkurencji.

Możemy zakładać, że w kolejnych miesiącach do ekosystemu nowego trybu dołączą też inni producenci telewizorów tacy jak Samsung czy Sony, tym bardziej że badania rynkowe UHD Alliance sugerują, że ponad 95% konsumentów stwierdziło, że wolałoby kupić telewizor 4K z Trybem Filmowca niż bez niego.

„Terminator 2: Dzień sądu” w steelbooku, „Salvation” również trafi na 4K UHD

W międzyczasie w Wielkiej Brytanii nie zabrakło pre-orderów na steelbooki oraz informacji o premierach kolejnych filmów na 4K UHD. Zacznijmy więc od metalowych edycji przygotowanych przez sklep Zavvi.com.

W czwartek sklep zaskoczył wszystkich i uruchomił pre-order na limitowanego steelbooka z filmem
Terminator 2: Dzień sądu”, którego premierę zapowiedziano na 21 października. W sobotę pojawił się z kolei pre-order na steelbooka z pierwszą częścią animacji „Toy Story” (premiera 21 października). To jednak nie koniec niespodzianek, jakie czekały na nas w tym tygodniu. Sporym zaskoczeniem była też zapowiedź brytyjskiej kolekcji 4K UHD i Blu-ray z filmami Stanleya Kubricka, na którą złożą się dwa filmy na 4K UHD, pięć tytułów na Blu-ray oraz dokument o twórczości Kubricka na nośniku DVD.

Równie dużym zaskoczeniem okazał się fakt, że studio Sony Pictures postanowiło wykorzystać kinową premierę nowego „Terminatora” do wypuszczenia na rynek wydania 4K UHD ze swoim filmem „Terminator: Ocalenie”. Pre-order na wydanie 4K UHD z filmem „Terminator Salvation” pojawił się już na angielskim Amazonie, a z informacji opublikowanych przez sklep możemy dowiedzieć się, że produkcja zawita na fizyczne nośniki w Wielkiej Brytanii już 28 października, czyli na kilka dni przed kinową premierą filmu „Terminator: Mroczne przeznaczenie”, który zagości na dużym ekranie 1 listopada.

Brytyjczycy doczekali się też pre-orderów na standardowe i kolekcjonerskie wydanie z filmem „Czarnoksiężnik z Oz”, które będzie zawierało kolekcjonerskie gadżety w postaci plakatu, zdjęć z bohaterami filmu, a także płyty CD z filmową muzyką – premiera 28 października. Pre-ordery można składać już zarówno na Zavvi.com, jak i na Amazon.co.uk.

Trzeba jeszcze odnotować, że sklep Zavvi.com uruchomił w ostatnich dniach pre-order na wydanie 4K UHD z goszczącym obecnie w kinach filmem „Świat w ogniu” – na angielskim Amazonie film pojawił się już w zeszłym tygodniu.

„Martwe zło” na 4K UHD w kolekcjonerskim wydaniu

Francuzi w tym czasie otrzymali pre-ordery na nowe wydania 4K UHD z horrorem „Martwe zło” z 1981 roku. Obok standardowej edycji, w której znajdziemy wspomniany film na płytach 4K UHD i Blu-ray oraz płytę z materiałami dodatkowymi, do sprzedaży trafi też kolekcjonerka. W jej skład wchodziły będą filmy „Martwe zło” na 4K UHD, „Martwe zło 2” na Blu-ray, „Martwe zło: Armia ciemności” na Blu-ray oraz płyty z dodatkami. Premierę obydwu edycji zapowiedziano na 19 listopada.

81F4DmzcNzL._SL1500_.jpg

Ujawniono również finalne wersje okładek ze standardowym wydaniem filmu „Godzilla II: Król potworów” i jego steelbookiem (premiera 2 października), nowej edycji „Halloween” z 1978 roku (premiera 22 października) oraz zbiorczej kolekcji filmów z serii „James Bond”, w których Agenta 007 zagrał Daniel Craig (premiera 23 października).

„Bękarty wojny” pierwszym filmem Tarantino na 4K UHD

Włosi z kolei ujawnili już, jak będzie prezentowała się kolekcjonerka z horrorem Carpentera (premiera 31 października) i potwierdzili przy okazji wygląd swojej zbiorczej edycji z klasycznymi „Batmanami” (premiera 12 września). Hiszpanie natomiast potwierdzili wcześniejsze przecieki informujące, że pierwszym filmem Quentina Tarantino, który trafi na 4K UHD, będą „Bękarty wojny” – premiera edycji hiszpańskiej wyznaczona została na 25 października. Tego samego dnia Hiszpanie doczekają się jeszcze „Aniołków Charliego” i filmów „American Gangster”, „Hellboy” i „Człowiek z blizną”.

91DZROwc6rL._SL1500_.jpg

„Uniwersalny żołnierz” i „Terminator 2”  w limitowanych wydaniach 4K UHD w Niemczech

Na kończące dzisiejszy przegląd zapowiedzi z niemieckiego rynku składają się z Amazon.de: pre-order dotyczący edycji 4K UHD z filmem „Świat w ogniu” (premiera 25 stycznia), limitowanych wydań z „Terminatorem 2”, filmem „Uniwersalny żołnierz” (premiera 7 listopada) i wydanie z wchodzącym 20 września do kin filmem „Rambo: Ostatnia krew” (premiera 14 lutego). Niemieckie sklepy Media Markt i Saturn dorzuciły do tego swoje zapowiedzi na: „Rambo 5: Last blood” (Saturn), „Terminator: Ocalenie” (premiera 30 października), „Świat w ogniu” (premiera 25 stycznia) oraz pokazały okładki edycji 4K UHD z filmami: „Ant-Man” (Saturn), „Doktor Strange” (Saturn) i „Strażnicy Galaktyki” (Saturn) (premiery 10 października).

fee_786_587_qqpng.png fee_786_587_png.png

Wrześniowa premiera wydania 4K UHD z horrorem „Smętarz dla zwierzaków” potwierdzona

Jeśli chodzi o polski rynek, to kończący się tydzień przyniósł nam potwierdzenie, że 19 września do polskich sklepów trafią wydania 4K UHD z filmem „Smętarz dla zwierzaków”.  Na płycie UHD znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem Dolby Vision oraz oryginalną ścieżką dźwiękową w formacie Dolby Atmos. W przypadku polskiej ścieżki dźwiękowej możemy liczyć na lektora w formacie Dolby Digital 5.1.

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

źródło: zdj. Universal Pictures / TriStar Pictures