30 mln dolarów wyrzucone w błoto? Film z Saoirse Ronan i Paulem Mescalem zbiera FATALNE recenzje

To miał być jeden z mocniejszych punktów jesiennej ramówki platformy Prime Video, ale wygląda na to, że produkcja, na którą Amazon wydał aż 30 mln dolarów, nie podbije serc widzów. Tak przynajmniej sugerują pierwsze recenzje określające „Foe” z Saoirse Ronan i Paulem Mescalem mianem wielkiej katastrofy.

Krytycy bezlitośni dla nowego filmu z Saoirse Ronan i Paulem Mescalem

Dwa gorące nazwiska aktorów z młodego pokolenia w głównych rolach, sprawdzony reżyser i tematyka science fiction wydawało się, że Amazon stawia na absolutnego pewniaka. Tymczasem najnowszy film w reżyserii Gartha Davisa („Lion. Droga do domu”) okaże się najpewniej jednym z największych rozczarowań ostatnich miesięcy 2023 roku. Produkcja „Foe” z Saoirse Ronan („Lady Bird”) i Paulem Mescalem „Aftersun” zadebiutowała niedawno na festiwalu w Nowym Jorku i zbiera wyjątkowo niepochlebne recenzje.

Przy 16 tekstach pozytywnie film ocenia zaledwie 19% krytyków. Wśród topowych krytyków wynik ten jest jeszcze gorszy i wynosi tylko 17% przy pięciu recenzjach negatywnych i zaledwie jednej pozytywnej. Sana średnia ocena „Foe” również mocno rozczarowuje i wynosi 4,50 w dziesięciostopniowej skali. Krytycy zarzucają filmowi przede wszystkim to, że jest nudnym dramatem science fiction, który może i miał potencjał na stworzenie dobrej historii, ale ugina się pod naporem słabych dialogów i kiepskiego oraz niespójnego scenariusza, który nie jest w stanie poradzić sobie z odpowiednim zbudowaniem świata przedstawionego i rozwojem postaci. Pojawiają się też zarzuty o chybioną formę narracji, która sprawia, że emocjonalne momenty opowieści są nie tyle nieskuteczne, ile wręcz w niezamierzony sposób komiczne. Jako jedyne zalety produkcji wymieniani są tutaj Mescal i Ronan, ale większość krytyków jest zgodna co do tego, że nawet ich dobre aktorstwo nie jest w stanie zatuszować wszystkich pozostałych wpadek.

Akcja filmu zabiera nas do nieodległej przyszłości zniszczonej przez wielkie korporacje i rozkład naturalnego środowiska. Junior (Mescal) i Henrietta (Ronan) to młode małżeństwo, które mieszka na oddalonej od cywilizacji farmie. Pewnej nocy do ich drzwi puka nieznajomy (w tej roli Aaron Pierre znany z „Kolei podziemnej”) i przekazuje im złe wieści, że Junior został wybrany do wyprawy na orbitującą wokół Ziemi stację kosmiczną

foe opinie o filmie-min.png

Koniecznie sprawdź też:

zdj. Xavier Collin / Tuukka Jantti / depositphotos