Anne-Sophie Mutter i John Williams „Across the Stars” – przegląd ofert płyty [CD]

30 sierpnia 2019 roku do sprzedaży w polskich sklepach trafił krążek „Across the Stars” z muzyką Johna Williamsa w interpretacji Anne-Sophie Mutter. Płyta ukazała się nakładem wytwórni fonograficznych Deutsche Grammophon i Universal Music Polska. Poniżej szczegóły wydania CD.

Legendarny kompozytor muzyki filmowej John Williams prezentuje nowy album, na którym znalazły się jego najbardziej popularne tematy filmowe w nowych, oszałamiających adaptacjach napisanych specjalnie dla jego przyjaciółki i współpracowniczki Anne-Sophie Mutter. Płyta „Across the Stars” została nagrana w Hollywood i zawiera znane utwory z takich filmów, jak „Gwiezdne wojny” oraz „Harry Potter”.

Anne-Sophie Mutter

„Jest tylko jeden John Williams” – mówi Anne-Sophie Mutter. „To, co tworzy jest po prostu niezwykłe. Za każdym razem, gdy oglądam jeden z jego filmów i słyszę skrzypce lub wiolonczelę myślę, że chciałbym to zagrać! Teraz nagrałam nowe wersje jego legendarnych kompozycji”.

John Williams dodaje: „Praca z Anne-Sophie była czystą inspiracją. Tchnęła nowe, zaskakujące życie w te znane motywy, co było dla mnie jako kompozytora wielką radością”.

Razem z Mutter w nagraniach udział wzięła 70-osobowa Recording Arts Orchestra of Los Angeles ­– niezwykła grupa muzyków, którą Williams zebrał spośród ludzi, z którymi w przeszłości współpracował. Rejestracja utwórów trwała  pięć kwietniowych dni na Sony Pictures Scoring Stage, gdzie w przeszłości nagrano wiele wspaniałych ścieżek dźwiękowych, w tym do „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, „Przeminęło z wiatrem”, „Deszczowej piosenki”, „E.T.” i wielu innych.

John Williams, który zdobył pięć Oscarów, cztery Złote Globy, pięć nagród Emmy i 24 nagrody Grammy – wyjaśnia, że dla tego projektu powrócił do motywów z wielu swoich ścieżek dźwiękowych i całkowicie je przearanżował: „Zagrane na skrzypcach dają zupełnie inne wrażenia emocjonalne. Przykładem jest nowa wersja „Hedwig’s Theme” z filmów o Harrym Potterze, którą on i Mutter opisują jako „połączenie Harrego Pottera i Pagininiego”.

Anne-Sophie Mutter

Na albumie znalazły się kompozycje z „Gwiezdnych Wojen”, jak „Yoda’s Theme” z „Imperium kontratakuje”, „Luke and Leia” z „Powrotu Jedi” oraz utwór „Across the Stars” z „Ataku klonów”, jak również nowsze utwory, takie jak „The Duel” z „Przygód Tintina” i „Sayuri’s Theme” z „Wyznań gejszy”.

Oprócz wspaniałych melodii skrzypcowych z nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do „Listy Schindlera” Williamsa, płyta zawiera nowe wersje motywów z „Przepustki dla marynarza” i „Draculi” (napisane pierwotnie w latach 70. i rzadko wykonywane od tego czasu), jak również irlandzko brzmiącego „Donnybrook Fair” z „Za horyzontem” oraz tematu romantycznego z „Sabriny”.

Anne-Sophie Mutter, czterokrotna laureatka nagrody Grammy powszechnie uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek naszych czasów wyznała, że współpraca z Johnem Williamsem była „ogromnym zaszczytem”, a warunki nagrywania tej płyty były najlepsze od czasów jej współpracy z Herbertem von Karajanem.

Williams z kolei nazwał Mutter „największą niemiecką skrzypaczką od stu lat”. O współpracy przy „Across the Stars” kompozytor powiedział, że decyzja artystki o wykonaniu „niektórych moich melodii była dla mnie wielkim zaszczytem”.

John Williams i Anne-Sophie Mutter

John Williams i Anne-Sophie Mutter zostali sobie przedstawieni prawie dziesięć lat temu przez wspólnego przyjaciela André Previna. To właśnie Previn zachęcił Williamsa do komponowania dla artystki. Ich pierwszym wspólnym muzycznym dziełem był „Markings” (na skrzypce solo, smyczki i harfę), który premierę miał w 2017 roku na Tanglewood Music Festival w Stanach Zjednoczonych. Rok później, podczas gali 120-lecia Deutsche Grammophon w Berlinie, z Staatskapelle Berlin pod batutą Manfeda Honeckiego,  Mutter premierowo zagrała nową aranżację „Across the Stars” Williamsa.

Anne-Sophie Mutter i John Williams uważają „Across the Stars" za niezwykle istotne dzieło. Mutter wspomina dorastanie w Schwarzwaldzie, kiedy to jako nastolatka zakochała się w muzyce z „Gwiezdnych wojen”. „Melodie te wzruszają nas tak głęboko, że zostają z nami na zawsze” – mówi Mutter.  „Taka właśnie jest muzyka Williamsa – żyje własnym życiem nawet bez filmu”.

Across the Stars - okładka płyty CD

Tracklista:

1. Rey's Theme – from „Star Wars: The Force Awakens" (3:16)
2. Yoda's Theme – from „Star Wars: The Empire Strikes Back" (3:34)
3. Hedwig's Theme – from „Harry Potter and the Philosopher’s Stone" (6:03)
4. Across the Stars (Love Theme) – from „Star Wars: Attack of the Clones" (5:17)
5. Donnybrook Fair – from „Far and Away" (3:53)
6. Sayuri’s Theme – from „Memoirs of a Geisha" (4:43)
7. Night Journeys – from „Dracula" (5:38)
8. Theme – from „Sabrina" (4:58)
9. The Duel – from „The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn" (4:23)
10. Luke and Leia – from „Star Wars: Return of the Jedi" (5:01)
11. Nice to Be Around – from „Cinderella Liberty" (4:02)
12. Theme – from „Schindler's List" (4:12)

Czas trwania płyty: 55:00

Gdzie kupić płytę „Across the Stars”?

Źródło: zdj. i materiały prasowe Deutsche Grammophon / Universal Music Polska