Anne-Sophie Mutter i John Williams „Across the Stars” – przeglądy ofert wydań płyty [(CD+DVD) i VINYL]

30 sierpnia 2019 roku do sprzedaży w polskich sklepach trafił jednodyskowy album „Across the Stars” z muzyką Johna Williamsa w interpretacji Anne-Sophie Mutter. Kilka tygodni później, 27 września, wytwórnie fonograficzne Deutsche GrammophonUniversal Music Polska wypuściły na rynek następujące wydania: deluxe (zawierające CD z pięcioma dodatkowymi utworami i płytę DVD) oraz winyl. Poniżej szczegóły tychże edycji plus informacje o kolekcjonerskiej wersji z 10-calowym LP.

O płycieAcross the Stars

Legendarny kompozytor muzyki filmowej John Williams prezentuje nowy album, na którym znalazły się jego najbardziej popularne tematy filmowe w nowych, oszałamiających adaptacjach napisanych specjalnie dla jego przyjaciółki i współpracowniczki Anne-Sophie Mutter. Płyta „Across the Stars” została nagrana w Hollywood i zawiera znane utwory z takich filmów, jak „Gwiezdne wojny” oraz „Harry Potter”.

Anne-Sophie Mutter

„Jest tylko jeden John Williams” – mówi Anne-Sophie Mutter. „To, co tworzy jest po prostu niezwykłe. Za każdym razem, gdy oglądam jeden z jego filmów i słyszę skrzypce lub wiolonczelę myślę, że chciałbym to zagrać! Teraz nagrałam nowe wersje jego legendarnych kompozycji”.

John Williams dodaje: „Praca z Anne-Sophie była czystą inspiracją. Tchnęła nowe, zaskakujące życie w te znane motywy, co było dla mnie jako kompozytora wielką radością”.

Razem z Mutter w nagraniach udział wzięła 70-osobowa Recording Arts Orchestra of Los Angeles ­– niezwykła grupa muzyków, którą Williams zebrał spośród ludzi, z którymi w przeszłości współpracował. Rejestracja utwórów trwała  pięć kwietniowych dni na Sony Pictures Scoring Stage, gdzie w przeszłości nagrano wiele wspaniałych ścieżek dźwiękowych, w tym do „Czarnoksiężnika z krainy Oz”, „Przeminęło z wiatrem”, „Deszczowej piosenki”, „E.T.” i wielu innych.

John Williams, który zdobył pięć Oscarów, cztery Złote Globy, pięć nagród Emmy i 24 nagrody Grammy – wyjaśnia, że dla tego projektu powrócił do motywów z wielu swoich ścieżek dźwiękowych i całkowicie je przearanżował: „Zagrane na skrzypcach dają zupełnie inne wrażenia emocjonalne. Przykładem jest nowa wersja „Hedwig’s Theme” z filmów o Harrym Potterze, którą on i Mutter opisują jako „połączenie Harrego Pottera i Pagininiego”.

Anne-Sophie Mutter

Na albumie znalazły się kompozycje z „Gwiezdnych Wojen”, jak „Yoda’s Theme” z „Imperium kontratakuje”, „Luke and Leia” z „Powrotu Jedi” oraz utwór „Across the Stars” z „Ataku klonów”, jak również nowsze utwory, takie jak „The Duel” z „Przygód Tintina” i „Sayuri’s Theme” z „Wyznań gejszy”.

Oprócz wspaniałych melodii skrzypcowych z nagrodzonej Oscarem ścieżki dźwiękowej do „Listy Schindlera” Williamsa, płyta zawiera nowe wersje motywów z „Przepustki dla marynarza” i „Draculi” (napisane pierwotnie w latach 70. i rzadko wykonywane od tego czasu), jak również irlandzko brzmiącego „Donnybrook Fair” z „Za horyzontem” oraz tematu romantycznego z „Sabriny”.

Anne-Sophie Mutter, czterokrotna laureatka nagrody Grammy powszechnie uznawana za jedną z najlepszych skrzypaczek naszych czasów wyznała, że współpraca z Johnem Williamsem była „ogromnym zaszczytem”, a warunki nagrywania tej płyty były najlepsze od czasów jej współpracy z Herbertem von Karajanem.

Williams z kolei nazwał Mutter „największą niemiecką skrzypaczką od stu lat”. O współpracy przy „Across the Stars” kompozytor powiedział, że decyzja artystki o wykonaniu „niektórych moich melodii była dla mnie wielkim zaszczytem”.

John Williams i Anne-Sophie Mutter

John Williams i Anne-Sophie Mutter zostali sobie przedstawieni prawie dziesięć lat temu przez wspólnego przyjaciela André Previna. To właśnie Previn zachęcił Williamsa do komponowania dla artystki. Ich pierwszym wspólnym muzycznym dziełem był „Markings” (na skrzypce solo, smyczki i harfę), który premierę miał w 2017 roku na Tanglewood Music Festival w Stanach Zjednoczonych. Rok później, podczas gali 120-lecia Deutsche Grammophon w Berlinie, z Staatskapelle Berlin pod batutą Manfeda Honeckiego,  Mutter premierowo zagrała nową aranżację „Across the Stars” Williamsa.

Anne-Sophie Mutter i John Williams uważają „Across the Stars" za niezwykle istotne dzieło. Mutter wspomina dorastanie w Schwarzwaldzie, kiedy to jako nastolatka zakochała się w muzyce z „Gwiezdnych wojen”. „Melodie te wzruszają nas tak głęboko, że zostają z nami na zawsze” – mówi Mutter.  „Taka właśnie jest muzyka Williamsa – żyje własnym życiem nawet bez filmu”.

Across the Stars[Wydanie Deluxe CD+DVD]

Across the Stars - wydanie deluxe [CD+DVD]

Tracklista płyty CD:

 1. Rey's Theme – from „Star Wars: The Force Awakens" (3:16)
 2. Yoda's Theme – from „Star Wars: The Empire Strikes Back" (3:34)
 3. Hedwig's Theme – from „Harry Potter and the Philosopher’s Stone" (6:03)
 4. Across the Stars (Love Theme) – from „Star Wars: Attack of the Clones" (5:17)
 5. Donnybrook Fair – from „Far and Away" (3:53)
 6. Sayuri’s Theme – from „Memoirs of a Geisha" (4:43)
 7. Remembrances* – from „Schindler's List" (6:17)
 8. Night Journeys – from „Dracula" (5:38)
 9. Theme – from „Sabrina" (4:58)
 10. The Duel – from „The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn" (4:23)
 11. Princess Leia's Theme* – from „Star Wars: A New Hope" (5:19)
 12. The Chairman's Waltz* – from „Memoirs of a Geisha" (4:00)
 13. Luke and Leia – from „Star Wars: Return of the Jedi" (5:01)
 14. Nice to Be Around – from „Cinderella Liberty" (4:02)
 15. Theme – from „Schindler's List" (4:12)
 16. Markings* – For Solo Violin, Strings & Harp (8:32)
 17. A Prayer for Peace* – from „Munich" (3:13)

* – utwory dodatkowe (niedostępne na wydaniu jednopłytowym)

Czas trwania płyty: 82:21 

Zawartość płyty DVD:

Video: Anne-Sophie Mutter in Conversation with John Williams (42:00)

Gdzie kupić wydanie deluxe płyty „Across the Stars” [CD+DVD]?

Across the Stars[Vinyl]

Across the Stars - Vinyl [2xLP]

Tracklista wydania LP:

LP 1 – Side A

1. Rey's Theme – from „Star Wars: The Force Awakens" (3:16)
2. Yoda's Theme – from „Star Wars: The Empire Strikes Back" (3:34)
3. Hedwig's Theme – from „Harry Potter and the Philosopher’s Stone" (6:03)

LP 1 – Side B

1. Across the Stars (Love Theme) – from „Star Wars: Attack of the Clones" (5:17)
2. Donnybrook Fair – from „Far and Away" (3:53)
3. Sayuri’s Theme – from „Memoirs of a Geisha" (4:43)

LP 2 – Side A

1. Night Journeys – from „Dracula" (5:38)
2. Theme – from „Sabrina" (4:58)
3. The Duel – from „The Adventures of Tintin: The Secret of the Unicorn" (4:23)

LP 2 – Side B

1. Luke and Leia – from „Star Wars: Return of the Jedi" (5:01)
2. Nice to Be Around – from „Cinderella Liberty" (4:02)
3. Theme – from „Schindler's List" (4:12)

Czas trwania albumu: 55:00

Gdzie kupić płytę „Across the Stars” [2xLP]?

 Remembrances" (fromSchindler's List") &Markings" [10" Vinyl]

Remembrances (Schindler's List) & Markings - Ltd. 10'' Vinyl

Limitowane i ekskluzywne wydanie z plakatem (rozmiar A2: 420 mm x 594 mm) będzie zawierać dwa utwory: „Remembrances" z „Listy Schindlera" (1993) Stevena Spielberga oraz kompozycję „Markings", którą John Williams napisał specjalnie dla Anne-Sophie Mutter. Premiera 10-calowego winyla zaplanowana jest na 15 listopada 2019 roku. Płytę można zamówić wyłącznie w sklepie internetowym wytwórni fonograficznej Deutsche Grammophon.

Tracklista 10" LP:

 1. Remembrances – from „Schindler's List" (6:17)
 2. Markings – For Solo Violin, Strings & Harp (8:32)

Gdzie kupić płytę „Remembrances & Markings” [10" LP]?

Źródło: zdj. i materiały prasowe Deutsche Grammophon / Universal Music Polska