Będzie przełom? Hollywoodzkie studia wznowią negocjację ze strajkującymi scenarzystami

Wygląda na to, że włodarze filmowych wytwórni zaczynają poważniej odnosić się do żądań kluczowych pracowników branży. Według nowego raportu jeszcze w tym tygodniu odbędą się negocjacje z organizacją WGA zrzeszającą amerykańskich scenarzystów małego i wielkiego ekranu.

Filmowe wytwórnie chcą negocjować z przedstawicielami scenarzystów

O niewielkiej jeszcze – aczkolwiek na pewno obiecującej – zmianie w patowej sytuacji trwającej od miesięcy w Hollywood napisano kilka godzin temu na łamach Deadline'u. Z raportu serwisu wynika, że przedstawiciele WGA potwierdzili chęć odnowienia dialogu z organizacją Alliance of Motion Picture and Television Producers reprezentującą hollywoodzkich producentów. „Carol Lombardini, działając w imieniu AMPTP, skierowała się do nas prosząc o spotkanie i wszczęcie negocjacji” – napisano w oficjalnej notce, która trafiła do scenarzystów zrzeszonych w WGA. Doprecyzowano też, że do ewentualnego spotkania miałoby dojść już w najbliższy piątek.

„Komunikację z wami wznowimy przekazując dalsze informacje już po odbyciu spotkania” – czytamy w komunikacie negocjacyjnego komitetu WGA. „Tak jak podkreślaliśmy wcześniej: strzeżcie się plotek. Gdy tylko pojawi się istotna informacja, otrzymacie ją bezpośrednio od nas”.

Sprawdź też: Koniec czekania! Najlepszy serial zeszłego roku wrócił z drugim sezonem.

Źródła Deadline'u już we wtorek wspominały o rysujących się perspektywach negocjacyjnych. We wtorkowym artykule serwis wskazał, że obie strony konfitu liczą na możliwość omówienia warunków dalszej współpracy po upłynięciu 100 dni strajku. Przedstawiciele wytwórni liczą podobno, że propozycje wypracowane wspólnie z prawnikami zdołają zakończyć protest scenarzystów i w ten sposób zażegnać pierwszą część kryzysu, który dotknął w ostatnich miesiącach Hollywood. Przypomnijmy, że jeśli dojdzie do porozumienia, wytwórnie będą mogły skupić się na jeszcze dotkliwszym strajku, rozpoczętym na początku lipca przez gildię SAG-AFTRA, łączącą amerykańskich aktorów.

Trzeba również dodać, że istnieje bardzo mała szansa, by piątkowe rozmowy doprowadziły do natychmiastowego zamknięcia protestu – wznowienie dyskusji to jednak obiecująca perspektywa, której od majowego ogłoszenia strajku brakowało w doniesieniach zza oceanu. 

Sprawdź też: Budżet DWUKROTNIE odrobiony w ciągu jednego weekendu. To drugi największy hit studia A24

Źródło: Deadline / zdj. Tetiana Yurchenko / Depositphotos