Box Office – „Tenet” bliski 150 mln. Jak wypadły „Mulan” i „After 2”?

Tenet” ma za sobą drugi weekend obecności na ekranach światowych kin. Nowy film Nolana zadebiutował ostatnio w USA i Chinach, czym znacznie powiększył swój międzynarodowy wynik. Obok niego w kinach pojawiły się także filmy Mulan i After 2”. Jak wypadły wyniki wszystkich trzech produkcji? Poznajcie szczegóły.

Tenet” zadebiutował podczas ostatniego weekendu na sześciu nowych rynkach. Największe wpływy produkcja Warnera odnotowała w Chinach, gdzie zebrała od widzów 30 mln dolarów – to najniższy przedział przedpremierowych prognoz analityków. Wynik ten pozwolił filmowi Nolana na zajęcie drugiego miejsca i chociaż „Tenet” przegrał z filmem „The Eight Hundred”, to ostatecznie zebrał jedynie o niecałe 3 mln dolarów mniej od hitu pandemicznego okresu. Natomiast superprodukcja z Chin ma już na swoim koncie prawie 350 mln dolarów. Nieco mniej niż w Chinach film Nolana zebrał w amerykańskich kinach. Podczas weekendu Amerykanie zapłacili za bilety na „Tenet” dokładnie 20,2 mln dolarów – to wynik wpisujący się niemal perfekcyjnie w przedpremierowe prognozy.

W sumie podczas weekendu film „Tenet” zebrał z 46 krajów 78,3 mln dolarów, z których 58,1 mln dolarów przypadło na rynki zagraniczne. Po dwóch weekendach film ma na swoim koncie 146,2 mln dolarów. Najlepszymi rynkami dla filmu Warnera są obecnie: Chiny (30 mln dolarów), Wielka Brytania (13,1 mln dolarów), Francja (10,7 mln dolarów), Niemcy (8,7 mln dolarów) i Korea (8,2 mln dolarów). Warto zwrócić uwagę na to, że produkcja wyreżyserowana przez Christophera Nolana świetnie radzi sobie w kinach IMAX, w których ustanowiła właśnie rekord weekendowych wpływów we wrześniu. „Tenet” zebrał w ciągu trzech dni 11,1 mln dolarów z 1168 ekranów na 43 rynkach – wynik ten stanowił 14,2% wszystkich wpływów z tego weekendu. Od dnia premiery widzowie kin IMAX zapłacili za bilety na seans „Tenet” aż 16,3 miliona dolarów, co daje ponad 11% wszystkich wpływów. Najlepiej w tym rankingu wypadają oczywiście kina IMAX w Chinach, gdzie zebrano do kas aż 5,3 miliona dolarów z 649 ekranów – to niecałe 18% krajowego wyniku filmu, podczas gdy ekrany IMAX stanowią jedynie 1% wszystkich kin wyświetlających „Tenet”.

Do zwiększenia szans na ciągłe powiększanie międzynarodowego wyniku filmu „Tenetprzyczynił się między innymi Disney, który zdecydował, że największy konkurent filmu Nolana, czyli Mulan”, nie trafi do kin w krajach, w których dostępna jest już platforma streamingowa Disney+. To sprawiło, że aktorska wersja popularnej animacji zadebiutowała jak na razie jedynie na dziewięciu rynkach, z których zebrała tylko 5,9 mln dolarów. Film otworzył się w ostatni weekend w Malezji, Singapurze i Tajlandii. W najbliższy weekend produkcja wejdzie jednak do kin w Chinach, Rosji, a także Polsce.

Ostatnią głośną premierą tego weekendu był film „After 2”, który przed debiutem w USA pojawił się już w 13 krajach, z których zebrał 10,2 mln dolarów. „Nowi mutanci” goszczący na ekranach kin już dwa tygodnie zadebiutowały w ten weekend w 30 nowych krajach i dorzuciły w sumie 4,2 mln dolarów z zagranicznych rynków. Obecnie międzynarodowy wynik filmu Disneya wynosi 8,5 mln dolarów. Szacuje się, że w USA film zarobi przez długi weekend z okazji Święta Pracy około 3,5 mln dolarów i powiększy tym samym swój krajowy rezultat do 12,3 mln dolarów. To da mu w sumie ponad 20 mln dolarów globalnych wpływów.

Pozostałe produkcje goszczące w amerykańskich kinach, to „The Personal History of David Copperfield”, który przez cztery dni weekendu ma zebrać 470 tys. dolarów z 1550 kin i podnieść tym samym swój wynik z USA do kwoty 1,13 mln dolarów, oraz Nieobliczalny”, który podczas trzeciego weekendu zbierze około 1,67 mln dolarów i podniesie swój krajowy rezultat do poziomu 11,67 mln dolarów.

źródło: variety.com / deadline.com / zdj. Disney / Voltage Pictures / Warner Bros.