Box Office – „Tenet” nadal zarabia zbyt wolno. Kiepskie otwarcie „Mulan”

Tenet” Christophera Nolana przekroczył w końcu granicę 200 milionów dolarów na globalnym rynku, ale nadal kiepsko radzi sobie na amerykańskim podwórku i pozostaje daleko w tyle za wynikiem, który mógłby przynieść Warnerowi jakikolwiek zarobek. Powodów do radości nie mają także włodarze Disneya, ponieważ film „Mulan” stał się obiektem ataków i zaliczył rozczarowujące otwarcie w Chinach.

W ciągu trzech dni w amerykańskich kinach film Nolana zebrał od widzów jedynie 6,7 mln dolarów, co oznacza spadek o 29% względem poprzedniego weekendu. Podczas swojego otwarcia „Tenet” zebrało 9,4 mln dolarów, a nie – jak pokazywały wstępne analizy – 11,2 mln dolarów. Łącznie od Amerykanów film Warnera zebrał dopiero 29,5 mln dolarów. Podczas ostatniego weekendu film mógł dodatkowo otworzyć się w kilku nowych kinach w Kalifornii, ale wszystkie z placówek nadal obowiązuje limit 25% pojemności oraz maksymalny limit 100 osób na sali. Wszystkie kluczowe kina w Los Angeles, San Francisco oraz Nowym Jorku nadal pozostają jednak zamknięte.

Kina IMAX nadal stanowią sporą częścią wpływów dla filmu Nolana. Podczas weekendu „Tenet” zebrał 725 tys. dolarów z 290 sal kinowych. Jest to spadek o 34% względem weekendu otwarcia i daje ogólne wpływy z IMAX na poziomie 3,8 mln dolarów, czyli 13% wszystkich wpływów z kas.

Na globalnym rynku film Nolana zebrał już 177,5 mln dolarów i z wpływami z amerykańskiego podwórka ma na koncie 207 mln dolarów. Biorąc jednak pod uwagę, że budżet filmu wynosi 200 mln dolarów, film powinien osiągnąć przynajmniej 450 mln dolarów, aby studio Warner mogło zacząć zarabiać. Najlepiej na zagranicznych rynkach film poradził sobie w ostatni weekend w Chinach, gdzie zebrał 10 mln dolarów. Łącznie na chińskim rynku 50 mln dolarów. Film Warnera w chińskim rankingu zajął dopiero trzecie miejsce i przegrał walkę o drugą lokatę z thrillerem „The Eight Hundred”. Produkcja zakończyła weekend z kwotą 21,7 mln dolarów, co daje jej w sumie aż 389 mln dolarów. Najlepiej poradził sobie natomiast film „Mulan” – więcej o jego wynikach poniżej.

Drugie miejsce w amerykańskich kinach zajął film „Nowi mutanci”. Produkcja zebrała od widzów 2 mln dolarów, co daje spadek o 32,5% względem zeszłego tygodnia. Po trzech weekendach produkcja ma na koncie 15,3 mln dolarów. Z 36 zagranicznych rynków film dorzucił kolejne 3,8 mln dolarów i łącznie ma na swoim koncie 29 mln dolarów, z których 15,3 mln przypada na amerykańskie podwórko.

Podium amerykańskiego rankingu zamyka thriller „Nieobliczalny” z kwotą 1,5 mln dolarów. Po pięciu weekendach film z Russellem Crowe'em zebrał od widzów w USA dokładnie 13,8 mln dolarów. Globalnie produkcja ma na koncie 25,8 mln dolarów. Na czwartym miejscu wylądowała komedia romantyczna „The Broken Hearts Gallery”, którą Sony zakupiło za 8 mln dolarów. Produkcja zebrała podczas swojego debiutanckiego weekendu w USA 1,12 mln dolarów.

Na zagranicznych rynkach debiutował w ten weekend film „Mulan”, który zaliczył rozczarowujące otwarcie wynoszące ledwie 23,2 mln dolarów. Po tym, jak Disney ogłosił, że w USA „Mulan” trafi na platformę streamingową Disney+, film miał przyciągnąć przede wszystkim widzów w Chinach, ale produkcja znalazła się w ogniu krytyki ze względu na to, że zdjęcia kręcone były w regionie Xinjiang, w którym chińskie władze zmuszają ludzi do życia w obozach pracy. Dodatkowo twórcy filmu podziękowali w napisach końcowych chińskim organizacjom rządowym oskarżanym o łamanie praw człowieka, co wywołało sprzeciw niektórych środowisk w Chinach i na całym świecie. Przypomnijmy jeszcze, że już w zeszłym roku działacze walczący o wolność Hongkongu wezwali do bojkotu filmu po tym, jak gwiazda filmu, Liu Yifei, wyraziła swoje poparcie dla działań chińskiego rządu podczas protestów antyrządowych. Analitycy zakładają, że „Mulan” zakończy swój pobyt w chińskich kinach, mając na koncie jedynie 41 mln dolarów. Po dorzuceniu wpływów z 16 innych rynków zagranicznych produkcja zakończyła weekend z wynikiem wynoszącym 29,1 mln dolarów. Globalnie od czasu premiery aktorska wersja animacji „Mulan” zebrała od widzów 37,6 mln dolarów. Do największych otwarć na rynku należała także Rosja, gdzie film zebrał 1,8 mln dolarów i zajął drugie miejsce. Do pozostałych sukcesów należały pierwsze miejsce podczas debiutów na Ukrainie, Węgrzech i w RPA oraz druga lokata w Polsce. Podczas drugiego weekendu film zajmował pierwsze miejsce w Malezji, Singapurze i Tajlandii.

źródło: deadline.com / variety.com / zdj. Warner Bros.