Box Office – „Tenet” przebija 280 mln dolarów. „Mulan” z fatalnym wynikiem w Chinach

Tenet” zbliża się powoli do bariery 300 mln dolarów, ale nadal na jego wynik pracują przede wszystkim kina na międzynarodowym rynku. W przypadku filmu „Mulan” widzowie z Chin ponownie pokazali, że od nowej superprodukcji Disneya zdecydowanie bardziej wolą swoje krajowe produkcje. Jak w kinach wypadł ostatni weekend? Poznajcie szczegóły.

Amerykanie ciągle nie chcą chodzić do kin

Tenet” Christophera Nolana zebrał w ten weekend z kin w USA 3,4 mln dolarów, co stanowi spadek o 26% względem zeszłego weekendu. W sumie z amerykańskiego podwórka produkcja zgromadziła na swoim koncie dopiero 41 mln dolarów. Obecnie w Stanach Zjednoczonych około 75% kin pozostaje otwartych, ale cały czas kluczowe rynki takie jak Los Angeles i Nowy Jork pozostają zamknięte, podobnie jak większość Kalifornii, Karoliny Północnej, Michigan, Nowego Meksyku i Portland. Mówi się, że właściciele kin przygotowują się do ponownego otwarcia, ale, nawet jeśli kina w najpopularniejszych rejonach USA powrócą do działania, nie daje to gwarancji dużego wzrostu wpływów. Z przeprowadzonych ostatnio badań wynika bowiem, że jedynie 45% potencjalnych widzów jest świadomych, że kina w pobliżu ich miejsca zamieszkania są otwarte. Co więcej, nawet jeśli potencjalni widzowie mają świadomość, że mogą wybrać się na seans, to spora część nie jest jeszcze gotowa na wizytę w kinie – powodem tego jest utrzymująca się sytuacja epidemiczna oraz niezbyt precyzyjne zasady dotyczące nowych środków bezpieczeństwa w amerykańskich miastach. Wszystko to sprawia, że obecnie „Tenet” aż 85% swoich globalnych przychodów zawdzięcza międzynarodowym rynkom. Film Nolana ma na koncie 283,3 mln dolarów, z których 242 mln przypadają na zagraniczne rynki. Podczas tego weekendu film zebrał z 58 krajów dokładnie 19,2 mln dolarów na 58 rynkach. Drugim najlepszym rynkiem po Stanach Zjednoczonych była Japonia, gdzie widzowie wpłacili do kas 3 mln dolarów (spadek o 30%).

Drugie miejsce w amerykańskich kinach zajął film „Nowi mutanci” z kwotą 1,1 mln dolarów (spadek o 37% względem poprzedniego tygodnia). Produkcja Disneya dorzuciła 1,4 mln dolarów z pozostałych rynków na świecie i zakończyła weekend z kwotą 2,5 mln dolarów. Globalnie superbohaterskie widowisko ma na koncie 38,8 mln dolarów, z których po 19,4 mln przypadają na rynek amerykański i pozostałe światowe rynki.

Amerykańskie podium z kwotą 1 mln dolarów zamknął thriller „Nieobliczalny”, który zaliczył najniższy, bo wynoszący jedynie 22%, spadek w czołówce. Film zebrał od Amerykanów po 5 weekendach 17,1 mln dolarów. Czwarte miejsce wywalczyła sobie natomiast produkcja „Imperium kontratakuje”, która z okazji 40. rocznicy premiery ponownie wróciła do kin. Piąty epizod „Gwiezdnych wojen” zebrał od widzów 908 tys. dolarów. Dwa kolejne miejsca to thriller „Infidel” z 745 tys. dolarów (spadek o 46%) i komedia romantyczna „The Broken Hearts Gallery” z 470 tys. dolarów (spadek o 41%).

Chiny mają nowego lidera

Na chińskim podwórku palmę pierwszeństwa przejął dramat Petera Chana pod tytułem „Leap”, który zebrał od miejscowych widzów 24,6 mln dolarów. To wynik lepszy niż ten osiągnięty na otwarcie przez „Mulan” (23 mln dolarów), ale nieco słabszy niż otwarcie produkcji „Tenet” (32,3 mln dolarów). Warto podkreślić, że film zyskał na wprowadzeniu nowych przepisów przez chiński rząd, który umożliwił kinom sprzedaż 75% biletów na każdy seans – wcześniej było to tylko 50%. Około 1,2 mln dolarów z weekendowego wyniku filmu pochodziło z 663 ekranów IMAX. Drugie miejsce w Chinach wywalczył sobie najlepiej zarabiający film tego roku, czyli thriller „The Eight Hundred”. Podczas weekend film dorzucił do swojego imponującego wyniku kolejne 8,4 mln dolarów i podniósł tym samym swój wynik do 441 mln dolarów. Chińska superprodukcja poprawiła tym sposobem o 17 mln dolarów wynik dotychczasowego lidera światowego Box Office 2020 roku, czyli filmu „Bad Boys for Life”, który zebrał na początku roku 430,3 mln dolarów.

Tenet” zebrał w Chinach tylko 1,5 mln dolarów, co daje mu w sumie 64,6 mln dolarów z tego rynku. W swój trzeci weekend film „Mulan” mógł liczyć na jeszcze mniejsze wpływy, wynoszące 1,18 mln dolarów. Film Disneya zebrał w Kraju Środka od momentu premiery zaledwie 40 mln dolarów.

źródło: deadline.com / variety.com / zdj. Warner Bros.