Christopher Nolan wyreżyseruje film o twórcy bomby atomowej. Koniec współpracy z Warnerem?

Rok po kinowej premierze filmu „Tenet” reżyser Christopher Nolan przygotowuje się do rozpoczęcia prac nad swoim kolejnym filmowym projektem. Twórca „Dunkierki” ponownie chce wrócić do czasów II wojny światowej, ale tym razem skupi się na historii stworzenia pierwszej bomby atomowej przez Roberta Oppenheimera.

Christopher Nolan przez ostatnie lata współpracował ściśle z wytwórnią Warner Bros. i mimo że reżyser nie był związany oficjalnym kontraktem, to wszystkie swoje filmy tworzył właśnie dla firmy WarnerMedia. Tym razem mówi się jednak, że nowa produkcja Nolana może trafić do innego studia. Pierwszy raz od lat reżyser nie zapewnił wyłączności swojego filmu dla Warnera, a scenariusz trafił już do największych wytwórni Hollywood, które będą walczyły o prawa do dystrybucji – jak na razie nie wiadomo, czy film Nolana został przedstawiony także włodarzom Warnera.

Zerwanie dotychczasowej współpracy ze studiem Warner Bros. jest najprawdopodobniej pokłosiem przyjęcia hybrydowej strategii dystrybucji filmów. Od lat Nolan znany jest w środowisku ze swojego zamiłowania do kinowych doświadczeń. Po tym, jak ogłoszono, że wszystkie z tegorocznych premier Warnera trafią jednocześnie do kin i na platformę HBO Max jednym z najbardziej oburzonych przedstawicieli branży był właśnie Christopher Nolan, który ostro krytykował tego typu posunięcie. Co prawda, Warner zapewniał, że od 2022 roku powróci do tradycyjnej formy kinowej dystrybucji, ale najwidoczniej Nolan chce tym razem zapoznać się także z warunkami proponowanymi przez inne wytwórnie.

Jak na razie szczegóły na temat obsady filmu pozostają ukryte, ale z projektem ma być związany Cillian Murphy współpracujący z Nolanem przy kilku ostatnich filmach. Niewykluczone, że na ekranie pojawią się też inni ze stałych współpracowników reżysera jak Michael Caine, czy Tom Hardy.

źródło: deadline.com / zdj. Warner Bros.