Co nowego na 4K UHD? – „Tenet”, „Bondy” w Polsce i inne

Ostatni tydzień na rynku wydań 4K UHD zdominowały zapowiedzi standardowych oraz kolekcjonerskich edycji z filmem „Tenet”. Nie zabrakło jednak także kilku preorderów na inne produkcje oraz steelbooki. Sprawdźcie wszystkie zapowiedzi i preordery, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Elizjum” na 4K UHD w lutym

Domowy oddział studia Sony Pictures zapowiedział na 9 lutego 2021 roku premierę amerykańskiego wydania 4K UHD z filmem pod tytułem „Elizjum” wyreżyserowanym przez Neilla Blomkampa. Na płycie znajdzie się obraz w rozdzielczości 4K najprawdopodobniej z systemem HDR10, a w przypadku ścieżki dźwiękowej możemy liczyć na format Dolby Atmos. Preorder na standardowe wydanie wystartował już na Amazonie.

Niewiele działo się natomiast w ostatnich dniach w ofertach amerykańskich sklepów. Swój preorder na standardowe wydanie z filmem „Tenet” uruchomiły sklepy Amazon i BestBuy.com, który dorzucił także wspólnie z Hdmoviesource.com preorder na limitowanego steelbooka.

„Tenet” w steelbookach i innych wydaniach

Na brytyjskim rynku we wtorek Zavvi.com wystartowało z preorderem na kolekcjonerskiego steelbooka 4K UHD z filmem „Tenet”, swojego limitowanego steelbooka dorzucił też tamtejszy Amazon. Preorder na standardowe wydanie wystartował natomiast zarówno na Amazon.co.uk, jak i na Zavvi.com, a swoje preordery na steelbooka i limitowaną edycję z filmem Nolana dorzucił do tego sklep HMV. Premierę wydania zapowiedziano w Wielkiej Brytanii na 14 grudnia.

Na pozostałych rynkach europejskich zapowiedzi również sprowadziły się głównie do preorderów na wydania 4K UHD z filmem „Tenet”. Steelbooki pojawiły się w Hiszpanii, we Włoszech i we Francji. Preorder na standardowe wydanie wystartował z kolei we Włoszech i Hiszpanii. Na pozostałe zapowiedzi złożyły się: francuskie steelbooki 4K UHD z filmami „Avengers”, „Kapitan Ameryka: Pierwsze starcie” od Mondo (premiera 18 grudnia), francuskie standardowe wydania z produkcjami „Rób, co należy” (premiera 3 stycznia 2021) i „Trolle 2” (premiera 17 stycznia 2021).

Niemiecki Amazon dorzucił w tym czasie preorder na standardowe wydanie z filmem „Mulan” (premiera 26 listopad). Zbieranie zamówień na wydanie z filmem Disneya rozpoczęły także tamtejsze sklepy Saturn i Media Markt, które dorzuciły także preordery na zbiorcze wydanie trylogii „Powrotu do przyszłości” (MM i Saturn).

c9bqdiqt.jpg

Galapagos przejmuje filmy MGM. „Bondy” na 4K UHD

Ostatni tydzień przyniósł także kolejne informacje dotyczące dalszych losów praw wydawniczych po Imperialu. Niedawno informowaliśmy Was, że filmy studia 20th Century Studios wydawane niegdyś przez tego dystrybutora zostały przejęte przez dystrybutora Galapagos, a od kilku dni wiemy, że dystrybutor ten zajmie się także wydawaniem w Polsce filmów studia MGM. Już w listopadzie doczekamy się między innymi wydań 4K UHD z filmami o Bondzie! Pod koniec listopada (najpewniej 25.) do sprzedaży trafią polskie wydania 4K UHD z filmami „Casino Royale”, „Quantum of Solace”, „Skyfall” i „Spectre”, w których Jamesa Bonda zagrał Daniel Craig. Wszystkie cztery produkcje doczekają się standardowych edycji w plastikowych opakowaniach.

„Tenet” z premierą na 4K UHD w grudniu także w Polsce

Na polskim rynku doczekaliśmy się także zapowiedzi premiery wydań 4K UHD z filmem „Tenet” wyreżyserowanym przez Christophera Nolana. Produkcja pojawi się na naszym rynku już 15 grudnia i dostępna będzie zarówno w standardowej edycji 4K UHD, jak i steelbooku. Na płycie 4K UHD obecny będzie obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalna ścieżka dźwiękowa w formacie DTS-HD Master Audio 5.1. W przypadku polskiej wersji możemy liczyć na lektora (Dolby Digital 5.1) oraz napisy. Preordery na obydwa wydania wystartowały już w sklepach: edycja standardowa (EmpikBlueDvd) i steelbook (Empik i BlueDvd).

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. Warner Bros. / MGM / Sony Pictures