Co nowego na 4K UHD? – „Władca Pierścieni” w Polsce, wznowienia filmów Imperiala i inne

W tym tygodniu dowiedzieliśmy się między innymi o tym, że Galapagos przejął w Polsce dystrybucję filmów studia 20th Century Studios i otrzymaliśmy potwierdzenie polskiej premiery wydań 4K UHD z trylogiami „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. Jak dokładnie wyglądały ostatnie dni na polskim i światowym rynku 4K UHD? Sprawdźcie wszystkie zapowiedzi i preordery, które zebraliśmy dla Was w nowym wpisie z cyklu „Co nowego na 4K UHD?”. Miłej lektury.

„Elysium”, „Looper” oraz „Gattaca” na 4K UHD. Premiery w 2021 roku

Ostatni tydzień nie przyniósł żadnych oficjalnych zapowiedzi od amerykańskich dystrybutorów, ale nie zabrakło kolejnej porcji preorderów oraz kilku nowych, niepotwierdzonych jeszcze informacji o przygotowywanych premierach na nośniku 4K UHD.

Dowiedzieliśmy się, że studio Sony Pictures przygotowuje się do wydania na nośniku 4K UHD filmów „Elysium”, „Looper” oraz „Gattaca”. Premiery wszystkich produkcji możemy spodziewać się na początku 2021 roku – w przypadku produkcji „Gattaca” mówi się o marcu. Jak na razie tylko film „Elysium” doczekał się jednak swojego pierwszego preorderu w sklepie Hdmoviesource.com. StudioCanal przygotowuje się natomiast do wydania na fizycznych nośnikach filmu „Mandabi” z 1968 roku. Nie zostało to jeszcze oficjalnie potwierdzone, ale oczekuje się, że napisany i wyreżyserowany przez Ousmane Sembène film doczeka się także wydania na nośniku 4K UHD. Premiery wydań powinniśmy oczekiwać również dopiero wiosną przyszłego roku.

13352-2.jpg

Aktorska i animowana „Mulan” w listopadzie, a „Tenet” w grudniu

Cały czas mówi się także o rychłej premierze wydań 4K UHD z filmem „Mulan”. Aktorska wersja popularnej animacji Disneya miałaby trafić do sklepów już 10 listopada, a wraz z jej premierą należy spodziewać się także debiutu animowanego pierwowzoru w rozdzielczości 4K. Swoje preordery na obydwa wydania wznowił już sklep Hdmoviesource: „Mulan” (2020) i „Mulan” (1998).

Aktualny pozostaje także ciągle niedawny komunikat ujawniający, że w Stanach Zjednoczonych już w grudniu mamy doczekać się premiery filmu „Tenet” w reżyserii Christophera Nolana. Mimo że studio Warner Bros. cały czas wstrzymuje się jeszcze z opublikowaniem oficjalnego komunikatu, to przypomnijmy, że kilka tygodni temu pojawiła się informacja zapowiadająca premierę na 15 grudnia.

W przypadku amerykańskiego sklepu BestBuy.com dorzucił on w ostatnich dniach preordery na steelbooki z filmami „Nowy początek”, „Nowi mutanci” i „Pamięć absolutna” oraz na standardowe wydanie z produkcją „2012” (Amazon). Pojawiła się także dokładniejsza wizualizacja steelbooka z filmem „Książę w Nowym Jorku”.

6434635_sa.jpg

„Strażnicy Galaktyki” i „Niewidzialny człowiek” w steelbookach

Na brytyjskim rynku sklep Zavvi.com uruchomił kolejne preordery na steelbooki 4K UHD. Tym razem padło na film „Strażnicy Galaktyki”, który doczekał się limitowanego steelbooka od Mondo (premiera 11 stycznia 2021 roku), oraz horror „Niewidzialny człowiek” (premiera 7 grudnia). W przypadku drugiego z tytułów na płycie znajdziemy polską wersję językową w postaci lektora i napisów.

Na pozostałych europejskich rynkach Włosi doczekali się zapowiedzi kolekcjonerskiego wydania 4K UHD z filmem „Joker” (premiera 9 grudnia) oraz zapowiedzi pierwszego wydania w szacie graficznej dedykowanej konsoli PlayStation 5 – na 25 listopada zapowiedziano premierę filmu „Bloodshot”. We Francji w tym czasie wystartował preorder na edycję 4K UHD z filmem „Nowi mutanci” (premiera 31 stycznia 2021 roku).

e0lsdeeg.jpg

„Uciekaj!” w dwóch limitowanych mediabookach i „Watchmeni” w limitowanej edycji

W Niemczech tamtejszy Amazon rozpoczął zbieranie zamówień na wydanie 4K UHD z filmem „Stalingrad” z 1993 roku, o którym wspominaliśmy kilka tygodni temu. Niemieckie sklepy Media Markt i Saturn dorzuciły do tego swoje preordery na wydanie 4K UHD z horrorem „Świt żywych trupów” z 1978 roku (MM i Saturn) oraz kolekcjonerskie edycje z produkcją „Uciekaj!” – w ofercie pojawił się mediabook w dwóch wariantach okładkowych: Wariant A (MM i Saturn) oraz Wariant B (MM i Saturn). Poznaliśmy także wygląd kolekcjonerskiego wydania 4K UHD z filmem „Watchmen” w reżyserii Zacka Snydera. Tak oto będzie prezentowała się edycja Rorsacha.

avlysbkk.jpg

Galapagos przejmuje część filmów Imperiala. „Władca Pierścieni”, „Hobbit” i inne premiery grudnia na 4K UHD

Sporo w ostatnim tygodniu działo się natomiast na polskim podwórku. Zacznijmy od informacji dotyczącej przejęcia części katalogu Imperiala przez Galapagos, który już w listopadzie wypuści do sklepów wznowienia z kilkoma tytułami studia 20th Century Studios. Wśród nich znajdzie się pięć wydań 4K UHD z takimi produkcjami jak: „Król rozrywki”, „Morderstwo w Orient Expressie”, „Obcy: ósmy pasażer Nostromo”, „Trzy billboardy za Ebbing, Missouri” i „Wojna o planetę małp”. Pozostając w temacie dystrybutora Galapagos, drugim istotnym wydarzeniem kończącego się tygodnia było ujawnienie w końcu grudniowych premier, wśród których również znalazło się kilka pozycji na nośniku 4K UHD.

W grudniu nakładem dystrybutora Galapagos na polskim rynku zadebiutują dokładnie trzy wydania 4K UHD, a pierwszym z nich będzie wydanie z filmem „Blade: Wieczny Łowca”, w którym popularnego łowcę wampirów zagrał Wesley Snipes. Na płycie znajdziemy obraz w rozdzielczości 4K z systemem HDR10 oraz oryginalną ścieżkę dźwiękową w formacie Dolby Atmos. W przypadku polskiej wersji językowej możemy liczyć na lektora i napisy.

W grudniu swoją premierę będą miały także wyczekiwane przez wielu wydania 4K UHD z trylogiami „Władcy Pierścieni” i „Hobbita”. W ich przypadku na płytach obecny będzie system Dolby Vision i ścieżka dźwiękowa w formacie Dolby Atmos. Jeśli natomiast chodzi o polską wersję językową, to możemy liczyć wyłącznie na napisy. Warto jednak podkreślić, że każdy film dostępny będzie w kinowej i rozszerzonej wersji. Niestety nic nie zapowiada, aby filmy Petera Jacksona doczekały się w Polsce limitowanych edycji w steelbookach lub innego rodzaju kolekcjonerskich edycji. Najprawdopodobniej będziemy mogli liczyć wyłącznie na standardowe wydania w plastikowych opakowaniach.

Niestety na polskim rynku nie zadebiutuje także wydanie 4K UHD z trzecim sezonem serialu „Westworld”, który doczekał się w poprzednich latach edycji 4K UHD zarówno z pierwszą, jak i drugą serią – tym razem w zapowiedziach dystrybutora znalazły się wyłącznie edycje na Blu-ray i DVD.

wladca-pierscieni-4k -min.jpg blade-4k-min.jpg

Jeśli znacie jeszcze jakieś inne zapowiedzi wydań 4K UHD, które ukazały się w ostatnim tygodniu, dajcie znać w komentarzu. Wszystkie poprzednie wpisy z serii znajdziecie na portalu pod dedykowanym tagiem Co nowego na 4K UHD?

zdj. Warner Bros. / 20th Century Studios / Sony Pictures