Najlepsze filmy i seriale MCU na Disney+. W jakiej kolejności oglądać produkcje Marvela?

Dzięki niedawnemu uruchomieniu platformy streamingowej Disney+ w naszym kraju polscy widzowie wreszcie otrzymali najszerszy w tej części internetu dostęp do produkcji wchodzących w skład Filmowego Uniwersum Marvela. W jednym miejscu znalazły się niemal wszystkie filmy, seriale, jak i specjalne krótkometrażówki, które tworzą krajobraz rozpoczętej w 2008 roku największej franczyzy w historii kina. W jakiej kolejności oglądać filmy i seriale Marvela? Które z nich należą do najlepiej ocenianych części Marvel Cinematic Universe?

W niniejszym tekście znajdziecie listę najlepszych pełnometrażowych oraz telewizyjnych tytułów Marvela z polskiej oferty Disney+, która powstała na podstawie głosów widowni. Z dalszej części artykułu dowiecie się, w jakiej kolejności najlepiej jest oglądać wszystkie produkcje MCU, by zachować chronologiczność wydarzeń uniwersum. Artykuł będzie aktualizowany o najnowsze filmy i seriale Marvela.

Sprawdź więcej naszych artykułów o Disney+

Najlepsze filmy MCU dostępne na platformie Disney+

1. „Avengers: Koniec gry” – ocena widzów 8,4  

Avengers Koniec gry Disney.png

Po wymazaniu połowy życia we Wszechświecie przez Thanosa Avengersi starają się zrobić wszystko, co konieczne, aby pokonać szalonego tytana

Czas trwania: 3 godz. 5 minut

2. „Avengers: Wojna bez granic” – ocena widzów 8,4

Avengers Wojna bez granic Disney.png

Kiedy Avengersi i ich sojusznicy kontynuują ochronę świata przed globalnym zagrożeniem, pojawia się nowy przeciwnik, Thanos (Josh Brolin). Celem tego międzygalaktycznego despoty jest zebranie wszystkich sześciu Kamieni Nieskończoności, artefaktów o niewyobrażalnej mocy. Chce za ich pomocą kreować rzeczywistość według własnej, pokręconej woli. Los Ziemi i wszelkiego życia znajduje się w wielkim niebezpieczeństwie.

Czas trwania: 2 godz. 34 minuty

3. „Avengers” – ocena widzów 8,0

Avengers Disney.jpeg

Nick Fury jest szefem międzynarodowej agencji S.H.I.E.L.D, która czuwa nad światowym bezpieczeństwem. W obliczu globalnego zagrożenia staje przed zadaniem stworzenia drużyny, która podoła nieprawdopodobnym wyzwaniom. Do swojego zespołu rekrutuje ludzi z niezwykłymi zdolnościami. Znajdą się w nim słynne postaci z uniwersum Marvela – Iron Man, Hulk, Thor, Kapitan Ameryka, Sokole Oko i Czarna Wdowa. Porozumienie w drużynie złożonej z takich indywidualności nie będzie łatwe do osiągnięcia. Fury wie jednak, że tylko działając wspólnie, mogą ocalić świat przed zniszczeniem.

Czas trwania: 2 godz. 25 minut

4. „Strażnicy Galaktyki” – ocena widzów 8,0

Strażnicy Galaktyki Disney.jpg

Zuchwały awanturnik Peter Quill kradnie tajemniczy artefakt stanowiący obiekt pożądania złego i potężnego Ronana, którego ambicje zagrażają całemu wszechświatowi. Chcąc uniknąć gniewu Ronana, Quill zmuszony jest zawrzeć niewygodny sojusz z czterema niemającymi nic do stracenia outsiderami: Rocketem – uzbrojonym szopem, Grootem – drzewokształtnym humanoidem, śmiertelnie niebezpieczną i tajemniczą Gamorą i żądnym zemsty Draxem Niszczycielem. Kiedy główny bohater odkrywa prawdziwą moc artefaktu i zagrożenie, jakie stanowi on dla kosmosu, musi zmobilizować swoich niesubordynowanych towarzyszy do ostatniej bitwy, od której zależą losy galaktyki.

Czas trwania: 2 godz. 2 minuty

5. „Iron Man” – ocena widzów 7,9

Iron Man Disney.jpg

Tony Stark to najbardziej pomysłowy wynalazca technologii wojennej służącej do obrony. Tony postanawia jednak zrezygnować z produkcji broni. Jego konkurent chce zabić Starka i prawie mu się to udaje... Aby żyć, Tony postanawia wyprodukować kostium-zbroję. Z czasem zaczyna budować coraz to nowsze, bardziej potężne i rozbudowane wersje kostiumu i zaczyna je używać do zwalczania przestępczości jako niezwyciężony Iron Man.

Czas trwania: 2 godz. 7 minut

6. „Thor: Ragnarok” – ocena widzów 7,9

Thor Ragnarok Disney.jpg

Thor zostaje uwięziony po drugiej stronie wszechświata. Osłabiony i pozbawiony młota musi znaleźć sposób, by powrócić do Asgardu i stawić czoła bezwzględnej i wszechpotężnej Heli oraz powstrzymać Ragnarok – "zmierzch bogów", zagładę świata i całej asgardzkiej cywilizacji. Przedtem jednak musi stanąć do gladiatorskiego pojedynku na śmierć i życie z byłym sprzymierzeńcem i członkiem drużyny Avengers — niesamowitym Hulkiem!

Czas trwania: 2 godz. 12 minut

7. „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” – ocena widzów 7,8

Kapitan Ameryka Zimowy żołnierz Disney.jpg

Kapitan Ameryka zostaje wplątany w sieć zagrażającej całemu światu intrygi. By ujawnić spisek, superbohater łączy siły z Czarną Wdową (Scarlett Johansson). Kiedy już wreszcie kryzys wydaje się być zażegnany, niespodziewanie pojawia się nowy, potężny wróg – Zimowy żołnierz.

Czas trwania: 2 godz. 18 minut

8. „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów” – ocena widzów 7,8

Kapitan Ameryka Wojna bohaterów Disney.jpg

Steve Rogers, czyli Kapitan Ameryka staje na czele drużyny Avengers, by ponownie ocalić ludzkość przed zagładą. W czasie kolejnej międzynarodowej akcji z udziałem superbohaterów ponownie dochodzi do strat w ludności cywilnej. Rosną więc naciski polityczne, by poddać herosów systemowi nadzoru i utworzyć organ decydujący o stopniu ich zaangażowania w działania militarne. Sytuacja ta poważnie wpływa na atmosferę panującą wśród Avengers, którzy starają się obronić świat przed nowym nikczemnym nieprzyjacielem

Czas trwania: 2 godz. 31 minut

9. „Strażnicy Galaktyki vol. 2” – ocena widzów 7,6

Strażnicy Galaktyki vol. 2 Disney.jpg

Grupa najbardziej niesubordynowanych outsiderów w galaktyce penetruje odległe zakątki kosmosu, próbując rozwikłać zagadkę pochodzenia jednego z jej członków, Petera Quilla aka Star Lord. Niegdysiejsi wrogowie staną się ich sprzymierzeńcami, a w nieustannie powiększającym się filmowym uniwersum Marvela zagoszczą nowe postacie znane z kart komiksu.

Czas trwania: 2 godz. 17 minut

10. „Doktor Strange” – ocena widzów 7,5

Doktor Strange Disney.jpg

„Doktor Strange” w reżyserii Scotta Derricksona to zrealizowana według scenariusza Jona Spaihtsa opowieść o neurochirurgu Stephenie Strange’u, który po groźnym wypadku samochodowym odkrywa tajemniczy świat magii i równoległych wymiarów. W tytułowej roli Doctora Strange’a zobaczymy samego Benedicta Cumberbatcha.

Czas trwania: 1 godz. 56 minut

11. „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” – ocena widzów 7,4

shang-chi-i-legenda-dziesieciu-pierscieni-Disney.jpg

Simu Liu wciela się w Shang-Chi, który musi zmierzyć się z przeszłością, po tym, jak zostaje wciągnięty w sieć tajemniczej organizacji Dziesięciu Pierścieni.

Czas trwania: 2 godz. 15 minut

12. „Avengers: Czas Ultrona” – ocena widzów 7,3

Avengers Czas Ultrona Disney.jpg

Kiedy Tony Stark próbuje wskrzesić dawno zapomniany program utrzymania światowego pokoju, sytuacja niespodziewanie się komplikuje. Na scenę wkracza mroczny Ultron ze zbrodniczym planem zniszczenia całej planety. Los milionów niewinnych istnień spocznie w rękach najpotężniejszych bohaterów Ziemi z drużyny Mścicieli. Iron Man, Kapitan Ameryka, Thor, Hulk, Czarna Wdowa i Hawkeye zostaną wystawieni na największą próbę pełną niełatwych sojuszy i niespodziewanych zwrotów akcji.

Czas trwania: 2 godz. 24 minuty

13. „Czarna Pantera” – ocena widzów 7,3

czarna-pantera-Disney.png

T’Challa po śmierci swojego ojca, króla Wakandy, wraca do rodzinnego kraju, by objąć tron. Wkrótce Wakanda zostaje napadnięta przez dawnego wroga. W obliczu niebezpieczeństwa młody władca zbiera sojuszników i robi wszystko, aby pokonać groźnego przeciwnika i ochronić swój dotąd pozostający w izolacji lud, jego kulturę i całą wysoce rozwiniętą technologicznie cywilizację. By udowodnić, że jest godzien miana króla, T’Challa jako Czarna Pantera staje w obronie nie tylko swojej ojczyzny, ale i całego świata.

Czas trwania: 2 godz. 18 minut

14. „Ant-Man” – ocena widzów 7,3

Ant-Man Disney.jpg

Zawodowy oszust Scott Lang (Paul Rudd) aka Ant-Man, za sprawą niezwykłego kostiumu potrafi zmniejszać się do rozmiarów mrówki, zyskując jednocześnie nadludzką siłę. Gdy świat stanie w obliczu nowej generacji zagrożeń, Ant-Man wraz ze swoim mentorem doktorem Hankiem Pymem (Michael Douglas), zaplanuje skok, który może zapobiec katastrofie.

Czas trwania: 2 godziny

15. „Iron Man 3” – ocena widzów 7,1

Iron Man 3 Disney.jpg

Świat Tony’ego Starka legł w gruzach wskutek podstępnych działań jednego z jego najpotężniejszych wrogów. W poszukiwaniu zemsty Stark wyrusza w podróż, która wystawi na próbę siłę jego charakteru i ducha walki. Przyparty do muru, znów może polegać wyłącznie na swojej pomysłowości i instynkcie. Wkrótce odkrywa odpowiedź na od dawna nurtujące go pytanie: czy to zbroja czyni superbohatera

Czas trwania: 2 godz. 12 minut

16. „Thor” – ocena widzów 7,0

Thor Disney.jpg

Thor, który walczy za pomocą Mjollnira, młota wykonanego z tajemniczego metalu, wygnany zostaje z Asgardu, siedziby najwyższych bogów, na Ziemię. Tutaj pozbawiony zostaje wszystkich swoich boskich atrybutów i jako dr Donald Blake, ma nauczyć się pokory i posłuszeństwa. O swojej przeszłości przypomina sobie dopiero kiedy przez przypadek znajduje Mjollnira. Tak rozpoczyna się jego walka o bezpieczeństwo ludzkości

Czas trwania: 1 godz. 57 minut

17. „Ant-Man i Osa” – ocena widzów 7,0

Ant-Man i Osa Disney.jpg

Po wydarzeniach przedstawionych w filmie „Kapitan Ameryka: Wojna Bohaterów” Scott Lang aka Ant-Man boryka się z konsekwencjami swoich życiowych wyborów tak w roli superbohatera, jak i ojca. Kiedy stara się pogodzić życie rodzinne z obowiązkami Ant-Mana, Hope van Dyne i dr Hank Pym powierzają mu kolejną pilną misję. Scott musi ponownie założyć kostium Ant-Mana i nauczyć się walczyć u boku Osy, aby wspólnie odkryć sekrety z przeszłości.

Czas trwania: 2 godz. 2 minuty

18. „Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie” – ocena widzów 6,9

Kapitan Ameryka Pierwsze Starcie Disney.jpg

Steve Rogers przed wojną był studentem sztuki. W 1940 postanawia zaciągnąć się do wojska, jednak nie zostaje przyjęty z powodu słabego zdrowia. Steve dostaje propozycję uczestniczenia w tajnym eksperymencie — zostaje poddany terapii, która zwiększyła jego inteligencję i siłę. Przemienia się w super bohatera nazwanego Kapitanem Ameryka. Następnie zostaje wysłany do walki z nazistami, gdzie jego największym wrogiem jest Red Skull.

Czas trwania: 2 godz. 6 minut

19. „Iron Man 2” – ocena widzów 6,9

Iron Man 2 Disney.jpg

Świat już wie, że miliarder i konstruktor, Tony Stark to superbohater Iron Man. Rząd, prasa i zwykli obywatele naciskają, by Stark podzielił się swoją technologią z armią. Tony obawia się, że tajne informacje dostaną się we wrogie ręce. Wraz z Pepper Potts i Jamesem „Rhodeyem” Rhodesem. Tony tworzy przymierze, które musi powstrzymać potężną, wrogą siłę.

Czas trwania: 2 godz. 5 minut

20. „Thor: Mroczny świat” – ocena widzów 6,8

Thor Mroczny świat Disney.jpg

Po wydarzeniach z filmów "Thor" i "Avengers", Thor próbuje zaprowadzić porządek w kosmosie, ale starożytna rasa, dowodzona przez mściwego Malekitha powraca, by zepchnąć wszechświat w ciemność. Stając do walki z wrogiem, którego nie może pokonać nawet Asgard pod wodzą Odyna, superbohater musi udać się na niebezpieczną wyprawę, podczas której ponownie zjednoczy siły z Jane Foster i poświęci wszystko, by ratować nas wszystkich.

Czas trwania: 1 godz. 55 minuty

21. „Kapitan Marvel” – ocena widzów 6,8

Kapitan Marvel Disney.jpg

Ziemia dostaje się w sam środek galaktycznej wojny. Gdy tytułowa bohaterka, Carol Danvers, będzie musiała się zmierzyć z własnym przeznaczeniem, odkryje prawdę o sobie i zostanie jedną z najpotężniejszych postaci Wszechświata.

Czas trwania: 2 godz. 7 minut

22. „Czarna Wdowa” – ocena widzów 6,7 

Czarna Wdowa Disney.jpg

W wyniku niebezpiecznego spisku i podejrzanych powiązań sprzed czasów drużyny Avengers, Natasha Romanoff aka Czarna Wdowa musi skonfrontować się z mrocznymi echami swojej przeszłości. Bohaterka stawia czoła groźnemu, potężnemu przeciwnikowi, który nie cofnie się przed niczym, by ją zniszczyć.

Czas trwania: 2 godz. 15 minut

23. „Eternals” – ocena widzów 6,3 

przedwieczni-eternals-disney-plus.jpg

Film wprowadza do Kinowego Uniwersum Marvela nową, fascynującą drużynę superbohaterów. Grupa nieśmiertelnych wojowników, działających w cieniu od tysięcy lat, musi się ujawnić, by stawić czoło odwiecznym wrogom ludzkości, Dewiantom

Czas trwania: 2 godz. 36 minut

Najlepsze seriale MCU dostępne na platformie Disney+

1. „Loki” – ocena widzów 8,2

Loki Disney.jpg

W serialu zobaczymy, jak Loki po kradzieży Tesseraktu w filmie „Avengers: Koniec gry”, doprowadził do ogromnego bałaganu w alternatywnych wersjach uniwersum Marvela. Bohater został jednak złapany przez agencję Time Variance Authority zajmującą się kontrolowaniem osi czasu w multiwersum Marvela i będzie musiał naprawić wyrządzone przez siebie szkody.

Ilość odcinków: sześć.

2. „WandaVision” – ocena widzów 7,9

WandaVision Disney.jpg

Serial łączy styl sitcomów i Marvel Cinematic Universe, w którym Wanda Maximoff i Vision - dwie niezwykle silne osobowości wiodą idealne podmiejskie życie - zaczynają podejrzewać, że wszystkie jest nie takie, jakim się wydaje. 

Ilość odcinków: dziewięć.

3. „Hawkeye” – ocena widzów 7,6

Hawkeye Disney.jpg

Były agent, Clint Barton, znany też jako Hawkeye, ma pozornie proste zadanie - spędzić święta z rodziną. Niestety, na kilka dni przed Gwiazdką wypływa niepokojąca sprawa z przeszłości. W tej sytuacji Hawkeye niechętnie łączy siły z 22-letnią Kate Bishop, świetną łuczniczką i jego wielką fanką, i wspólnie próbują rozwiązać zagadkę kryminalną.

Ilość odcinków: sześć.

4. „Moon Knight” – ocena widzów 7,4

Moon Knight Marvel Disney.jpg

Serial wprowadza na ekran zupełnie nowego herosa, Marca Spectora, świetnie wyszkolonego najemnika pracującego między innymi dla CIA. Podczas jednej z misji przyszły superbohater uniknąl śmierci dzięki pomocy egipskiego boga Księżyca znanego jako Knonshu. Wybawca Spectora zwiększył siłę i wytrzymałość bohatera, który swoje nowe moce oraz wiele alternatywnych osobowości wykorzystuje do walki z przestępczością w Los Angeles.

Ilość odcinków: sześć.

5. „A gdyby...?” – ocena widzów 7,4

what-if-marvel disney.jpg

Serial powraca do klasycznych historii z MCU, by przedstawić ich alternatywne wersje. W pierwszym animowanym serialu Marvel Studios pojawi się masa bohaterów z kinowego Uniwersum Marvela, a głosy podłożą im oryginalni odtwórcy ich ról. 

Ilość odcinków: dziewięć.

6. „Falcon i Zimowy Żołnierz” – ocena widzów 7,2

Falcon i Zimowy Żołnierz Disney.jpg

W serialu zobaczymy Anthony'ego Mackiego w roli Sama Wilsona (tytułowego Falcona) i Sebastiana Stana jako Bucky'ego Barnesa, czyli Zimowego Żołnierza. Nasi bohaterowie, którzy mieli okazję lepiej się poznać w „Avengers: Koniec gry”, łączą siły w walce z tajemniczym wrogiem. Czeka ich nie lada wyzwanie, które wystawi na próbę ich zdolności... i cierpliwość. 

Ilość odcinków: sześć.

7. „Ms. Marvel” – ocena widzów 6,2

Ms Marvel Disney.jpg

Serial opowiada historię Kamali Khan, nastolatki mieszkającej w New Jersey i wychowującej się w muzułmańskiej rodzinie o pakistańskich korzeniach. Idolką nastolatki marzącej o zostaniu superbohaterką jest Kapitan Marvel. Z czasem dziewczyna zyskuje dziwne moce i powoli sama staje się potężną heroską. 

Ilość odcinków: sześć łącznie; do tej pory ukazały się dwa.

Jak oglądać produkcje MCU w kolejności chronologicznej na Disney+?

 1. „Kapitan Ameryka: Pierwsze Starcie” 
 2. „Kapitan Marvel” 
 3. „Iron Man” 
 4. „Iron Man 2” 
 5. „Thor” 
 6. „Marvel One-Shot: Konsultant” 
 7. „Avengers” 
 8. „Thor: Mroczny świat” 
 9. „Iron Man 3”
 10. „Marvel One-Shot: Niech żyje król” 
 11. „Kapitan Ameryka: Zimowy żołnierz” 
 12. „Strażnicy Galaktyki” 
 13. „Strażnicy Galaktyki vol. 2”
 14. „Avengers: Czas Ultrona”
 15. „Ant-Man”
 16. „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”
 17. „Czarna Wdowa”
 18. „Czarna Pantera”
 19. „Doktor Strange”
 20. „Thor: Ragnarok”
 21. „Ant-Man i Osa”
 22. „Avengers: Wojna bez granic”
 23. „Avengers: Koniec gry”
 24. „Loki”
 25. „A gdyby...?”
 26. „WandaVision”
 27. „Falcon i Zimowy Żołnierz”
 28. „Shang-Chi i legenda dziesięciu pierścieni” 
 29. „Eternals” 
 30. „Hawkeye” 
 31. „Moon Knight”
 32. „Ms. Marvel”

Oceny widzów zostały ustalone na podstawie głosów z serwisu Imdb.com.

Źródło: opisów filmów i seriali: dystrybutor / Disney.pl / Zdj. Disney