Era WarnerMedia zakończona. Utworzenie nowej spółki zatwierdzone przez akcjonariuszy Discovery

Kolejne wielkie przetasowanie w rozrywkowej branży stało się faktem. Akcjonariusze firmy Discovery zatwierdzili fuzję ze spółką WarnerMedia należącą do telekomunikacyjnego giganta AT&T.

Ogłoszona w maju zeszłego roku fuzja WarnerMedia z Discovery zyskała zgodę od akcjonariuszy drugiej z firm. Kilka miesięcy wcześniej transakcja została zatwierdzona już przez właścicieli AT&T oraz zyskała zgodę od organów regulacyjnych mających przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji na amerykańskim rynku. Dopełniony został więc ostatni krok na drodze do finalnego połączenia aktywów obydwu spółek, do którego po dopełnieniu koniecznych formalności dojdzie w drugim kwartale tego roku.

Nowa firma, która powstanie w wyniku połączenia aktualnych zasobów WarnerMedia i Discovery ma doprowadzić do utworzenia zupełnie nowego, potężnego gracza na rynku i stanąć do walki o miano światowego lidera w dziedzinie rozrywki, a także streamingu. Szacuje się, że w katalogu nowej spółki dostępnych będzie około 200 tys. godzin telewizyjnych treści i ponad 100 marek, w tym HBO, Warner Bros., Discovery, DC, CNN, WB Games, Turner Sports, Cartoon Network, HGTV, Food Network, TNT, TBS, Turner Classic Movies, Wizarding World, Adult Swim, Eurosport, Magnolia, TLC, Animal Planet, ID i wiele innych. Firma Warner Bros. Discovery będzie także właścicielem dwóch platform streamingowych  HBO Max oraz Discovery+, a także przygotowywanego do uruchomienia pod koniec marca serwisu CNN+. Aktualnie trwają rozmowy na temat tego, czy doprowadzić do połączenia niektórych marek. Z polskiego punktu widzenia, warto pamiętać, że od trzech lat Discovery pozostaje właścicielem telewizji z grupy TVN.

Sprawdź też: HBO Max wielkim hitem w Polsce. Platforma przyciągnęła rekordową liczbę widzów.

Na czele nowej firmy stanie dotychczasowy dyrektor generalny Discovery David Zaslav. Spółka ma mocno skupić się na inwestycjach w tworzenie nowych, oryginalnych treści dla serwisów streamingowych i stworzyć bardziej atrakcyjne opcje programowe w przypadku kanałów telewizyjnych. Nacisk położony zostanie także na innowacyjne rozwiązania mające poprawić wrażenia konsumentów. Warunki umowy pomiędzy AT&T i Discovery zakładają, że pierwsza z firm będzie posiadała 71% udziału w akcjach nowej spółki, a pozostałe 29% trafi do akcjonariuszy Discovery. Wartość transakcji wyceniono na 43 mld dolarów, które otrzyma AT&T. Przypomnijmy, że AT&T przejęło firmę Time Warner w 2018 roku za 83 miliardy dolarów. Telekomunikacyjny gigant musiał wówczas walczyć z Departamentem Sprawiedliwości, który sprzeciwiał się transakcji. 

zdj. WarnerMedia / Discovery